Lupy Peak Optics

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy Peak Optics

Post autor: kal800 »

Hej,

Po przerobieniu tematu powiększalnika, obiektywów, maskownic, zegarów nadszedł czas na drobiazgi. Nie będę Wam zawracał głowy kuwetami i szczypcami, ale temat lupy jest o tyle istotny, że chodzi o ostrość odbitki. Szperając po necie i forach dowiedziałem się, że absolutnym topem jeżeli chodzi o ten temat są produkty Peak Optics. Znalazłem rzeczone, i tak jak się można było spodziewać, cena jest słuszna - 290€ za model I. Natomiast jest jeszcze model II oraz model III wycenione dużo rozsądniej (75€ za najtańszy). Pytanie - czy warto w ogóle, a jeżeli tak, to czym się różnią poszczególne modele?

Pzdr

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Różnią się wielkością lustra co przekłada się na miejsce, w którym możesz badać ostrość. Najmniejsze lustro to najbliżej centrum kadru, im większe tym dalej od centrum - bliżej brzegu.

Mam największą micromegę, nie wiem czy to to samo, ale wygląda identycznie. Jasna, wygodna, ja bym się nie zamienił chociaż lupą PZO przez baardzo długi czas ustawiałem ostrość i też było ok :)
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

Micromega i peak to to samo, tylko sprzedawane pod inną marką. A możesz w paru słowach opisać jak to ustrojstwo działa, cobym zrozumiał dlaczego większe lustro się przekłada na możliwość ostrzenia dalej od środka?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

musisz patrząc przez ten obiektyw zobaczyć obiektyw powiększalnika.
jeśli lustro jest małe, to odstawiając je dalej od środka powiększenia obiektyw 'wychodzi' poza lusterko - po prostu kąt obserwacji jest za duży.
Dłuższe lustro pozwala uzyskać mniej ostre kąty
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...a mówiąc bardziej łopatologicznie - im większe lustro tym bardziej możesz taką lupą wyjechać poza centrum kadru i nadal ustawiać ostrość. Najczęściej w kierunku wszystkich 4 narożników papieru i tam również ustawiać ostrość. Peak no1 ma dodatkowo ruchomy okular ( wziernik ), dzięki czemu możesz ustawiać ostrość na bardzo dużych powiększaniach, po prostu regulując kąty wziernikiem. Cały czas mowa o ostrzeniu w narożnikach, bo do takiego sposobu ustawiania ostrości zostały te lupy skonstruowane ( centrum kadru oczywiście też).

To bardzo porządne narzędzia, warte swojej ceny. Miałem wszystkie 3 a teraz lecę na Microsight x25 za 15$ ;)
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Lupa jest super bo tak jak poprzednicy napisali możesz ustawiać ją szeroko.

Jednak z doświadczenia wiem że te pieniądze przeznaczyłbym na urządzenie do ustawienia prostopadłości powiększalnika. np takie:
http://www.versalab.com/PARALLEL.html
chociaż są lepsze np very rare zig-align:(
Bo jeśli masz ustawiony dobrze powiększalnik to pomiary na brzegach są zbędne, bo wiesz że tam będzie tak jak na negatywie.
Kupiłbym to z linku i najtańszą lupę.

Co innego jeśli Twój powiększalnik nie daje Ci za wiele możliwości regulacji (podstawą jest regulacja płaszczyzny płytki obiektywu) to taka lupa może Ci pomóc dostać ochujenia, bo dzięki niej dowiesz się że im bliżej brzegu tym większe mydło. I jeśli jesteś skrupulatny to będziesz to ustawiał tygodniami a jeśli cudem i sprytem uda Ci się podpierając maskownicę i wykonując inne akrobacje ustawić sprzęt to po zmianie wysokości kolumny okaże się najprawdopodobniej, że zabieg trzeba powtórzyć...

Pominąłem celowo kwestie obiektywu, który wpływa na ostrość brzegową bo zakłądam że nie pominąłeś sensowności tego kroku jeśli chcesz kupić lupę za tyle kasy.

Mowa tutaj o fine print bo jeśli chcesz po prostu bawić się w powiększenia to wystarczy lupka za 10 zł.

pzdr i powodzenia.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

Ma to sens. Z ciekawości - jaka jest głębia ostrości powiększalnikowej 80tki ustawionej na f8 czy f11 przy powiększeniu powiedzmy 40/50?

Co do regulacji - jestem w stanie regulować kąt ustawienia głowicy oraz kąt samej płytki, ale wszystko w jednej płaszczyźnie - patrząc frontem na powiększalnik - lewo-prawo. A jeszcze jest płaszczyzna przód-tył, ale może się mylę.

Mój powiększalnik to Durst Modular 70
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

kal800 pisze:Ma to sens. Z ciekawości - jaka jest głębia ostrości powiększalnikowej 80tki ustawionej na f8 czy f11 przy powiększeniu powiedzmy 40/50?
Źle zadane pytanie. Głębia ostrości to nie jest wartość fizyczna, którą można podać jak ogniskową, czy przesłonę. To jest odczucie oglądającego, że obraz jest już nieostry, lub jeszcze ostry.
A odpowiadając na to pytanie wprost, to przy f8 i odległości negatyw-pozytyw wynoszącej 50 cm dla materiału 6x6 GO ma 23 mm. :!:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

J.A. pisze:Głębia ostrości to nie jest wartość fizyczna, którą można podać jak ogniskową, czy przesłonę. To jest odczucie oglądającego, że obraz jest już nieostry, lub jeszcze ostry.
Że dlaczego?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

taharii pisze: Że dlaczego?
http://www.fotopolis.pl/n/13563/z-notat ... -ostrosci/

chodzi o to, że to co nie jest idealnie ostre, Tobie może wydawać się ostre, tak jak przy większych powiększeniach bardziej wychodzą wszystkie problemy z ustawieniem ostrości.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ano dlatego, że aby ją wyliczyć musisz podać średnicę krążka rozproszenia, którą to przyjmuje się różną dla różnych formatów zdjęciowych - większą dla LF mniejszą dla małego obrazka. W wielu sytuacjach krążek ten zmienia się w zależności od planowanego powiększenia, a żeby było weselej, to także należy brać pod uwagę miejsce prezentacji. Czyli odległość z jakiej będzie fotografia oglądana.

Weź dowolne zdjęcie z papierową GO i obejrzyj je z 5 m. Nagle okaże się że wszystko jest ostre, a nie tylko rzęsy modelki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

no i dalej to jest wartość matematyczna... tyle, że w funkcji, odległości, rozdzielczości, czy wielkości - nieistotne, w każdym razie policzalne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:nieistotne, w każdym razie policzalne.
Ale nie mierzalna.
taharii pisze:no i dalej to jest wartość matematyczna...
A nie fizyczna. A to różnica.
Ogniskowa jest policzalna i mierzalna, bo to wartość stała i niezmienna.
Przesłona także.
GO się zmienia w zależności od tego czy obserwator ma lat 20 i sokoli wzrok, czy lat 60 i już niedowidzi. :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Tak a dla niewidomych jest równa zero...
czysto akademickie rozważania...
całkiem bez sensu zresztą...

Wiadomo, że chodziło o tolerancję układu a nie o to, czy biały mężczyzna w wieku siedemnastu lat i ośmiu miesięcy, wychowany w mieście, weganin, BMI 20, średniego wzrostu subiektywnie stwierdzi, że z 27 centymetrów powiększenie 18x24 jest ostre tylko w centrum kadru...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii, ja Ci tylko odpowiedziałem na pytanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ