jakie body

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

Witam forumowiczów.
Zasadzam się na nowy używany sprzęt. Zenit niestety się rozpadł. Myślę nad canonami. I podłączeniem szkieł M42.

http://allegro.pl/canon-eos-1000f-n-bod ... 28589.html

http://allegro.pl/canon-eos-1000s-quart ... 39226.html

Co sądzicie o takich ? podobno matówka płaska nie sprzyja manualnym obiektywom. Niestety nie mam doświadczenia. A może coś innego polecicie ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

jakie body

Post autor: J.A. »

Ja bym nie powiedział "niestety się rozpadł", tylko "nareszcie się rozpadł" ;-) Co do Canonów AF, to fakt źle się ostrzy na nich manualnie, ale można. Można też kupić redukcję z potwierdzeniem ostrości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

Miałem sentyment do tego zenita ;) A może jakaś praktika tylko nie wiem, która. Coś co ma dobrą opinię w pomiarze światła i jest na M42 jakiś ostatni model. Niestety nie mam z nimi doświadczenia i nie wiem jaki wybrać.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

jakie body

Post autor: Henry »

Ale dlaczego M42? Masz dużo super obiektywów? Jeśli faktycznie masz to może Pentax albo Ricoh jakiś z bardziej zaawansowanych nieautofokusów.
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

Mam trochę szkieł M42 ale mam też cyfrę canona i adapter i tak się tym bawię. Dla tego M42. Poza zenitem w analogu mam małe doświadczenie.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jakie body

Post autor: mrek »

jocker pisze:Mam trochę szkieł M42 ale mam też cyfrę canona i adapter i tak się tym bawię. Dla tego M42. Poza zenitem w analogu mam małe doświadczenie.
To kup EOS analogowy. Nie będziesz musiał zmieniać zwyczajów, a sprawę ciemniejszej matówki załatwi adapter z potwierdzaniem ostrości oraz będziesz mógł używać szkła Canon EF.
Cropowe EF-S już nie, bo lustro analoga może o nie zawadzać.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

jakie body

Post autor: Fikumiku »

Poczytaj tylko troszkę o fałszowaniu odczytów światłomierza przy podpinaniu obiektywów przez przejściówkę do Eosów, np seria 300, 30/33. Ja miałem 33 i fałszował niestety. Teraz mam Eosa 3 i 300x ale nie pamiętam jak z nimi, dawno nie podpinałem do nich obiektywów m42
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jakie body

Post autor: mrek »

Ja ciągle podpinam do EOS 1V szkła z systemów Olympus OM, Pentacon Six, a nawet Heliosa. W jedynce nie robię żadnej korekty.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

przypadkiem kupiłem za całe 10zł canon eos 1000fn. Warte to coś ? za dyszkę to może nawet w kolekcji sobie leżeć.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

jakie body

Post autor: graphia »

Mam Canona EF-M. Fajna maszynka bez AF z mocowaniem EF :)
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

jakie body

Post autor: etanol »

Na podstawie własnych doświadczeń proponuję sprzedać to całe M42 na popularnym portalu aukcyjnym i kupić coś normalnego.
Podłączanie M42 do innych systemów analogowych zawsze będzie się wiązało z problemami: pomiar światła, brak działania popychacza, przy niektórych starych obiektywach (np. Biotar) tylna część obiektywu może haczyć o lustro.

Nie znam się na Canonach, nie wiem czy zależy Ci na obiektywach manualnych, ale być może istnieją takie obiektywy manualne, które można podpiąć i do nowej cyfry i do starego analoga.

Jeśli nie chcesz sprzedawać swoich M42, to proponuję kupić najlepszy aparat specjalnie do M42 - są takie wątki, chyba nawet tu na forum. Jednym z najlepszych jest Porst Compact SP Reflex. Będziesz wtedy mieć rozwiązane 3 problemy, które podałem wyżej.

Ja też jeszcze mam M42, i też długo dopasowywałem inne sprzęty do możliwości korzystania z nich. Ale widzę, że pod wieloma względami mnie to ograniczało i z perspektywy czasu mnie to irytuje. Nie wiem jakie unikalne szkło trzeba by mieć, żeby się trzymać M42 - może Pancolar 80?
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

Lubię pracować z tymi szkłami nawet jeśli nie są najlepsze na świecie :) A ten Porst Compact SP Reflex poszukam. Widzisz czasem nietypowe połączenia dawały mi ciekawe rezultaty mimo że problemów z tym było sporo. I dla tego jak już to kupię coś w innym systemie ale starej szklani się nie pozbędę. Jestem cierpliwy a bardzo podobają mi się eksperymenty w stylu podłączenia do aparatu 110 letniego szkła to tak na marginesie. Twoja rada odnośnie Porst Compact SP Reflex jest bardzo ważna dla mnie bo nawet nie wiedziałem że taki sprzęt istnieje :)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

jakie body

Post autor: wosk »

jocker pisze:...bo nawet nie wiedziałem że taki sprzęt istnieje :)
Istnieje wiele dobrych korpusów pod M42. Zaletą wymienionego Porsta jest to, że ma i pomiar uśredniony i centralny oraz wielokrotną ekspozycję. Niestety jest dość trudno osiągalny. Swojego nie sprzedam :-P Ale inne Porsty pod M42 czy Pentax Spotmatic SPII także są warte zachodu i wygodniej się z nimi pracuje niż np. z Zenitem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jakie body

Post autor: mrek »

etanol pisze:Na podstawie własnych doświadczeń proponuję sprzedać to całe M42 na popularnym portalu aukcyjnym i kupić coś normalnego.
Podłączanie M42 do innych systemów analogowych zawsze będzie się wiązało z problemami: pomiar światła, brak działania popychacza, przy niektórych starych obiektywach (np. Biotar) tylna część obiektywu może haczyć o lustro.

Nie znam się na Canonach, nie wiem czy zależy Ci na obiektywach manualnych, ale być może istnieją takie obiektywy manualne, które można podpiąć i do nowej cyfry i do starego analoga.
Się znam, to się wypowiem.
Do analoga i do cyfry (pełnoklatkowej) EOS dołączam co chcę. Jedynie oparł mi się system FD (brak nieskończoności) i szkła Monolty, który to system mam od niedawna. Chwała Darczyńcom!!!
A tak, to kupuję przejściówki z różnych systemów na Canon EF, najczęściej z dandelionem i najczęściej korzystam z korpusu EOS.
etanol pisze:Jeśli nie chcesz sprzedawać swoich M42, to proponuję kupić najlepszy aparat specjalnie do M42
Z mojego życiowego doświadczenia wynika, że kupuję różne korpusy OM, A1, Yashica itd. ale ciągle wracam do wszystkomającego EOS 1V, który z małym gripem jest tylko trochę większy od Olympusa OM, a za to nowocześniejszy o wiek cały. Ale to są moje doświadczenia i nie każdy może w nie wierzyć.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

jakie body

Post autor: jocker »

Każda rada jest cenna. Zwłaszcza iż analogi można kupić za cenę koszulki w lidlu czasem. A za to ile frajdy taka fotografia daje. Nad EOSem 1V też myślę. Tylki że ta bestia nadal swoje kosztuje.
ODPOWIEDZ