Adox Pan 400

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Kilka słów na temat tego negatywu. Ostatnio kolega, który zajmował się fotografią stwierdził, że przechodzi na malarstwo, zaczął malować i rzucił foto. Dzięki temu trafiła mi się od niego reklamówka pełna niewykorzystanych filmów. W większości po dacie przydatności do spożycia, ale co tam. Między innymi zawierała kilka Adoksów Pan 400. Na kasetce każdego z nich jest, jak nie powiem co, napisane C41. Co dla mnie, jak i podejrzewam dla wielu, oznacza wywoływanie w procesie kolorowym, czyli konieczność oddania do labu. Oddałem więc do labu cztery przestrzelane rolki ze zdjęciami mojego życia, po odbiorze co się okazuje? Że to wcale nie jest C41 tylko zapakowana coś a la agfa apx 400, oczywiście do wołania ręcznego. czyli zasadniczo nic nie wyszło. I teraz moje pytanie - jak to jest możliwe, że producent napisał C41 i czy ktoś z Was już się z takim działaniem spotkał? bardzo @(*&#&^%$@ niefajnie!
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Adox Pan 400

Post autor: Jerzy23 »

Z całym szacunkiem, ale robienie "fotek życia" na materiałach typu adox w dodatku po terminie nie jest zbyt rozsądne. Poza tym wystarczyło przyjżeć się bliżej wystającej końcówce filmu, żeby stwierdzić, czy jest to materiał do C41. Każdy chromogeniczny film jak znam lub znałem bardzie przypominał negatyw kolorowy niż klasyczny B&W.
jerzywierzbicki.com
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Z całym szacunkiem ale z fotkami życie oczywiście żartowałem pod wpływem emocji:-) poza tym jak Niemcy napisali, że C41, to ma być C41 i żadnej pomyłki być nie może! tak przynajmniej sądziłem do wczoraj...a co do fotek życia raz jeszcze - zdarzyło mi się takie zrobić na fomie 100, i co? ha!
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Adox Pan 400

Post autor: Jerzy23 »

No wiem ze zartowales :) Niemcy o jakich mówisz, stereotypowi perfekcjonisci skonczyli sie wg. mnie jakos w drugiej polowie lat 90'tych. Zobacz sobie jak sa zrobione wspolczesne niemieckie samochody. A wracajac do fotek zycia i adoxa to rozumiem, ze mozna na fomie 100 robic zdjecia zycia, bo wiadomo co jest w srodku kasety. Ale film adox pan 400? Jakas efemeryda, niewiadomego pochodzenia. Adox dla mnie robi swietny papier fotograficzny oraz chemie. Z oferty rolleia uzywam tylko toner selenowy. A filmy ich uwazam za najgorsze jakie kiedykolwiek uzywalem. Filmy tylko Kodak i Ilford.
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Adox Pan 400

Post autor: technik219 »

Miburo pisze: napisane C41
A doczytałęś dobrze? Może tam było "Not for C41"? Może "Nicht für C-41 Pozess"?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Adox Pan 400

Post autor: J.A. »

Miburo pisze: poza tym jak Niemcy napisali, że C41, to ma być C41
Powiedz to właścicielom VW ;-) Zupełnie pomijając kwestię, na którą uwagę zwróciłtechnik219.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Dokładnie taka sama kasetka - teraz obróć ją trochę, i jak tam jest nicht fur, czy cokolwiek innego przed C-41 to odwołujemy wyroki z procesów norymberskich!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Adox Pan 400

Post autor: technik219 »

Cała naklejka. Gdzie jest napisane, że do C-41?
Lux mea lex
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Na kasetce! zaraz zrobię zdjęcie
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Jak dla mnie jest - C-41, 36 exp. 400 iso, no chyba, że to znaczy coś innego?
Załączniki
IMG_1916.JPG
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Adox Pan 400

Post autor: technik219 »

J.A. - jasnowidz? Wykorzystali gotowe kasetki od innego materiału i zapomnieli zakleić stare napisy! Ale lipa!
Lux mea lex
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Nie wierzę!!!!! patrzcie - to jest naklejka na kasetce, dopiero teraz to zauważyłem!!!!!! i przy okazji dzisiejszego dnia, wychodzi na jaw, kto jest wszystkiemu winien...nie no *(@$#&, załamka!!!!
Załączniki
IMG_1917.JPG
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Adox Pan 400

Post autor: technik219 »

Nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków ;-)
Poza tym, wystarczyło obejrzeć dokładnie końcówkę (jak wspomniał Kol. Jerzy23) by nabrać podejrzeń i drążyń temat przed oddaniem do obróbki. Druga sprawa to kogo zatrudniają w zakładach usługowych? Przed włożeniem do maszyny wywołującej laborant przykleja film do taśmy lidera, ma ją w rękach, ogląda, maca... I nic nie wzbudziło jego podejrzeń?
Lux mea lex
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Adox Pan 400

Post autor: Miburo »

Niby racja z oglądaniem końcówek, ale jako konsument nie mam przecież ani nawyku, ani tym bardziej obowiązku sprawdzania każdego negatywu, ani innego produktu, którego używam, bo przecież ufam sprzedawcy, że kupuję to, co jest napisane na pudełku, że jest, że się tak wyrażę...laborant też nie musi się znać na negatywach czarno białych, ale to inna historia. Jak dla mnie jest to wina tylko i wyłącznie producenta, do którego przed chwilą napisałem. Inna sprawa, czy odpisze... Poza tym do cholery, przecież negatywy to nie są warzywa w Tesco, żeby każde dokładnie sprawdzać przed włożeniem do koszyka! ale teraz, cóż, wiem że Adoksy przynajmniej, są. Smutna to lekcja, bo mi szkoda fot:-(
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Adox Pan 400

Post autor: Jerzy23 »

No i efektem niechlujstwa producenta jest ten watek na forum i cala dyskusja, ktora spowoduje tyle tylko, ze negatywy adoxa beda kojarzyc sie nomen omen negatywnie :-D

Inna sprawa, ze predzej uzyskasz dobry negatyw obrabiajac material chromogeniczny w klasycznym procesie B&W niz kapiac zwykle filmy w labach C41. Ja z powodzeniem wywolywalem XP-2 w D76 i uzyskalem calkiem przyzwoite efekty.
jerzywierzbicki.com
ODPOWIEDZ