Szyba jako docisk

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, slawoj, Jerzy

m_arcin
-#
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2017, 10:28
Płeć: Nieokreślona

Szyba jako docisk

Postautor: m_arcin » 17 lip 2017, 13:53

Witam,
Mam zamiar wykonać odbitki w rozmiarze większym niż moja malutka maskownica, ale nie stać mnie na drugą, większą. Może za miesiąc. Tymczasem wpadłem na pomysł deski z odrysowanymi formatami papieru i dużej szyby. Tu pytanie. Czy czysta, przezroczysta szyba zaszkodzi odbitce? Stykówki jakoś wyszły, ale tam szyba jest nad negatywem. Nie będzie problemu z ostrością, czy jakimś "zadymianiem" przez załamanie światła jak położę szybę na papierze?

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1093
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Szyba jako docisk

Postautor: taharii » 18 lip 2017, 09:25

zaszkodzi, zaszkodzi.

za to można wyciąć z tektury ramkę i tą ramką przycisnąć papier, działa tak samo jak maskownica i zdecydowanie lepiej niż szyba

m_arcin
-#
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2017, 10:28
Płeć: Nieokreślona

Szyba jako docisk

Postautor: m_arcin » 18 lip 2017, 10:28

Dziękuję za odpowiedź. O tym nie pomyślałem, choć gdzieś, może na forum widziałem. Spróbuję Tak, a w międzyczasie będę polował na niedrogą większą maskownicę.

m6nj
-#
Posty: 245
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin
Płeć: Mężczyzna

Szyba jako docisk

Postautor: m6nj » 19 lip 2017, 19:39

Ja kiedyś zanim znalazłem maskownicę 50x60 używałem blachy.
Kupujesz gdzies(można szukać na złomie) blachę, ja użyłem ocynkowanej o 5cm większej niż format papieru. Wyciąłem ją na watterjetcie (można tez laserem) pod mój format, czyli dałem 2cm marginesy. Ramkę od góry zamocowałem szeroką taśmą do blatu a z drugiej strony podkładałem mały drewniany kołeczek, co pozwalało mi na włożenie papieru. Od strony kołeczka dospawałem malutką rączkę u góry, dla łatwego podnoszenia blachy. Działało wyśmienicie.
Oczywiście są też wady:
1. negatyw w karetce zawsze musi być ustawiony tak samo, co przy szybie jest nie możliwe.
2. stały format i margines

Co do papierowej ramki to pomysł jest słaby bo papier nigdy nie będzie dociśnięty, a przy dużym formacie każdy malutki nawet błąd pod powiększalnikiem, okaże się wielkim przy ocenie pracy.. od 40x50 w górę nie ma mowy o błędach jakichkolwiek, nie mówiąc już o takich które powodują nieostrości..
Osobiście tnę papier z rolki więc bez bardzo mocnego docisku nie ma możliwości pracy. RRB 50x60 radzi sobie z dociśnięciem pozwijanego papieru, metalowa ramka też da radę.

pzdr

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 2256
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

Szyba jako docisk

Postautor: technik219 » 21 lip 2017, 22:46

Do wielkich formatów warto zastanowić się nad rozwiązaniem stosowanym w aparatach reprodukcyjnych używanych niegdyś w drukarniach. Tam operowali nawet formatami metrowymi błon, a weź wsadź taki format do kasety ;-)
Otóż tylna ścianka takiego aparatu wykonana była jak płaskie szczelne pudełko, którego część skierowana do wnętrza aparatu była perforowana na całej powierzchni. Do tego "pudełka" podłączona była pompa ssąca - czasami po prostu zwykły odkurzacz - która wytwarzała podciśnienie przysysające błonę do wewnętrznej ścianki. Nie było siły, która by mogła poruszyć błonę podczas naświetlania, albo by nie leżała ona idealnie płasko.
Lux mea lex


Wróć do „Wykonywanie odbitek fotograficznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości