Superfix Tetental

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Milena78
-#
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2016, 07:24
Kontakt:

Superfix Tetental

Post autor: Milena78 »

Witam,

Mam pytanie odnośnie Tetentala SuperFix, a mianowicie - jaki przerywacz zastosować?
Czy tutaj wystarczy cytryna Fomy, albo Ilforda? Czy sugerujecie coś specyficznego?

Pozdrawiam
Zapraszam na moją stronę => diosminex opinie
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Superfix Tetental

Post autor: jasin »

Ja używam zwykłego octu, 2% roztworu i działa, nie narzekam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Superfix Tetental

Post autor: J.A. »

A co by miał nie działać? Woda też będzie działać.
W cz-b procesie pozytywowym używam najczęściej wody, w negatywowym, nie używam w ogóle przerywacza, bo utrwalam w dwóch utrwalaczach.
W C-41 w ogóle nie używam przerywacza, bo wybielacza używam jednokrotnie, a w RA-4 używam kwasku cytrynowego, który dość często zmieniam, by maksymalnie wydłużyć sprawność wybielacza.
E-6 w ogóle nie przewiduje przerywacza, tylko czystą wodę, tak samo w cz-b procesie odwracalnym.
Milena78, to czy i jakiego używać przerywacza nie zależy od utrwalacza, tylko od procesu, czasami od obrabianego materiału.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Superfix Tetental

Post autor: sejmajnejm »

Milena78 pisze:Witam,

Mam pytanie odnośnie Tetentala SuperFix, a mianowicie - jaki przerywacz zastosować?
Czy tutaj wystarczy cytryna Fomy, albo Ilforda? Czy sugerujecie coś specyficznego?

Pozdrawiam
Tetenal ma dość tani przerywacz w swojej ofercie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Superfix Tetental

Post autor: J.A. »

Kwasek cytrynowy z dostawą to 13 zł za kilogram. Czyli 13 zł / 50 litrów rr. Tańszy nawet ocet nie będzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Superfix Tetental

Post autor: Jaris »

Przerywacza używa się z 2 powodów: 1/ żeby jak najszybciej zatrzymać proces wywoływania 2/ żeby utrwalacz jak najdłużej zachował świeżość (utrwalacz szybko się wyczerpuje jeśli dostaje się do niego wywoływacz osadzony na materiałach światłoczułych). Dowolny przerywacz spełnia to zadanie i zupełnie wystarczy troszkę octu rozpuścić w wodzie. Ale problem polega na tym że Na2CO3 z wywoływacza wchodzi w reakcję z kwasem dając CO2, co po pewnym czasie przebywania w ciasnej ciemni może się stać problemem. Inny problem to powstawanie pęcherzy w emulsji na skutek wydostającego się gazu, ale ja osobiście takiego zjawiska nie zauważyłem, choć może to być związane z tym, że zawsze używałem bardzo małych stężeń kwasu. Tak, że ważniejsza wydaje się ta pierwsza okoliczność czyli wydzielanie CO2. Można temu zaradzić przez stosowanie metaboranu sodu lub boraksu w wywoływaczu, ewentualnie zastosować delikatny roztwór NaHSO3 10g/1L jako przerywacz, chociaż działa on dość powoli. W ogóle trzeba sobie zadać pytanie jak szybko chcemy żeby przerywacz działał. Jeśli nie zależy nam na gwałtownym przerwaniu wywoływania to wystarczy zwykła woda, trzeba tylko wyjąć odbitkę z wywoływacza za wczasu. Około 1 minutowa kąpiel w bieżącej wodzie jest OK, ewentualnie 3 razy po 20 sekund wymieniając wodę na świeżą za każdym razem. Jeśli chodzi o emisję gazu to kwas cytrynowy faktycznie jest znacznie lepszy.
ODPOWIEDZ