Ale że o co chodzi?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

2019-08-20_085654.jpg
2019-08-20_085556.jpg
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: 4Rider »

Te ciapki to już miałem na Rolleiu świeconego przez filtr czerwony (podobnie pomarańcz i ciemnożółty) z długimi czasami.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

4Rider pisze: 20 sie 2019, 09:15 Te ciapki to już miałem na Rolleiu świeconego przez filtr czerwony (podobnie pomarańcz i ciemnożółty) z długimi czasami.
Odpada. Bez filtra było, czasy na poziomie 1/15-1/2 s.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ale że o co chodzi?

Post autor: J.A. »

MrMamiya, ten okrąg występuje na negatywie jako jasny pierścień?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

Tak. To biały pierścień.
Nie jest to ślad od wody - bo film od strony podłoża - gdzie coś takiego ewentualnie mogłoby powstać - jest idealnie czysty. Od strony emulsji także nie widać żadnych śladów wskazujących, że jest to (znaczy: pierścień i 'futro') nad emulsją.
W torbie znalazłem pudełko po filmie: ważny do maja 2020.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ale że o co chodzi?

Post autor: J.A. »

Na pewno nie jest to kropla wody, bo na pozytywnie wychodzą jaśniejsze, a nie ciemniejsze. Poza tym jest prawie idealnym kołem.
Dla mnie to wada emulsji. Choć trudno mi uwierzyć w tak regularny kształt.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: rbit9n »

kurcze! omyłkowo wcisnąłem edytuj, zamiast cytuj i skasowałem niechcący treść. przepraszam najmocniej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: rbit9n »

MrMamiya pisze: 20 sie 2019, 09:06
2019-08-20_085654.jpg
nie pokryło się to z jakąś dziurką w papierze ochronnym? miałem tak chyba na fomapanie kiedyś.
MrMamiya pisze: 20 sie 2019, 09:06
2019-08-20_085556.jpg
tutaj powtarzalność wskazywałaby na farbę, którą zostały namalowane znaczniki klatek na papierze ochronnym.

i jeszcze jedno pytanie, czy negatywy trzymałeś w lodówce? pytam, bo zazwyczaj artefakty miałem na negach trzymanych w chłodni.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

rbit9n pisze: 20 sie 2019, 09:58 nie pokryło się to z jakąś dziurką w papierze ochronnym? miałem tak chyba na fomapanie kiedyś.
Mam Mamiyę RB67; w magazynku (ciepło i pieszczotliwie 'dupką' zwanym) nie ma żadnych okienek kontrolnych - więc ta ewentualność odpada.
rbit9n pisze: 20 sie 2019, 09:58 i jeszcze jedno pytanie, czy negatywy trzymałeś w lodówce? pytam, bo zazwyczaj artefakty miałem na negach trzymanych w chłodni.
Tak. Wyjąłem go (i pozostałe filmy też) z lodówki wieczorem poprzedniego dnia. Zdjęcia miałem około 10 i to był pierwszy film.

Zastanawia mnie fakt, że na jednym zdjęciu jest wyraźna obwódka krążka, na drugim zaś - w ogóle jej nie ma. I wewnatrz krążka nie ma w zasadzie 'futra'.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: rbit9n »

ja ten krążek miałem na filmie zrobionym Broniką EC-TL (a może S2?), w której magazynek też nie ma żadnym otworów, a ten krążek "odbił" się od papieru ochronnego. ale na wszelki wypadek sprawdzę po powrocie do domu.

futro, jak to nazwałeś to efekt kontaktu z papierem, a jego brak w krążkach na drugim zdjęciu jest wynikiem maskowania jakiegoś czynnika przez farbę, którą są malowane znaczniki. tak ja to widzę.

aha, nie wszystkie filmy reagują na skoki wilgotności, spowodowane wyjęciem z lodówki. taki ACROS wyjmowany prosto z zamrażalnika nie wykazywał nigdy artefaktów, a inne po wyjęciu z lodówki to i owszem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

rbit9n pisze: 20 sie 2019, 10:50 aha, nie wszystkie filmy reagują na skoki wilgotności, spowodowane wyjęciem z lodówki. taki ACROS wyjmowany prosto z zamrażalnika nie wykazywał nigdy artefaktów, a inne po wyjęciu z lodówki to i owszem.
Nie trzymam filmów w zamrażarce; leżą w drzwiach lodówki. Cała piątka (Fomapan 100, Fomapan 200, Ilford HP5+, Ilford FP4+, Rollei Retro 80S) była trzymana w tych samych warunkach, w tym samym czasie wyjęta i naświetlona w ciągu 3 godzin. Więc to chyba nie to.

Mam pewne podejrzenie... Film mógł być przechowywany w temperaturze pokojowej w sklepie. Diabli wiedzą jak długo - bo jeśli ma gwarancję do maja przyszłego roku, to jakiś czas już w sklepie leżał. Mogła mu się przysłużyć droga; niby jechał tylko 300 km, ale w gorącym VANie mogło być ze 40-50 stopni. Wilgotność u mnie oscyluje na poziomie 80-90%, więc 'sierść' mogła pochodzić z papieru ochronnego.

A jak nałożymy na to wrodzone skłonności do zwijania się filmu, to z ręką na sercu muszę przyznać, że nie jest to mój ulubiony film.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: rbit9n »

chodziło mi o to, że jeden film będzie ok nawet wyjęty z zamrażalki, a drugi wyjęty z lodówki może być trafiony.
ja tak miałem ze starymi ORWO. trzymane w szafie są ok, ale jeśli tylko spróbowałem włożyć je do lodówki, to potem miałem film w elegancki Flecktarn.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ale że o co chodzi?

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze: 20 sie 2019, 09:58 nie pokryło się to z jakąś dziurką w papierze ochronnym? miałem tak chyba na fomapanie kiedyś.
dziurka w papierze wygeneruje jasną, a nie ciemną plamę na pozytywnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: MrMamiya »

Napisałem do serwisu i wysłałem zdjęcia.
Poczekamy, zobaczymy.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ale że o co chodzi?

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:
rbit9n pisze: 20 sie 2019, 09:58 nie pokryło się to z jakąś dziurką w papierze ochronnym? miałem tak chyba na fomapanie kiedyś.
dziurka w papierze wygeneruje jasną, a nie ciemną plamę na pozytywnie.
mój błąd, coś mi się pokiełbasiło.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ