Filtrowanie błon RTG i Mamogarficznych

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Filtrowanie błon RTG i Mamogarficznych

Post autor: lazerhawk »

Cześć, czołem.

Pytanie do bardziej obeznanych w temacie fotografowania na błonach RTG i mammograficznych, jak wygląda sprawa z filtrami barwnymi? Wiadomo jak te emulsje działają w przypadku nieba i chmur... Bez filtracji niemal zawsze jest wypalone do cna. Stosowałem filtry połówkowe szare z systemu Cokin i dawały sobie radę, ale jednak trochę irytuje mnie fakt, że wpływa to także na naświetlenie innych obiektów wchodzących w obszar zaciemnienia filtru... Szukam dlatego rozwiązania w postaci filtra pełnego żółtego lub pomarańczowego. Może ktoś byłby skory podzielić się doświadczeniami, jak to wychodzi w praktyce?

I jeszcze jedno pytanie - błony RTG i mammo to błony ortochromatyczne, czy barwoślepe? Byłem święcie przekonany, że to jedno i to samo, ale wynalazłem ostatnio artykuł gdzie rozróżniano te dwa typy, a różnice były dosyć spore patrząc na sfotografowane wzorniki koloru.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A w Guglach nic o tym nie piszą? Podejrzewam, że barwoślepe, bo niby po co mieliby je uczulać na barwy, skoro pracują i tak w zakresie RTG? Ale sprawdź. Mieli mi przysłać dane odnośnie uczulenia spektralnego błon rentgenowskich, ale mija już drugi miesiąc od kontaktu z przedstawicielem handlowym i cisza.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
lazerhawk
-#
Posty: 53
Rejestracja: 01 lis 2013, 13:02
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: lazerhawk »

Przekopywałem kilka stron googli i generalnie średnio na jeża z tym. Jedni podają, że "ortho" inni, że "colourblind"... Wiem po tym tyle, że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jeśli na zdjęciu nieba z obłokami nie ma nic, to jest to materiał barwoślepy. Materiały ortochromatyczne już ukazywały niebo i obłoki - jak to widać na przykładzie Adox/Efke KB 25. Akurat ten materiał ma uczulenie pośrednie między ortochromatycznym a panchromatycznym. w latach 50-tych określane było jako uczulenie izoortochromatyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że na czerwień i orto i to "izoorto" reagują jednakowo, czyli bardzo słabo. Jednak na niebie dzieją się już bardzo ciekawe rzeczy, czego w materiałach barwoślepych nie było.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

technik219 pisze:…skoro pracują i tak w zakresie RTG?…
No nie zupełnie: filmy do zdjęć rentgenowskich są najczęściej czułe przede wszystkim na światło niebieskie (np. seria XBU Fomy) lub niebieskie i zielone (np. seria XG Fomy); światło to bierze się z tzw. ekranów wzmacniających znajdujących się wewnątrz kasety - mogą być niebieskie lub zielone.

Nie wiem jak to jest w przypadku doustnych filmów stomatologicznych - kaseta z ekranem wzmacniającym nie wchodzi w rachubę…
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

pasiasty pisze:No nie zupełnie:
Kolega-założyciel nie podał żadnych oznaczeń błony, stąd możliwe są jedynie dociekania i przypuszczenia. Przy okazji: barwoślepe są właśnie czułe na niebieski.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

mammograficzne wymagają głębokiej czerwieni przy obróbce, co sugeruje że jednak nie są barwoślepe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Wstawię swoich parę groszy do tematu - z uwagi, że najczęściej fotografuję (wielkim formatem) na błonach RTG.

Oczywiście wszystkie błony RTG, to materiały ortochromatyczne. Można się nimi 'bawić' przy świetle czerwonym bez emocji związanymi z obawami zaświetlenia. Ważne jest aby długość fali źródła światła była odpowiednia, gdyż moje pierwsze próby z czerwonymi żarówkami czy filtrami, nie były udane. W końcu kupiłem na znanym portalu aukcyjnym lampę z diodą czerwoną (długość fali powyżej 600 nm) i to było to. Cudownie się upraszczają wszelkie zadania, kiedy człowiek widzi :)
Błony różnie pokazują odcienie barw, co każe wyciągnąć wniosek taki, że nie są barwo ślepe.
W sieci gdzieś znalazłem tablicę barw zarejestrowaną na błonach RTG.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

ModusOperandi pisze:Oczywiście wszystkie błony RTG, to materiały ortochromatyczne.
No, nie wszystkie - zielonoczułe (XG u Fomy) są orto, zresztą tak wielu producentów je nazywa, a niebieskoczułe (XBU) nie są orto, ale tym bardziej można je obrabiać w czerwonym świetle (a także żółtym jakby ktoś chciał.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ModusOperandi pisze:W końcu kupiłem na znanym portalu aukcyjnym lampę z diodą czerwoną (długość fali powyżej 600 nm)
600 nm, to nie jest widmo czerwone, więc znany portal Cię oszwabił. Pewnie miało być 660nm
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

J.A. pisze:
ModusOperandi pisze:W końcu kupiłem na znanym portalu aukcyjnym lampę z diodą czerwoną (długość fali powyżej 600 nm)
600 nm, to nie jest widmo czerwone, więc znany portal Cię oszwabił. Pewnie miało być 660nm
Bardzo możliwe, że dokładnie było tam 660 nm. Tak czy siak - długość fali czerwonej diody była poza wartością, która miała wpływ na błony.

Fomy materiałów RTG nigdy nie próbowałem ;-)
Ostatnio zmieniony 05 sie 2015, 10:53 przez ModusOperandi, łącznie zmieniany 1 raz.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
ODPOWIEDZ