Foton S.A. Bydgoszcz - prośba o identyfikację filmu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
bohdan
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:50
Kontakt:

Foton S.A. Bydgoszcz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: bohdan »

Cześć,

dostałem ostatnio od kumpla film produkcji Foton S.A. Bydgosz. i mam problem z identyfikacja jaki to rodzaj:
Obrazek

Z drugiej strony kasetki jest kod DX więc produkcja z lat 90tych...

...i jako że został już naświetlony (ze 20lat temu) chciałbym spróbować go wywołać, i teraz pytanie czy macie pomysł jak? Mam akurat zapas rodinalu... może by spróbować to cudo w 1:100 na... no właśnie? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2019, 09:41 przez bohdan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Foton S.A. Bydgosz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: 4Rider »

O pamiętam te filmy jako nowe, robiłem coś na nich, nie jestem pewien, ale to chyba na licencji ORWO jest..

Najlepiej wrzuć w Rodinal 1+100 (jak masz dodaj 1 gram bromku potasu) i wołaj w 18* przez 45 minut na semi standzie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bohdan
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:50
Kontakt:

Foton S.A. Bydgosz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: bohdan »

Dzięki 4Rider! Czytałem gdzieś o licencji Ilforda, ale mogła być i licencja ORWO... nawet nie wiedziałem że jeszcze w latach 90tych Foton produkował negatywy.

Popróbuję z tym bromkiem potasu... jestem ciekaw co się chowa w tej kasetce... a o ile zdjęcia nie będą kompromitujące ;-) podzielę się nimi tutaj.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Foton S.A. Bydgosz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: 4Rider »

bohdan pisze: 17 paź 2019, 16:11 Czytałem gdzieś o licencji Ilforda,
To chyba nawet może być bliższe prawdy, bo wcześniej Foton korzystał z ich patentów...
Ale podany przepis będzie działał z każdym starym (i z większością nowych) negatywów, jest że tak powiem uniwersalny, oryginalnie było 30 minut w 20*, ale Rodinal pracuje lepiej w 18* a po upływie 30 minut w tym rozcieńczeniu pracuje już bardzo delikatnie i powoli dowołuje negatyw.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Foton S.A. Bydgosz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: technik219 »

Black&White 100:
Hydrofen (stock) 5-6 min
Hydrofen 1:1 - 10-12 min
Microphen - 4-5 min.
D-76 - 10-12 min.
A-49 - 10-12 min.
Rodinal 1:40 - 10-12 min
Rodinal 1:50 - 15 min.

Film w wersji 120 był ładny, ładna skala szarości, ziarno w normie. W wersji małoobrazkowej już nie był taki dobry - ziarnisty, wrażliwy na błędy naświetlenia i obróbki (przewołany dawał ziarno jak Foma 800). Nie sądzę aby była to jakaś licencja ORWO, tym bardziej Ilforda. Raczej jakaś przebrandowana Svema lub stara Foma ;-)
Dobrze wspominam tylko filmy 120. Za małoobrazkowymi nie tęsknię.
Film na pewno jest fest zadymiony. Proponowałbym wywołać go w Rodinalu 1:50 w czasie, powiedzmy, 20 min i temperaturze 18 stopni. Zwiększenie rozcieńczenia połączone z wydłużeniem czasu wywoływania (1:100/60 min) da mydlany kontrast a dodanie bromku spowoduje konieczność wydłużenia czasu wywoływania - kto mi powie o ile temu stawiam dużego browca. Mając jeden film nie podejmuje się eksperymentów ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Foton S.A. Bydgosz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: 4Rider »

Czytaj co pisze technik219 on w klocki techniczne jest lepszy, może nawet najlepszy tutaj.

Ale co do bromku to może być tylko teoria, wołałem ostatnio 40-letniego Ilforda z bromkiem i wyszedł w punkt bez przedłużania czasu, za wiele zmiennych by stawiać tu jedną teorię mi się wydaje...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Foton S.A. Bydgoszcz - prośba o identyfikację filmu

Post autor: bakulik »

Gdyby ktoś był zainteresowany, oto skan ulotki od tego filmu:

bandw100.jpg
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
ODPOWIEDZ