Filtry w Magnifaxie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

Salve,
Mam małą zagwozdkę, kiedy umieszczam filtry multigrade w szufladce powiększalnika to powinienem wyjąć szybkę rozpraszającą czy kłaść filtry na niej?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Kładź na niej skoro ją lubisz.
Ale po co w kondensorowym powiększalnika używać szybki rozpraszajæcej to dla mnie zagadka.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Filtry w Magnifaxie

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 03 lis 2018, 19:47 Ale po co w kondensorowym powiększalnika używać szybki rozpraszajæcej to dla mnie zagadka.
To zrób przy najbliższej okazji dwa powiększenia: jedno z szybką rozpraszającą, drugie bez niej i zagadka sama się rozwiąże. ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Ja wiem jaki będzie efekt. I to dla mnie nie jest zagadka.
Dla mnie ten rozpraszacz, to jak pochwa do dobrze wyostrzonego noża. Naostrzę sobie nóż, ale do krojenia chleba będę używał go w pochwie, bo za ostry ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JanuszM
-#
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2010, 21:57
Lokalizacja: Kraków

Filtry w Magnifaxie

Post autor: JanuszM »

J.A. pisze: 03 lis 2018, 19:47 Kładź na niej skoro ją lubisz.
Ale po co w kondensorowym powiększalnika używać szybki rozpraszajæcej to dla mnie zagadka.
Matowej szybki używa się żeby mieć dłuższe czasy naświetlania jak chcesz coś przymaskować,czasem nawet z filtrami czas bywa bardzo krótki, zwłaszcza przy niedużych powiększeniach. . Matowa szybka pomaga też jak masz porysowany negatyw.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

J.A.,
Jestem świeżym ciemniakiem- więc przepraszam jeśli palnę jakieś głupstwo, ale czy jeśli wyjmę rozpraszacz to czy przypadkiem nie uzyskam na powiększeniu obrazu żarówki?
Przy okazji, pochwa na nóż bywa przydatna- zwłaszcza taki ostry, żeby nie zrobić dziury w kieszeni albo rąk nie poharatać ;-) .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Filtry w Magnifaxie

Post autor: technik219 »

J.A. przyznajesz zatem, że różnica jest. To po co podpuszczasz? I jeszcze ta... "pochwa"... ;-) Aż samo narzuca się skojarzenie z "Kubusiem fatalistą" i przypowieścią o pochwie i koziku ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

JanuszM, czas się skraca mocą żarówki, a na porysowane negatywy jest głowica ze światłem rozproszonym. A w ogóle, to negatywów się nie rysuje.
Imperitus, jeżeli żarówka jest „powiększalnikowa” to nie zreprodukujesz jej obrazu.
Ale do krojenia chleba wyjmujesz nóż z pochwy?
Kondensor w powiększalnika jest by równomiernie oświetlić negatyw i by ewentualne ziarno było ostre jak piasek, a nie rozmemłane jak kluski. Ogólnie obraz z kondensora jest ostrzejszy.
technik219, oczywiście, że wiem jaka jest różnica.
Ojtam zaraz jakieś skojarzenia. Przykład jak każdy. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Filtry w Magnifaxie

Post autor: jac123 »

Ta matowa szybka, to szybka rozpraszająca światło. Poczytaj może o efekcie/zjawisku Calliera.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

J.A.,
Dziękuję, teraz wszystko jasne. U mnie w domu noża do chleba nie trzyma się w pochwie tylko w stojaku :-P .
jac123, Teraz już wiem po co niektórzy instalują mikro ledy w powiększalnikach, dzięki za dokształcenie ;-) .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

jac123 pisze: 04 lis 2018, 15:50 Ta matowa szybka, to szybka rozpraszająca światło. Poczytaj może o efekcie/zjawisku Calliera.
Chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałem, sprowadza się to do tego że czym mniejsza średnica źródła światła tym- potencjalnie- ostrzejsze powiększenie, czy tak? Idealnie byłoby nieskończenie małe- hipotetyczny "punkt".
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Tak.
Jeżeli w idealnym powiększalniku, zainstalujemy idealny kondensor i jako źródła użyjemy punktu, to negatyw zostanie oświetlony idealnie równoległą wiązką światła, dzięki czemu każde ziarenko w emulsji będzie oświetlone tylko z góry. Nic z boku nie rozproszy itd.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

Jesteście wszyscy skarbnicą wiedzy :-D .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry w Magnifaxie

Post autor: 4Rider »

Dobra, dobra idealny powiększalnik to ten który właśnie mamy, czasem musi wystarczyć Krokus typu "czarna grucha" (miałem taki 30 lat temu - mój pierwszy) albo nawet UPA 512 - tyż taki miałem jak żyłem na walizkach, a on wiadomo walizkowy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

4Rider, ale gdy już mamy Magnifaxa z kondensorem to...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ