Practica ltl

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, slawoj, Jerzy

Coco
-#
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2018, 11:46

Practica ltl

Post autor: Coco » 12 lut 2018, 14:37

Mam problem z aparatem ,ktory odziedziczylam po dziadku.Przez wiele lat lezal nieuzywany z bateria w srodku.Otoz wymienilam baterie na nowa niestety wskaznik eksozycji nie balansuje tak jak powinien.Czy wystarczyloby moze jedynie wyczyscic caly mechanizm?Aparat jest poza tym w doskonalej kondycji.Nie jestem do konca pewn jak ustalic wartosc ekspozycji w tym aparacie.

Nomad
-#
Posty: 510
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Płeć:

Practica ltl

Post autor: Nomad » 12 lut 2018, 14:58

Znajdź miejsce z przyzwoitym, ani nie bardzo jasnym, ani zbytciemnym naturalnym światłem . Ustaw sobie czułość (pokrętło czasów, małe okienko) na 21/100 podnosząc lekko pokrętło. Czas 1/60, wciskasz dźwignię światłomierza. Przymykasz obiektyw na max (zapewne 22) i powinieneś mieć bardzo ciemny obraz, a wskazówkę światłomierza na dole. Cały czas trzymając wciśniętą dźwignię, powoli otwieraj obiektyw do momentu aż wskazówka zatrzyma się w środkowej pozycji. Otwierając bardziej, wskazówka pójdzie do góry.
Jedna uwaga : światłomierz w tych aparatach nie pokrywa wszystkich wartości ekspozycji, więc przy niskiej czułości możesz nie pomierzyć czasów bardzo krótkich, przy wysokiej - najdłuższych.

ODPOWIEDZ