Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Post autor: zousan »

Czołem!

Po deltę 400 w małym formacie sięgnąłem pierwszy raz od dłuższego czasu i niestety z bardzo słabym skutkiem. Oto co wyszło.

Obrazek

Obrazek

Na całej długości rolki jest widoczna żółtobrunatna smuga. Nie ma fioletowego zafarbu. Wygląda mi to na niewyplukany utrwalacz ale mogę się mylić bo sam pierwszy raz widzę cos takiego. Może ktoś z Szanownych pomoże mi ocenić co schrzaniłem :-)


Oto szczegóły:
- xtol wymieszany 2 godziny wcześniej do roztworu super-stock i rozcieńczony do 1+1 przed samym wołaniem
- 2 szpule w Jobo 1520 zalane 500ml roztworu o temp. 20 St. C
- wywoływanie inwersyjne 1 minuta spokojnego przewracania non stop potem dwa powolne fikołki co minutę i tak do upływu 12 min
- 1min Przerywacz Foma non stop mieszając
- 5 min utrwalanie w Ilford Rapid Fixer 1+4 z takim samym mieszaniem jak przy wywoływaniu.
- W litrze rozrobionego utrwalacza zrobiłem miesiąc wcześniej 6 rolek innych filmów.
- Minuta przewracania w kranówce oraz przynajmniej ~5 minut płukanie kaskadą
- Mam w domu instalację do zmiękczania wody
- ostatnie płukanie w wodzie destylowanej z Mirasolem


Dodam że w tej samej chemii wywołałem później 4 rolki średniego Acrosa po czym zutylizowałem utrwalacz. Acros wyszedł idealnie. W identyczny sposób wywołałem wcześniej setki filmów bez najmniejszego problemu.

Pozdrawiam, Tomasz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yeti
-#
Posty: 25
Rejestracja: 31 maja 2018, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Post autor: Yeti »

Nie mam akurat żadnego doświadczenia z xtolem, moim ulubionym wywoływaczem jest HC-110. Ale tu widać na zdjęciu pionowe smugi odpowiadające chyba perforacji filmu. To świadczy o nierównej kinetyce wywołania, czyli to mieszanie było chyba za mało intensywne / skuteczne. Kto wie czy utrwalanie z identycznym mieszaniem nie było również wadliwe. A płukanie jak długie i w jakiej temperaturze?
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Post autor: BW »

- utrwal ponownie w świeżym utrwalaczu.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Post autor: bakulik »

zousan pisze: Na całej długości rolki jest widoczna żółtobrunatna smuga.
Też miałem na Delcie 400 coś podobnego. Zrobiłem tak jak radzi BW – ponownie utrwaliłem i wszystko wróciło do normy.
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Delta 400 i xtol - co poszło nie tak

Post autor: zousan »

I u mnie to się sprawdziło. Z żadnym innym filmem nie miałem takich problemó jak z Deltą 400. Dzięki ;)
ODPOWIEDZ