Wybielacz C41

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, slawoj, Jerzy

UIMP
-#

Wybielacz C41

Post autor: UIMP » 01 gru 2018, 15:53

Kłaniam się,
Dawno temu gdzieś (chyba na AT) ktoś pisał, że roztwór wybielacza (BX) do c41 można rozrobić osobno nie używając fabrycznej butelki nr 2, a zastępując ją czymś innym (czym?). Przeszukałem chyba wszystkie miejsca, gdzie mogła się ta notka znaleźć, ale nie ma...
Pytam, bo mam pół dobrego koncentratu części pierwszej, a część 2. mi się zepsuła (żółto-zielone farfocle, zapach siarki - musiałem najwidoczniej źle zagazować (albo zupełnie zapomnieć zagazować...).
Ktoś, coś?

Awatar użytkownika
rbit9n
-# mod

Wybielacz C41

Post autor: rbit9n » 01 gru 2018, 16:21

a propos. koncentrat utrwalacza się psuje, bo tiosiarczan rozkłada się w środowisku kwaśnym, do kwasu i siarki, kwas dalej zakwasza i tak dalej. gaz tu nie robi nic.

a tam kolega Ozjasz chyba pisał, że coś trzeba zakwasić, tylko też nie pamiętam co.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr

skpt
-#

Wybielacz C41

Post autor: skpt » 01 gru 2018, 19:13

Tutaj zdaje się jest ten przepis, tylko na AT chyba więcej bromku było sugerowane, z tego co pamiętam to x2, ale mogę się mylić:
post99321.html

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Wybielacz C41

Post autor: J.A. » 01 gru 2018, 19:54

UIMP, rbit9n, a profos psucia się koncentratu utrwalacza. Nie warto przechowywać koncentratu. Nigdy nie zepsuł mi się rozcieńczony, a koncentrat i owszem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"

UIMP
-#

Wybielacz C41

Post autor: UIMP » 01 gru 2018, 20:44

rbit9n, Dzięki za wyjaśnienie
skpt, Racja, to chyba ten przepis
J.A., Na przyszłość tak będę robił, bo faktycznie r-r roboczy trzyma mi się całkiem nieźle, a koncentrat padł, niemniej skoro cała reszta koncentratów trzyma mi się nieźle, to spróbuję jeszcze poeksperymentować z wybielaczem, może coś z tego wyjdzie...

Raz jeszcze dzięki wszystkim za odpowiedzi ;)

Awatar użytkownika
technik219
-#
Wybielacz C41

Post autor: technik219 » 02 gru 2018, 13:11

UIMP pisze:
01 gru 2018, 15:53
Dawno temu gdzieś (chyba na AT) ktoś pisał, że roztwór wybielacza (BX) do c41 można rozrobić osobno nie używając fabrycznej butelki nr 2, a zastępując ją czymś innym (czym?). Przeszukałem chyba wszystkie miejsca, gdzie mogła się ta notka znaleźć, ale nie ma...
Pytam, bo mam pół dobrego koncentratu części pierwszej, a część 2. mi się zepsuła (żółto-zielone farfocle, zapach siarki - musiałem najwidoczniej źle zagazować (albo zupełnie zapomnieć zagazować...).
To chyba ja zostałem wywołany do tablicy. Od kilku lat używam jako utrwalacza części oznaczonej jako "NQ3-Rs" z zestawu "Fujifilm CN-16Q". Dostałem sporo tego w zaprzyjaźnionym zakładzie fotograficznym z powodu wyjścia z terminu ważności. Nie wiem jak długo jest to już po terminie - 5-10 lat - ale u mnie działa. Rozcieńczam "to" w stosunku 1:4 i utrwalam wszystko jak leci: filmy i papiery. W litrze utrwalam co najmniej 10 filmów i robię nowy, chociaż poprzedni dalej działa.
(Teraz wyczytałem, że w tym procesie Fuji jest rozdzielone utrwalanie i odbielanie, więc byłby to w istocie pełnowartościowy utrwalacz negatywowy. Co do szczegółów niech się wypowie J.A. bo on w tym "siedzi".)
Rozcieńczonego roztworu nie zakwaszam, chociaż na początku dodawałem trochę roztworu wodorosiarczynu sodowego> Zakwaszony po pewnym czasie dziwnie śmierdział, niezakwaszony a tylko rozcieńczony "woniajet" lekko amoniakiem. O ostatniej rozrobionej butelce zapomniałem i stała sobie w ciemni ponad rok. Nawet po roku utrwaliła kawałek filmu w 30 sekund.
Tu jest karta charakterystyki produktu wraz ze składem:
http://www.fujifilm.com.my/Documents/su ... NQ3-Rs.pdf
Lux mea lex

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Wybielacz C41

Post autor: J.A. » 02 gru 2018, 14:43

Skoro i mnie wywołano do tablicy.
Nie wiem jak w zestawach Fuji, ale w colortecu Tetenala, wybielacz utrwalający to w rzeczywistości wybielacz i utrwalacz w dwóch osobnych flaszkach do wymieszania razem i rozcieńczenia wodą. Utrwalacz, to utrwalacz amonowy, stąd amoniak. W barwnych procesach, rozdzielałem je na dwie osobne kąpiele, ale zysku z tego nikt, a czas się wydłuża. Raz przewróciłem otwartą butelkę z wybielaczem i został mi utrwalacz.
Podobnie jak technik219, utrwaliłem w tym filmy i papier. Bez problemów. Tyle że rozcieńczyłem go bardziej bo 1:9 i też w litrze wyszło mi 10 filmów, ale ostatnie to już czas był z 80% dłuższy. A i ja utrwalam cz-b w dwóch kąpielach, więc trochę lepiej się wykożystuje utrwalacz.

Awatar użytkownika
wosk
-#

Wybielacz C41

Post autor: wosk » 02 gru 2018, 19:58

Też czuję się wywołany do tablicy, bo korzystam z przepisu Kol. Ozjasza z AT i rozdzielam Blix na dwie oddzielne kąpiele. Najpierw idzie odbielacz w przepisowym czasie, następnie utrwalenie filmu w standardowym utrwalaczu (szybkim). Z tym, że odbielacz wymaga pewnych dodatków. Cytuję oryginalny przepis Ozjasza (dotyczy koncentratów na 1 l):
Blix.jpg
Blix.jpg (54.56 KiB) Przejrzano 269 razy

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Wybielacz C41

Post autor: J.A. » 03 gru 2018, 08:18

Wszystko pięknie.
Rodzi się pytanie co robić z nie zużytym wybielaczem z kolejnych zestawów?

ODPOWIEDZ