Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: Jerzy23 »

Witam.

Dziwna potrzeba mnie naszła.
Mam film klasy FP4+ Neopan 100 lub TX400 i będę fotografował w pochmurny i nisko-kontrastowy dzień.
Ale muszę kontrastowo i głęboko dowołać film?

Jakiś sugestie co do wywoływacza i jego stężenia?

Jak się robi Delte czy Tmax na duży kontrast to wiem, ale tym razem będzie naświetlany klasyczny film.

pozdro

JW
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: technik219 »

Tu trochę drogo, dostaniesz sporo taniej gdzie indziej:
https://www.fotonegatyw.com/pl/p/FOMA-w ... towy-/1088
Lux mea lex
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: Jerzy23 »

technik219 pisze: Tu trochę drogo, dostaniesz sporo taniej gdzie indziej:
https://www.fotonegatyw.com/pl/p/FOMA-w ... towy-/1088
dzięki, ale raczej wolę chemię producentów bardziej pewnych. Z oferty Fomy korzystam tylko z papieru fotograficznego, a i tak widze spore różnice między poszczególnymi partiami.

J
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: J.A. »

Jerzy23, może po prostu przewołaj? Tetenal uczciwie podaje czasy wołania w swoich wywoływaczach, dla niskiego i wysokiego kontrastu. Każdy inny wywoływacz ma tak samo. Jeżeli masz np. w wywoływaczu X czas 4-6 min (przykład od czapy), to 6 min jest właśnie dla wysokiego kontrastu.
Oczywiście są wywoływacze z urodzenia kontrastowe, ale dla pochmurnego dnia nie trzeba wywoływacza "graficznego".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: Jerzy23 »

J.A. pisze: Jerzy23, może po prostu przewołaj? Tetenal uczciwie podaje czasy wołania w swoich wywoływaczach, dla niskiego i wysokiego kontrastu. Każdy inny wywoływacz ma tak samo. Jeżeli masz np. w wywoływaczu X czas 4-6 min (przykład od czapy), to 6 min jest właśnie dla wysokiego kontrastu.
Oczywiście są wywoływacze z urodzenia kontrastowe, ale dla pochmurnego dnia nie trzeba wywoływacza "graficznego".
No i to jest pomysł jaki chodzi mi po głowie. Przewołanie klasycznego filmu w relatywnie steżonym HC-110. Chodzi o to, żeby na mieszaczu zrobic powiekszenie około 37x44 z użyciem filtra multigrade maks. 1,5. Czern ma być jak smoła, ale reszta szarości gesta, ale bez oczywiście efektu graficznego.

Pytanie zadałem, bo może macie jakiś konkretny wywoływacz, który daje wiekszy kontrast negatywu.
pozdro
JW
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: Henry »

Dmax negatywu to chyba żaden wywoływacz nie przeskoczy - wywołasz całe ziarno i koniec.
Jerzy23 pisze: Czern ma być jak smoła
Czerń na negatywie czy odbitkach?
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Kontrastowy wywoływacz do klasycznych filmów

Post autor: Jerzy23 »

No oczywiście, że na odbitkach. Totalna czerń na negatywie oznacza nic innego jak wypalone biele na pozytywach bez żadnych szczegółów.
jerzywierzbicki.com
ODPOWIEDZ