Adox CHS 100 II

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Adox CHS 100 II

Post autor: Fotografista »

Cóż takiego jest w tym negatywie, że wielu tak go chwali. Szczególnie na zachodnich forach.
Ma ktoś większe doświadczenia? Mam na myśli błony cięte 4x5".
Dawno temu lubiłem Ilorda Pan F, ale dziś go nie ma. Fp4 Plus, to już nie to, a Foma 100, choć tani, potrafi sprawiać niespodzianki i nie należny do negatywowej czołówki.
Fotografuję portret (lubię TRI-X 320 - ale ta cena) i industriale, pejzaż miejski.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, 15:26 przez Fotografista, łącznie zmieniany 1 raz.
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Adox CHS 100 II

Post autor: piday »

Fotografista pisze:Dawno temu lubiłem Ilorda Pan F, ale dziś go nie ma.
Jak to nie ma, jak jest?
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Adox CHS 100 II

Post autor: Fotografista »

piday pisze:
Fotografista pisze:Dawno temu lubiłem Ilorda Pan F, ale dziś go nie ma.
Jak to nie ma, jak jest?
Wcześniej nie podałem, że mam na myśli błony cięte - przepraszam.
Szitki 4x5"??!! Gdzie??
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piday »

Myślałem, że chodzi o mniejsze formaty, bo 4x5 nie jest "już" niedostępny, tylko nigdy nie był, - przynajmniej ten z plusem, bo bez plusa to nie wiem jak było. Obecnej emulsji nie ma i nie będzie, bo nie daje się nakładać na podłoże poliestrowe.

Ale może zainteresuje Cię Rollei RPX 25? Ja na razie kupiłem, ale nie mam czasu przetestować...
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Fotografista »

piday pisze: Ale może zainteresuje Cię Rollei RPX 25? Ja na razie kupiłem, ale nie mam czasu przetestować...
Problem polega na tym, że coraz więcej firm fotochemicznych znika z rynku, wymiera, a wraz z nimi produkty.
Potrzebuję sporo materiału, tak mi się wydaje, bo co najmniej 50 szitek miesięcznie, a RPX za chwilę może być niedostępny.
Przyjaciel wyrobił dwie paczki Adoxa i klatki wyglądają znakomicie. Fotografował architekturę wnętrz.
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

Odnawiając ten watek , ktoś może się pochwalić praktycznymi uwagami na jego temat ?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

niestety przerobiłem tylko jedną rolkę filmu 135 i powiem szczerze, że chyba coś sknociłem, bo mnie nie powalił (wołałem w D76). osobiście wolę silvermax'a w ID68, ale on występuje chyba tylko w formacie 135.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Miał być tmax 400 ale cena mnie zniechęciła ostatecznie i będzie adox. Skalibruje w przeciągu tyg i dam znać co udał się wycisnąć. Wymoczę w f39.

[ Dodano: Nie 04 Paź, 2015 ]
Dzisiaj skończyłem kalibrować adoxa.
Jestem bardzo zadowolony z tego negatywu.
Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka średnio optymistyczne, z racji PET, która to jest dwa razy cieńsza od podłoża fomy. Ale zaraz po wywołaniu okazało się, ze to dobry nośnik emulsji. Szitki pięknie schną, nie zwijają się, a w pudełku oddzielone są czarnymi pergaminami.
Negatyw bardzo dobrze reaguje na adoxowy fx 39. Pozytywne wrażenia po trixie, który to jest udręką, od momentu wkładania do koreksu, aż po schnięcie.
Ale wracając do bohatera. W fx 39 czułość rotacyjnie wyszła pomiędzy 80 a 64 przy czym 64 daje już gęstość na poziomie 0,12d, więc można przyjąć 80 dla N.
Negatyw na pierwszy rzut oka w połączeniu z fx daje bardzo małe ziarno i dobrą ostrość. Testy w plenerze dopiero w planie.
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

Robiłem kiedyś CMS 20 w średnim. Też miał bazę PET….krystalicznie czystą. Fomapan 4×5 400 ma przy nim bazę…w zasadzie szarą / brudną…pisał kiedyś o tym Hubert B. na swoim blogu. Jak to wygląda przy Twoim CHS ?

PS. należą się podziękowania za podzielenie się wiedzą. Robiłeś kalibrację również dla kondensorów ? Pokażesz ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ostrygad pisze:Też miał bazę PET….krystalicznie czystą. Fomapan 4×5 400 ma przy nim bazę…w zasadzie szarą / brudną
Dla końcowego obrazu jest to zupełnie bez znaczenia, pomijając trochę dłuższy czas naświetlania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Dla końcowego obrazu jest to zupełnie bez znaczenia, pomijając trochę dłuższy czas naświetlania.
Jednak jeśli, jak na ORWO, podlew bywa fioletowy, to może to mieć wpływ na kontrastowość powiększenia. Jeśli robimy na papierze wielogradacyjnym.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ale tylko w takim przypadku. A stare fotony też miały niebieskie podłoże. Wtedy nie było papierów MG, więc było to bez znaczenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Dzisiaj będę wołał szitkę z rogalina, podzielę się wtedy opinią na temat jakości podłoża. Podczas kalibracji podłoże zrobiło na mnie miłe wrażenie.
Kalibrację dla N masz na blogu. pzdr
LD
-#
Posty: 461
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

m6nj pisze:Dzisiaj będę wołał szitkę z rogalina, podzielę się wtedy opinią na temat jakości podłoża. Podczas kalibracji podłoże zrobiło na mnie miłe wrażenie.
Kalibrację dla N masz na blogu. pzdr
Na swoim blogu podajesz czas dla mieszaczy ale jak mieszane?
Druga sprawa to czy coś wiesz na temat współczynnika wzajemności dla tej kliszy?
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

m6nj pisze:Kalibrację dla N masz na blogu
...zgadza się , tylko ,że tutaj w wątku pytam czy również podasz wynik dla kondensorów.

PS. to samo napisałem w komentarzu na Twoim blogu. Komentarz powisiał kilka dni z etykietą "oczekuje na moderację" po czym...zniknął. Ostry przesiew stosujesz ;)
ODPOWIEDZ