Fotopan RF

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Fotopan RF

Post autor: jasin »

Witam.
Powie mi ktoś jak dobrać się do filmu 16mm Fotopan RF aby coś z niego uzyskać? Jest to błona kinematograficzna panchromatyczna odwracalna cz-b.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotopan RF

Post autor: technik219 »

Obrobić w jako odwrotkę. Nie wiem czy dobrze sobie przypominam, bo na RF nie robiłem nawet "ósemki", ale warstwa przeciwodblaskowa tego materiału jest chyba z koloidalnego srebra. Jeśli tak jest w istocie (głowy za to nie dam), to nie da się go obrobić na negatyw, bo warstwa ta jest usuwana w roztworze klarującym, którego w obróbce negatywowej się nie stosuje.
Najlepiej zrób próbę - kawałek filmu włóż do utrwalacza. Jeśli po czasie odpowiadającym mniej-więcej czasowi utrwalania zwykłej błony negatywowej otrzymasz przezroczysty kawałek filmu, to będzie znaczyło, że mżna go obrobić także na negatyw.
Jeśli natomiast chodzi Ci o przepisy roztworów i czasy obróbki, to też wszystko Ci wyjaśnię, ale to potrwa bo będę musiał poskanować trochę materiałów źródłowych - nie podejmuję się przepisywania - za dużo tego. Potwierdź o co konkretni Ci chodzi.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan RF

Post autor: J.A. »

Przepis Fotonu na odwrotkę. Zamiast wywoływaczy z przepisu można użyć zwykłego W14 Fenal.
Załączniki
Fotopan R50.pdf
(26.9 KiB) Pobrany 123 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Fotopan RF

Post autor: jasin »

technik219 pisze:Najlepiej zrób próbę - kawałek filmu włóż do utrwalacza. Jeśli po czasie odpowiadającym mniej-więcej czasowi utrwalania zwykłej błony negatywowej otrzymasz przezroczysty kawałek filmu, to będzie znaczyło, że mżna go obrobić także na negatyw.
Jeśli natomiast chodzi Ci o przepisy roztworów i czasy obróbki, to też wszystko Ci wyjaśnię, ale to potrwa bo będę musiał poskanować trochę materiałów źródłowych - nie podejmuję się przepisywania - za dużo tego. Potwierdź o co konkretni Ci chodzi.
Włożyłem kawałek filmu do utrwalacza i niestety nie zrobił się przezroczysty. W zasadzie interesuje mnie wszystko co zrobić aby to wywołać, od chemii po sam proces, nie wymagam cudów bo to bardziej do zabawy/eksperymentów.
Dzięki J.A. za przepis, ale mam kilka pytań:
-czy niektóre składniki da się czymś zastąpić, głównie dwuchromian potasu bo resztę mam
-czy koniecznie trzeba wołać w koreksie, czy jakoś da się w kuwecie
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan RF

Post autor: J.A. »

Po cochcesz zastępować dwuchromian? Świetnie działa po co psuć?
Wszystko można zrobić w kuwecie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Fotopan RF

Post autor: jasin »

Myślałem zastąpić dwuchromian po prostu czymś łatwiej dostępnym, wiem że można kupić w necie.
Z tą kuwetą trochę nie sprecyzowałem o co mi chodziło, czy można przy lampie ciemniowej(mam tylko czerwoną) czy trzeba w całkowitych ciemnościach?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan RF

Post autor: J.A. »

A co jest na temat oświetlenia na opakowaniu materiału?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotopan RF

Post autor: technik219 »

RF to materiał panchromatyczny i każde oświetlenie ciemniowe go zaświetli, więc nie kombinuj. W kuwecie możesz wywołać metrowy odcinek. Nie wiem jak sobie wyobrażasz wywoływanie taśmy filmowej 15 metrowej :shock:
Dwuchromian... krążą po forach przepisy na kąpiel klarującą na bazie nadmanganianu potasowego, ale wadą tego przepisu jest to, że .... emulsja po kąpieli w tym specyfiku lubi odkleić się i spłynąć. Po raz drugi więc przestrzegam przed kombinowaniem.
"Pewien Żyd został zaproszony na przyjęcie do bogacza. Kiedy wrócił do domu żona pyta go co jadł najlepszego. Odpowiedział, że ciasto i że wziął na nie przepis. Żona przeczytała i choć nie miała mąki tortowej tylko żytnią razową, nie miała masła klarowanego, tylko gęsi smalec i nie miała śmietany "trzydziestki" tylko kozie mleko to postanowiła upiec mężowi to ciasto. Nawet wyrosło i upiekło się, tylko nie mogła się nadziwić jak mogło mu smakować takie świństwo..."
Lux mea lex
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Fotopan RF

Post autor: filozof97 »

W kuwecie się da, co prawda mogą powstać niewielkie, centymterowe fragmenty niewywołane, ale obrabiałem tak kiedyś rolkę Super 8. W dużej kuwecie - 20 x 30? miałem dwa albo trzy litry wywoływacza. Rozwinąłem film, zmiąłem w swego rodzaju "kulkę" i wrzuciłem do roztworu, przez cały proces obróbki mieszając to dłonią i obracając, podobnie z kolejnymi etapami. Film się wywołał za wyjątkiem kilku "plamek" gdzie skleiła się taśma. Więc jeśli nie podejrzewasz, że w najbliższym czasie uda Ci się zdobyć odpowiedni koreks, nie zależy Ci tez na tym filmie - to sprawdzi się metoda jak powyżej.
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Fotopan RF

Post autor: jasin »

technik219 pisze: RF to materiał panchromatyczny i każde oświetlenie ciemniowe go zaświetli, więc nie kombinuj. W kuwecie możesz wywołać metrowy odcinek. Nie wiem jak sobie wyobrażasz wywoływanie taśmy filmowej 15 metrowej :shock:
Ale ja chcę właśnie takie krótsze kawałki wywoływać, mam zamiar załadować to do kasetki na film 35mm, pisałem że to do zabawy, co wyjdzie to będzie, bez spiny.
Szkoda, że zaświetli go światło ciemniowe, ale może jakoś mi się uda to ogarnąć w kuwecie.
Skoro dwuchromian jest niezbędny będę musiał zamówić.
A co jest na temat oświetlenia na opakowaniu materiału?
Mam nawet instrukcję ale tylko jest napisane, że można ładować film przy słabym oświetleniu rozproszonym, ale ciasno zwinięty w kasetce. O obróbce było tylko tyle, żeby wysłać do Fotonu, oni wywołają.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotopan RF

Post autor: technik219 »

jasin pisze: mam zamiar załadować to do kasetki na film 35mm, pisałem że to do zabawy, co wyjdzie to będzie, bez spiny.
W takim razie postaraj się o stary koreks PZO (pożycz, ukradnij, skombinuj) - w nim można było ustawić szpulki na 16 mm.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ