żarówka w głowicy color

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

żarówka w głowicy color

Post autor: tomstg »

Szanowni,
Kompletując powiekszalnik opemus 6 nabyłem głowicę color 3 (podobno prawie nie używana). Po podłączeniu do zasilacza żarówka początkowo nie chciała swiecić. Przeczyszczenie mocno zasniedziałych styków żarówki pomogło i po zainstalowaniu komory mieszającej mogłem nacieszyć oko pieknymi kolorami podczas krecenia kólkami nastaw filtrów. Niestety, żarówka po jakiś 2 minutach zabawy po prostu się przepaliła. Pytanie: czy 2-3 minuty ciągłego swiecenia to dla żarówki w głowicy już za dużo? Jeśli tak, to jaki standardowy czas ciągłej pracy jest generalnie bezpieczny dla żarówek halogenowych w tym typie głowicy? Zakładam, że potrzebuję trochę czasu na wykadrowanie, ustawienie ostrości w swietle białym, ewentualne ustawienie pokreteł filtrów i 2 minuty to wcale nie jest dużo. Namierzyłem już sklep z odpowienikami takich żarówek (osram 64627) i zastanawiam się czy od razu nie kupić conajmniej kilku sztuk jakby incydent z przepaleniem miał sie powtarzac.

z góry dzieki za odp,
tomstg
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Arturel
-#
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2015, 10:51
Lokalizacja: Warszawa

żarówka w głowicy color

Post autor: Arturel »

Żarówka nie powinna tak szybko się przepalić. Więc, albo faktycznie coś z samą żarówką nie tak, albo z napięciem, albo przepalił się bezpiecznik w trafo.
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

żarówka w głowicy color

Post autor: D.M.M. »

W żadnym wypadku nie jest to "za dużo". Pamiętam jak swego czasu robiłem dość duże powiększenia na Magnifaksie + color 3 i czas ekspozycji jednego wynosił 12 minut.
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

żarówka w głowicy color

Post autor: sejmajnejm »

Skoro trzeba było czyścić styki, to może żarówka była dość leciwa i niewiele jej trzeba było aby padła.
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

żarówka w głowicy color

Post autor: tomstg »

No własnie, 2 minuty świecenia nie mogło być za wiele. Jak widać żarówka zużywa się od samego leżenia :)
Zamówiłem sobie dwie nowe osram.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

żarówka w głowicy color

Post autor: J.A. »

tomstg pisze: Jak widać żarówka zużywa się od samego leżenia
A skąd wiesz ile godzin miała wyświecone? Skąd wiesz, że nikt nie dotknął bańki halogena palcem? Dotknięcie to 100% gwarancji na spalenie się halogena w ciągu właśnie kilku min świecenia. Najlepiej kupować takie z szyba z przodu, ale o ile dobrze pamiętam, to oryginalne do meochromów szyby nie maja. Pomijam już wspomniane wyżej kwestie sprawności trafa i napięcia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

żarówka w głowicy color

Post autor: tomstg »

Sama głowica wygladała na nieuzywaną, praktycznie zero śladów, ale oczywiscie mogło być tak jak mówisz. Nawet w trakcie czyszczenia przeze mnie zaśniedziałych styków mogłem przypadkiem dotknąć bańki bo szybki z przodu nie było. Styki żarówki prawdopodobnie zasniedziały ze wzgledu na długoletnie dotykanie się dwóch różnych metali - miedzi i jakiegoś stopu stali. Nie jestem chemikiem ale wydaje mi sie, że może sie w takiej sytuacji zadziać jakaś reakcja. Najważniejsze, że moja obawa o krotkie robocze swiecenie w normalnej pracy głowicy została rozwiana.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
ODPOWIEDZ