Jaka waga w ciemni?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Jaka waga w ciemni?

Post autor: Jasiek Matacz »

Hej,
no właśnie, może ktoś coś podpowie? Nakupiłem chemii a jedyna waga jaką mam to zwykła kuchenna do 5kg, ale niestety jej dokładność jest w okolicy 2-5g więc zdecydowanie za mała na potrzeby ciemni. Widzę że najtańsze wagi precyzyjne/jubilerskie zaczynają się od 10zł, warto czy lepiej wziąć coś lepszego za np. kilka-dziesiat zł?

Edit: są nawet za 7zł ale to już chyba przegięcie -_-
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ja mam taką http://allegro.pl/waga-kieszonkowa-jubi ... 98832.html tyle, że moja kosztowała 30 zł...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wystarczy. Kiedyś odważałem na takiej i wszystko było jak trzeba http://wagaelektroniczna.pl/photos/waga ... 379412.jpg
Lux mea lex
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Gdyby tylko tyle miejsca nie zajmowała...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Co do wagi kieszonkowej to byłbym mocno ostrożny. Ostatnio miałem takie przypał, że z kolegą robiliśmy chemię na takiej wadze i działała. Kiedy raz zrobiłem na porządnej szalkowej i dokładnymi odważnikami.... chemia zaczęła działać jakby inaczej....
;)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

sweetek pisze:Kiedy raz zrobiłem na porządnej szalkowej i dokładnymi odważnikami.... chemia zaczęła działać jakby inaczej....
Tak jest wszędzie, gdzie elektronika zastępuje stare, opierające się na prawach fizyki metody. Termometry elektroniczne, wagi elektroniczne, ciśnieniomierze elektroniczne nie są tak wiarygodne jak termometry rtęciowe, ciśnieniomierze rtęciowe ze stetoskopem, wagi szalkowe. Co do wag, podstawa to przestrzegać oznaczonej maksymalnej odważki. Jak napisane max. 200 gramów, to tak ma być. Dobra waga, jak się na niej położy 300 gramów najwyżej pokaże "EEEE". Chińska może już nic więcej nie pokazać, albo potem pokazywać co chce.
sweetek pisze: chemia zaczęła działać jakby inaczej....
To musiał być błąd przekraczający 5% naważki, bo taka jest tolerancja receptur fotograficznych. Wywoływacze konfekcjonowane fabrycznie nie są odważane tylko odmierzane po dokładnym ujednorodnieniu składników. Przy taśmie w warszawskim Fotonie siedziało kilka kobitek, które odpowiednimi łyżkami nabierały odczynniki i wsypywały do woreczków. Jak się zagadały, to zdarzało się, że któraś zapomniała czy już wsypała łychę boraksu i na wszelki wypadek dosypywała następną. Dlatego fotonowska chemia raz działała tak, innym razem inaczej albo wcale (jak się za bardzo zagadały, to w ogóle zapominały czegoś wsypać :mrgreen: ).

[ Dodano: Pią 03 Lip, 2015 ]
Pokusiłem się o sprawdzenie wyrobu pod nazwą Fenal W 14. Mam kilka pudełek tego specyfiku, wszystkie z logo Foma i o jednakowej szacie graficznej, na 2,5 litra.
Według oryginalnej receptury masa składników na 1 litr roztworu wynosi 68,35 grama, czyli na 2,5 litra będzie to 170,875 grama. I w istocie, na każdym opakowaniu widnieje "net weight 170g". Po zważeniu zawartości każdego pudełeczka waga pokazała: 184,56 g., 190,2 g, 181,7 g, (waga wraz z woreczkami foliowymi, we wszystkich przypadkach jednakowymi, niemożliwe, żeby dwa niewielkie woreczki foliowe ważyły14 gramów, mogą ważyć najwyżej 1 gram). Wnioski każdy wyciągnie sam ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:Wnioski każdy wyciągnie sam
Foton b.wysoko cenię za specyfiki, ale nie za ich produkcję, tylko skład (mówimy o chemikaliach). Fomy w ogóle nie cienię bo nic sensownego sami (zero, zero nic po przecinku) nie wymyślili. Mam 4 paczki pieciolitrowego W-14, nabyte na Allegro za jakieś śmieszne pieniądze. Trzy ważą między 381 a 384 g. Jedna waży 372 g.*
Z tego zakupu używam specyfiku od roku, działa b.dobrze. A jedna torebka kosztowała zł 1400 gdy była kierowana do sprzedaży.
Cytując klasyka "także tego"

Moja niechęć do Fomy się tyko pogłębiła. :->

*Pytanie jak to się ma do 170g w paczce na 2,5 litra?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

http://allegro.pl/waga-jubilerska-elekt ... bi_c=52910

ja mam taką - doskonale się sprawdza, dokładność rzekomo do 0,1g
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Lux mea lex
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

technik219 pisze:A ja mam taką i też nie narzekam ;-) http://allegro.pl/waga-jubilerska-elekt ... 59771.html
13 zeta i to działa?
Planowałem wykorzystać kogoś w Warszawie za browara do odważenia składników ale jeśli to działa to chyba się skuszę :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tak, one już tak mają.
Te malutkie jak ta wyżej mają jedną wadę, b. mała szalka. Przy odważaniu większych ilości to dość upierdliwe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:mają jedną wadę, b. mała szalka
Przecież można na szalce postawić np. kubeczek plastikowy i wytarować ;-) Ale, jak napisałem wcześniej: jak górny zakres jest do 200 gramów, to lepiej się tego trzymać. Ten sprzęt najczęściej psuje się od przekroczenia górnej naważki.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ja mam podobną i używam jakichś pojemników na sałatki, albo czegoś w tym stylu. 200g w zupełności wystarczy do odważania praktycznie każdej receptury. Moja ma tylko 100g i to czasami sprawia problem
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Używam tej samej co technik, kupiona za kilka dolarów na ebayu, zdecydowanie najfajniejsza z dostępnych w rozsądnych pieniądzach.

Jakby mi się jeszcze udało kupić mieszadło magnetyczne (na które poluję już od dłuższego czasu) to byłaby pełnia szczęścia ;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ