Contax i obiektywy m42

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Poszukuję analogowego body do obiektywów m42. Zależy mi na jak najlepszej współpracy i tym razem na możliwie "nowoczesnych" i funkcjonalnych rozwiązaniach, takich jak priorytet przysłony/czasu, kompensacja ekspozycji, bracketing, dokładny pomiar światła (spot, CW) i przejrzyste wskazania światłomierza (drabinka). Oczywiście w zasadzie rozważam tylko korpus bez AF, gdyż podobno tylko w aparatach manualnych wizjer/matówka są wystarczająco ergonomiczne do ręcznego ustawiania ostrości.
Mam kilka Nikonów (F90x, F100) ale odpadają z uwagi na brak ostrzenia na nieskończoność, choć ergonomia pracy w nich jest znakomita. Wstępnie rozważam coś z nowszych modeli Contaxa:
Contax 167 MT
Contax Aria
Contax RTS II / III
Contax AX (podobno AF)
choć myślę też nad Chinonami...
Byłbym wdzięczny za wskazówki i rekomendacje.
PS czy współpraca z m42 poprzez przejściówkę wprowadza w tych aparatach jakieś ograniczenia?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Contax i obiektywy m42

Post autor: mrek »

Rafał77 pisze: Poszukuję analogowego body do obiektywów m42. Zależy mi na jak najlepszej współpracy i tym razem na możliwie "nowoczesnych" i funkcjonalnych rozwiązaniach, takich jak priorytet przysłony/czasu, kompensacja ekspozycji, bracketing, dokładny pomiar światła (spot, CW) i przejrzyste wskazania światłomierza (drabinka). Oczywiście w zasadzie rozważam tylko korpus bez AF, gdyż podobno tylko w aparatach manualnych wizjer/matówka są wystarczająco ergonomiczne do ręcznego ustawiania ostrości.[ciach]
Byłbym wdzięczny za wskazówki i rekomendacje.
PS czy współpraca z m42 poprzez przejściówkę wprowadza w tych aparatach jakieś ograniczenia?
Sporo tego wymieniłeś.
Canon EOS 1V (oraz EOS 3, 5 i niższe modele 1n, 1) ma wszystko co wymieniasz + multispot. Nie ma klina na matówce ale jak założysz przejściówkę M42 z dandelionem, to masz działające potwierdzanie ostrości. Żadnych ograniczeń z M42 oraz z innymi szkłami. Używam w swoich EOS'ach Zuiko z systemu Olympus OM, szkła Pentaxa i Nikkory. Jedyne czego zazdroszczę Nikonom to manualne przełączniki do wszystkiego.
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Czy elektroniczne potwierdzenie ostrości w Canonach jest na tyle dokładne jak klin a rastrem na matówce? Czy to tylko kropka czy pokazuje w którą stronę jest przeostrzone (trójkąty prawo-lewo)? (tak mam w Nikonie F90x). Nigdy nie fotografowałem Canonami dlatego się dopytuję :)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Contax i obiektywy m42

Post autor: Jerzy »

Hej!

O Contaxach parę słów napisałem u siebie na blogu:
http://foto.ujerzego.pl/2017/03/14/lust ... ytkownika/
Wydaje mi się, że powinieneś szukać Arii lub RX (jeśli celujesz w większe szkła). Jeśli budżet Cię ogranicza - 167 dla spota, 139 dla wizera. Popatrz ew. na Yashiki z serii FX-3/FX-7/FX-103, choć tam informacji w wizjerze jakby mniej.
A jak już zobaczysz, że praca z M42 to orka na ugorze - ręczne domykanie przysłony, brak informacji zwrotnej dla aparatu - kupisz parę stałek Yashiki lub Zeissa (nie Pentacona) i będziesz zachwycony :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Contax i obiektywy m42

Post autor: mrek »

Rafał77 pisze:Czy elektroniczne potwierdzenie ostrości w Canonach jest na tyle dokładne jak klin a rastrem na matówce? Czy to tylko kropka czy pokazuje w którą stronę jest przeostrzone (trójkąty prawo-lewo)? (tak mam w Nikonie F90x). Nigdy nie fotografowałem Canonami dlatego się dopytuję :)
Na matówce jest tyle kwadracików ile model posiada pól ostrości, Eos 1V ma ich 45, Eos 1N kilka, Eos 1 ma trzy (jeśli dobrze pamiętam)
W czasie pomiaru podświetla się ten kwadracik (+dźwięk), który potwierdził ostrość. Dokładnie jak w cyfrówkach.

http://www.foto-kurier.pl/archiwum_arty ... -1994.html
http://www.foto-kurier.pl/archiwum_arty ... rtkom=desc

Dokładność i czułość?
W jedynkach no profesjonalna.
To samo EOS 3 i 5 (półprofesjonalne modele)

Do Eos jedynek warto kupić tzw mały grip na baterię CR2. Duży booster ma 8 baterii AA i waży sporo, za to daje tak pewny uchwyt, że pasków nie używam od wielu lat.

Eos 1V HS ma nieruchome półprzepuszczalne lustro (strata światła) za to matryca się nie kurzy ;-)
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i baaardzo ciekawy przewodnik po Contaxach . Mam właśnie na oku Contaxa 167 MT z Yashinonem MC 50mm 1.4 za 700 zł w bardzo dobrym stanie. Czy to dobry deal na początek przygody z Contaxem czy lepiej porwać się już docelowo na RXa lub RTS III? Oba sprzęty są w miarę moich możliwości zakupowych.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Contax i obiektywy m42

Post autor: Jerzy »

Hmm, niedawno za taką sumę poszedł tu RX z 50, więc szału nie ma. RX to klasa wyżej, a RTS III jest dla specyficznego użytkownika - naprawdę to cegła.
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Zastanawiam się jeszcze nad czymś ze stajni Pentaxa. Myślę, że podobnie funkcjonalny w porównaniu do Contaxa będzie Pentax Super A, czy ktoś z Was miał do czynienia z tym aparatem?
Do Pentaxa ponadto oprócz m42 mógłbym podpiąć znakomite Takumary, co w odróżnieniu od Zeissa nie zrujnują mojego budżetu ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Contax i obiektywy m42

Post autor: powalos »

Mam taki i aktualnie jest używany w zabawie na forum Pentax'a. To jeden z lepszych korpusów. Występuje też pod nazwą "SuperProgram". Nie musisz się męczyć z Takumarami na m42. Seria obiektywów Pentax'a bez żadnych dodatkowych oznaczeń (np. M, A) nazywana też po prostu Pentax K, to Takumary przystosowane do bagnetu PK. Do stosowania z m42 potrzebujesz zakupić adapter m42/PK bez "kołnierza", abyś mógł ostrzyć do nieskończoności. A i tak musisz pamiętać , że pracujesz na przysłonie roboczej, lub przymykać ją ręcznie przed wykonaniem fotki.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Contax i obiektywy m42

Post autor: Nomad »

Pentax z definicji ładnie współpracuje z M42. Ale Koyocera nie gorzej. W Pentaxie będziesz miał pomiar centralnie ważony wyłącznie, w Contaxie w zależności od body dojdzie też punktowy. Takumary to świetne szkła, ale do Zeissa bym nie porównywał. Zaś jeżeli chodzi o ceny i dostępność... pokutuje w narodzie przekonanie że Takumary są powszechnie dostępne i tanie. Jest to piramidalna bzdura : trafienie takiego szkła jest trudne i zawsze kosztowne. Po prostu amatorów na fajne Takumary jest dużo, a podaż mizerna. Ja osobiście szedłbym w Contaxa, to jest system martwy od dziesięcioleci i jak się dobrze poszuka, miodne szkła można mieć w rozsądnych pieniądzach.
Przy okazji polecę ci jeszcze jeden system : Olympus OM. Pomiar centralne ważony i spot, piękna szklarnia, tylko M42 tak łatwo nie zamontujesz.
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi czyli ukierunkowuję się w stronę Contaxa RX ew. RSTIII. Tak przy okazji jak wypadają jakościowo Yashinony (jaki tańsza alternatywa do Zeissów na początek?). Generalnie na tym sprzęcie będę pracował głównie w portrecie zatem szczególnie interesuje mnie w szkłach plastyczny rysunek subtelny kontrast i niebanalne rozmycie nieostrosci (stąd upodobanie do niektórych m42).
Systemu Olympusa nie znam w ogóle, dlaczego m42 nie zadziała? Czy tak jak Nikonie chodzi o odległość obiektywu od filmu?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Contax i obiektywy m42

Post autor: powalos »

Rafał77, z pewnością tak. Dla zainteresowanych podaję taką stronę: https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Contax i obiektywy m42

Post autor: J.A. »

Rafał77, Yashinony to przeciętne szkła. Albo inaczej. To zupełnie poprawne obiektywy, które niczego nie urywają.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Contax i obiektywy m42

Post autor: Jerzy »

Yashinony to szkła na M42. Do systemu Contax/Yashica były po prostu obiektywy "Yashica". Jednopowłokowe oznaczano DSB (rzadziej YUS), wielopowłokowe ML lub MLC.
Do portretu? Klasyk to Zeiss 85/1.4, cena pozostaje wysoka. Albo 85/1.2 czy 135/2 gdy trafiłeś szóstkę.
Ogólnie system można zbudować jak ktoś lubi stałki lub ciemne i ciężkie zoomy. I lubi szukać, bo niektóre szkła (spoza zakresu 28/35/50/135) trafiają się rzadko. Może kiedyś napiszę więcej o szkłach Y/C, bo jest parę smaczków.
Rafał77 nie żebym Cię zniechęcał, ale rozważ może średni format? Lubię Y/C, mam parę fajnych korpusów i szkieł, ale zaczynając od zera poszukałbym gdzie indziej.
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Contax i obiektywy m42

Post autor: Rafał77 »

Średni format już mam (Bronica SQ-Ai + PS80mm 2.8, PS110mm 4.0 i PS150mm 4.0), chodzi mi jednak o bardziej mobilny sprzęt (dlatego jako backup mały obrazek). Fotografuję też dzieci a to wymaga czasami bardziej mobilnego podejścia niż pozwala na to średni format. Przyzwyczajony do obrazowania jakie daje mi Bronica rozważam zatem system/szkła, które dadzą mi plastyczny obraz z dobrą separacją tła i stąd moje zainteresowanie szkłami manualnymi i m42 (współczesne zoomy AF nie dają tego specyficznego klimatu w mojej subiektywnej opinii - przynajmniej te, które mam :) )
ODPOWIEDZ