Wielki format na początek

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Mam już doświadczenie ze średnim formatem (Zeiss, Agfa) teraz chciałbym popróbować wielkiego formatu. Zaznaczam na początku, że interesuje mnie fotografia historycznym, starym sprzętem. Walory artystyczne moich fotografii nie są aż tak ważne. Fascynuje mnie po prostu robienie zdjęć starym "sprzętem". Czy obecne często na allegro compury i voigtlandery w cenach około 300 zł to dobry wybór?
Chciałbym mieć przede wszystkim aparat w dobrym stanie, parametry obiektywu nie są aż tak ważne. Moje średnioformatowce nie były cudami techniki ale za to świetnie zachowane, kupione okazyjnie na allegro. Czy w przypadku wielkiego formatu mogę liczyć na taki traf? Mieszkam w Krakowie. Są u nas dwa punkty gdzie stary aparat mogę naprawić. Co radzicie drodzy forumowicze?
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Trafiłem na taki sprzęt. Oto zdjęcia. Co sądzicie? Warto?
Załączniki
20170718_161603.jpg
20170718_161546.jpg
20170718_161538.jpg
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Negocjuje takze aparat compur (inny niż powyższy) który przeszedł renowacje obiektywu ale jest w ciut gorszym stanie niż powyższy.
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Wielki format na początek

Post autor: Miburo »

Nie warto.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wielki format na początek

Post autor: Fikumiku »

Radzę szukać sprzętu który będzie obsługiwał ogólnodostępne formaty szitek. Jak wkopiesz się w jakiś dziwny format to będziesz przeklinał, że musisz docinać materiał. Ja bym celował coś w 4x5 cala.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Radzicie gdzie szukać? Allegro?
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Wielki format na początek

Post autor: 90s »

Proponuje Ebay, większy wybór. I tak jak przedmówca sugerował najlepiej 4x5 bo to najpopularniejszy i najtańszy format.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Wielki format na początek

Post autor: m6nj »

Kup graflexa, na początek to jedyny sensowny wybór(chociaż dla mnie i tak bez sensu ;-) )
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Trudno dostępny w Polsce.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Wielki format na początek

Post autor: m6nj »

Graflex? nie żartuj..
Kup na ebay jesli obecnie nie ma w polsce.

Czy autor tematu zdaje sobie sprawę z konsekwencji rozszerzenia formatu?
Szkła, kasety, wołanie, powiększalnik i setka innych rzeczy do tego potrzebne..i przy tym formacie już musi to być z najwyższej półki żeby 4x5 nie dało jakości 6x7. Gotowy na wydatki? czy może to tylko w formie zabawy/ zajawki bez parcia na wynik?
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Zdaje
B_Crosby
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2017, 15:18

Wielki format na początek

Post autor: B_Crosby »

Jak nadmienilem wyżej. Interesuje mnie historyczny sprzęt. To że na tym forum większość ma parcie na najlepszy sprzęt to dobrze. Moje zainteresowania oscylują wokół aparatu któremu można dać drugie życie.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wielki format na początek

Post autor: Henry »

Historyczny? teraz każdy analog jest historyczny.
Kup Graflex'a albo Linhofa (akurat na alledrogo jest jakaś Technika).
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Wielki format na początek

Post autor: m6nj »

System linhofa to majątek, no i temu nie trzeba dawać drugiego życia bo te kamery nas przeżyją..

Nie nazwałbym tego parciem na najlepszy sprzęt..nie wiele jeszcze rozumiesz- z całym szacunkiem. Jeśli kupisz kamerę za X, filmy za kolejne X, maskownice, koreksy, papier, chemię, szkła, filtry i cały ten majdan za XXXXX, a na którymś etapie cały Twój misterny plan spieprzy słaby termometr cieniowy za 50zł(dla przykładu) to zrozumiesz jak to boli.. stąd lepiej kupić raz, a porządnie niż co chwilę szukać gdzie popełniłem błąd i dlaczego nie wychodzi takie jak miało wyjść..
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Wielki format na początek

Post autor: Nomad »

Doskonale rozumiem parcie na sprzęt międzywojenny. Szukałbym, jeżeli to ma być użytkowe, Jakiegoś Voigtlandera Avusa ze Skoparem lub Heliarem.
ODPOWIEDZ