negatyw wephota w odwrotce

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

negatyw wephota w odwrotce

Post autor: flonidan »

Witam.Ostatnio widziałem na stronie Moerscha ,że chcąc robić stare techniki fotograficzne nie trzeba koniecznie korzystać z aparatów wielkoformatowych .Pierwszą metodą podobno jest przy pomocy skanera wydrukowanie negatywu transparentnego na specjalnej folii.Druga metoda to naświetlanie z negatywu na negatyw Wephoty ortopanchromatyczny ,z którym można pracować przy czerwonym świetle-negatyw najpierw wywołuje się normalnie a następnie odbiela .Ale coś mi nie pasuje przecież w odwrotce jest powtórne zaświetlenie a potem drugie wołanie -czy tak??
jacek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

negatyw wephota w odwrotce

Post autor: mrek »

flonidan pisze: 29 lis 2018, 21:36 Witam.Ostatnio widziałem na stronie Moerscha ,że chcąc robić stare techniki fotograficzne nie trzeba koniecznie korzystać z aparatów wielkoformatowych .Pierwszą metodą podobno jest przy pomocy skanera wydrukowanie negatywu transparentnego na specjalnej folii.
Taki miałem plan po 10 latach skanowania i 25 letniej przerwie bez ciemni. Ale przyjaciel pchną mnie w ciemną stronę mocy i już trzeci powiększalnik mieszka ze mną.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

negatyw wephota w odwrotce

Post autor: J.A. »

flonidan, tak.
Cz-b proces odwracalny, z pominięciem płukań między kąpielami.
1. Wywoływanie.
2. Wybielanie (nie odbieranie, bo odbielić można białe, a negatyw jest czarny i wynikiem wybielania jest zmiana czarnego w białe) to na marginesie.
3. Klarowanie (usunięcie tego co zostało wybielone)
4. Zaświetlanie tego co nie zostało usunięte z p. 3. Czyli obrazu pozytywowego.
5. Wywoływanie obrazu pozytywowego. Mając odpowiednie odczynniki można tak skomponować wywoływacz, by pominąć krok 4 i chemicznie w trakcie wywoływania „zadymiać”.
Od tego miejsca jak normalny film utrwalanie i płukanie końcowe.

Tak samo też w przypadku naświetlania pod powiększalnikiem slajdu na papier, który można wywołać odwracalnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ