Wywoływacz Eukobrom zmienił kolor na ciemny brąz

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, slawoj, Jerzy

tomstg
-#

Postautor: tomstg » 17 lip 2017, 11:26

Na ostatniej niedzielnej sesji w ciemni z zaskoczeniem zauważyłem, ze w butli już zuzytej w połowie wywoływacza Tetenal Eukobrom płyn przybrał kolor cocacoli. Juz myślałem że nici z ciemni (czekałem na wolny termin kilka miesięcy), ale okazało się, że wywoływacz pracuje poprawnie i odbitki po 2 minutach moczenia wychodzą moim zdaniem tak samo jak ze świeżego. Butelkę tego Eukobroma mam już otwartą chyba od 11 miesięcy. Czy ma ktoś doswiadczenia z długo otwartym Eukobromem? Mam też pytanie tak na przyszłosc: po czym generalnie poznać, że wywoływacz przestaje poprawnie pracować? Przychodzą mi na myśl następujące efekty:
- nie bedzie wyciągał czerni, czyli czernie będą raczej szare niż czarne?
- nie pojawią się szczegóły w światłach?
- pojawi się zadymienie, czyli takie brudne biele?

BTW, zamierzam kupić nowy Eukobrom w mniejszych butelkach i sprawdzić na nastepnej sesji w ciemni, czy te same zdjecia wychodzą tak samo. To mi da raczej 100% pewnosci co do przydatnosci tego starego.

Z mojej historii, powyzszej i opisanej w dodatkowym wątku o superfixie wychodzi mi, że kupowanie zbyt duzych pojemnosci koncentratów w celach oszczednosciowych nie sprawdza się, jesli nie bedę miał średnio conajmniej 1 sesji na miesiąc na przestrzeni roku. Jak na razie mi sie to nie udaje.

pozdrawiam
tomstg
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4

flonidan
-#

Postautor: flonidan » 17 lip 2017, 12:00

Jeśli jest brązowy to część hydrochinonu uległa utlenieniu.Ja właściwie bym wyrzucił ten wywoływacz,zwłaszcza że mogą pozostać plamy na papierze -poza tym taki wywoływacz nie wyciąga dobrze tonów.Zobaczysz ,że za miesiąc nic na nim nie wywołasz.
jacek

Awatar użytkownika
dejnekas
-#

Postautor: dejnekas » 17 lip 2017, 20:47

Mozesz zawsze dodac 50ml np Multigrade od Ilforda poniewaz on jest na Hydrhinonie oparty. Troche powalczylbym. :)
Pozdrawiam,
dejnekas
www.blurryimages.com

Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Kontaktowanie:

Postautor: Jerzy » 17 lip 2017, 21:23

Szkoda czasu. Sam ostatnio męczyłem się z brązowym ilfordem multigrade i nigdy więcej fałszywej oszczędności. Czernie słabe, walka z kontrastem... Szkoda czasu.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl

Wróć do „Wykonywanie odbitek fotograficznych”