Agfa/ORWO A12

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa/ORWO A12

Post autor: bakulik »

Czołem.

Czy ktoś posiada jakieś dane nt. tego wywoływacza? Informacje dotyczące trwałości, wydajności i czasów obróbki, szczególnie dla filmów ORWO? Może jakaś ulotka lub informacja w którejś z książek ORWO?
aka
-#
Posty: 5590
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Agfa/ORWO A12

Post autor: aka »

Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa/ORWO A12

Post autor: bakulik »

Widziałem. Ale są pewne nieścisłości. Piszą tam np., że filmy Svema Foto 64 wymaga 6 minut, a z dostępnych mi informacji wynika, że czas ten wynosi 6–10 minut, a właściwy dla danej partii materiału był zawsze podawany na opakowaniu. Podstawowy czas podają jako 9–10 min.m, a w materiałach amerykańskiej Agfy piszą 8–12 min. w 18°C (czyli ok. 6–10 min. w 20°C), nie podając jednak wydajności i sposobu przedłużania dla kolejnych błon. Dalej na ww. stronie stoi „Capacity: 10 rolls of 120 or 135 film in 1 liter, after 2 films add 1 minute per each additional film”, a tymczasem producent (https://silberra.com/chemicals/projavit ... berra-st-2) pisze: „Silberra ST-2 Developer working solution is recommended for one-time use. However 1 litre of the Developer can be used to process up to 8 films of 135 type or up to 3 films of 120 type, subject to an increase in processing time of 10% for each film after the first”.

Ciekawym po prostu, co na ten temat pisali w ORWO Rezepte…

Dodam jeszcze, że Ilford PAN 100 wołany 10 min. w 18°C wyszedł moim zdaniem ładnie.

Obrazek

Ziarno jest drobne, choć niezbyt ostre (dużo siarczynu). Jako że wywoływacz ten zawiera sporo bromku, chciałbym spróbować go ze starszymi filmami i zobaczyć, czy obniży zadymienie.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Agfa/ORWO A12

Post autor: bakulik »

Naświetliłem NP20 z 1992 r. @ 50 ASA, wywołałem przez 8 minut w 20 stopniach i wyszło moim zdaniem nieźle.

Obrazek

Obrazek

Zadymienie niewielkie jest, ale mniejsze niż w Hydrofenie i HC-110.
ODPOWIEDZ