Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

paula
-#
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2019, 20:51

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: paula »

Cześć, z tej strony desperatka:). Zgubłam jedyny egzemplarz zdjęcia pradziadka. Generalnie rozpacz ale ojeciec wydziedziczy mnie jak sie dowie więc próbuje zatuszować zbrodnię. Mam skan zdjęcia w nienajgorszej jakości ale chciałabym je wywyłać własnie żeby wygladało jak oryginalne zdjęcie w tamtych lat. Czy jest w ogóle taka opcja? Bo przeszukuje internety i jakoś nic mi sie nie podpowiada. A może macie namiary na kogoś kto mnie uratuje w Warszawie?
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: filozof97 »

:mrgreen:

Wydaje się to być do zrobienia. Na pewno nie będzie to ideał i wprawne oko pozna, że to zdjęcie nie ma stu lat, ale na pewno będzie wyglądało na stare.

Moim zdaniem, na podstawie pliku cyfrowego trzeba by wydrukować/naświetlić negatyw, a potem wykonać odbitkę na zdrowo przeterminowanym papierze, takim którego okres przydatności do spożycia upłynął kiedy komuna zastanawiała się czy chylić się ku upadkowi - z racji wieku będzie żółtawy.

https://roguski.eu/drukujemy-negatyw/

Tu jest podane jak wykonać taki negatyw. Odbitkę stykową wykona Ci w zasadzie każdy posiadacz tradycyjnej ciemni - spróbuj skontaktować się z jakąś grupą fotografii tradycyjnej która taką dysponuje. Stary papier jest do dostania na "allegro", pod hasłem "Fotonbrom". Pozostaje jeszcze kwestia wybrania odpowiedniej grubości i wykończenia - jeśli tamto zdjęcie było na sztywnym, kartonowym papierze, w dodatku matowym może być to problem, bo takie papiery niezbyt często pokazują się na aukcjach.

Potem pozostanie jeszcze kwestia odpowiedniego postarzenia zdjęcia. Poziom zżółknięcia/zbrązowienia możesz wyregulować trzymając odbitkę w herbacie. Zagniecenia, obtarcia też nie są problemem. W ten sposób można stworzyć całkiem przyzwoity falsyfikat. ;-)
paula
-#
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2019, 20:51

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: paula »

Bardzo Ci dziękiuję za pomoc. Czeka mnie troche pracy ale jest nadzieja. Oczywiście robie to po to żeby oszczędzic ojcu stresów:)
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: filozof97 »

Proszę bardzo. Potraktuj to jako ciekawy problem do rozwiązania i wyzwanie. Mhm, co do negatywu - pamiętaj, żeby przed wydrukiem negatywu usunąć wszystkie niedoskonałości w Photoshopie - zgięcia, naderwania etc. - ich odcisk na odbitce nie będzie wyglądał naturalnie!

Powodzenia!
paula
-#
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2019, 20:51

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: paula »

O losie, zaczęłam czytać i mnie-jako laika fotograficznego - chyba przerośnie to zadanie:(.
Jestem gotowa zapłacic komus za wykonanie tego zdjęcia. Ktoś się podejmie?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zdjęcie stylizowane na początek XX wieku

Post autor: Imperitus »

To wcale nie jest takie skomplikowane, musisz tylko mieć perfekcyjnie wydrukowany na foli negatyw. Stykówkę wykona każdy z nawet podstawową ciemnią- jak pisał przedmówca. Na obróbce zdjęć w Photoshopie się znasz?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ