Czarno białe slajdy - problem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze:Ciekawe, jakby wyglądał odwrócony negatyw w wielkim formacie :shock:
Jak cz-b slajd?
Jasiek Matacz pisze:Z moich info wynika ze trzeba wybrać negatyw z jedną warstwa emulsji
Trzeba wybierać taki co ma bezbarwne i maksymalnie przejrzyste podłoże.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Trzeba najpierw skończyć dłubać kamerkę :)
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Co tam psujesz?
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Tracę mnóstwo czasu grzebiąc, dłubiąc i wyważając otwarte drzwi, składając powoli, bardzo powoli, LF 8x10.

W hołdzie dla pierwszego psa-kosmity, kamerka będzie się nazywać Łajka1 :mrgreen:

Uparłem się, że nie kupię holderów tylko sam zrobię - horror :D
Uparłem się, że nie kupię obiektywu z migawką tylko soczewki i kapelusz - horror2, ale opakowanie na soczewki już się drukuje.
Upieram się przy setce drobiazgów, zamiast wydać raz i dobrze pińcet, tylko przez 2 lata wydam pewnie dwa razy tyle :)

Ale za to mogę zniknąć w piwnicy i dłubać :-D
Dłubanie jest fajniejsze niż robienie zdjęć, :oops:
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

figureliusz pisze: Dłubanie jest fajniejsze niż robienie zdjęć, :oops:
Popieram i zazdroszczę, jest tylko jedna wada tego planu.
Jak już majstrować coś samemu, to czemu 8x10, trzeba było 10x12, 16x20 albo jeszcze 12x24 pykać.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Bo to droga bez powrotu :)

A poważnie - papier mam w większości 8,5x11 i paczkę błon 18x24
Wyczerpię materiały, czegokolwiek się nauczę to zobaczymy.

Choć w sumie sam nie wiem, czemu skrzynka na 18x24 wyszła chyba 35x45 (aż takiego zapasu na miech przecież nie potrzebuję...)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze:Ale za to mogę zniknąć w piwnicy i dłubać
Dłubanie jest fajniejsze niż robienie zdjęć,
Bo nie chodzi o to by króliczka złapać, tylko by go gonić. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Tak jest!
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Mam problem z tymi slajdami. W 300ml chemii pierwsze dwa paski testowe były ok dalej pokazała się żółtawa plama, jest ona w samych światłach, i po przyjrzeniu się jak w nich wygląda to tak jakby resztki obrazu negatywowego. Tak jakby kąpiel odwracająca lub klarująca nie zadziałała. Coś zrobiłem źle czy 300ml kąpieli ma tak małą trwałość? Ciekawostką jest że pokazała się na początku filmu a końcowe klatki już ok. Niestety następny pasek testowy 6-zdjęciowy już cały w niej.
W załączniku ostatnia część kliszy testowej(ta na której pojawił się problem. Całe szczęście miałem klisze na której uczyłem się nawijać z ładowarki i ciasno film był założony na szulę w ładowarce przez co perforacje złochałem i nie byłem pewny tej kliszy więc była na testy- bez żadnych ważnych zdjęć). Tak jak pisałem, myślałem że wina wymordowanej kliszy ale na kolejnym pasku testowym z sprawdzonej kliszy to samo tylko jeszcze mocniej.
Byłbym bardzo wdzięczny o rady czy to trwałość kąpieli czy co;-)

Edit: Pasek jest po jednej stronie filmu, tak jakby jeden z etapów kąpieli był zużyty i się zdekantował na część zużytą i świeżą...
Załączniki
IMGP4522.JPG
IMGP4524.JPG
IMGP4526.JPG
IMGP4528.JPG
IMGP4529.JPG
IMGP4531.JPG
IMGP4532.JPG
IMGP4533.JPG
IMGP4530.JPG
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Moim zdaniem. to nie tyle trwałość, co zanieczyszceie roztworów. Płukanie między nimi.
Jakiego koloru jest kąpiel odwracająca? Jeżeli zielonkawa, to do wylania.
Ja wywołuję, w jeszcze mniejszej objętości, bo jeden film w 140, a dwa w 240 ml. Ale używam roztworów jednorazowo.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Ma kolor bardzo intensywnie pomarańczowy od dichromianu potasu. Choć szybko po pierwszej kąpieli zmętniał. Tak czy siak rozrobiłem nowe kąpiele. Pytanie na szybko. Czy i jeśli tak to jak często robicie przewrotki koreksem w kąpielach klarującej i odbielającej?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nie wiem, Jaśku, ja to robiłem jakoś tak mechanicznie, może nawet w sposób ciągły, nie przywiązywałem do tego specjalnej wagi, więc nie zapamiętałem. Kąpiel odwracająca też mi zawsze mętniała po pierwszym użyciu, ale działała. Może dałeś za mało kwasu? Albo za dużo? Przelicz stężenia jeszcze raz (używasz na pewno elektrolitu). Żadne żółte plamy mi nie wychodziły. Obrabiałem i filmy super 8, i normalne filmy na slajd. Nie mam pojęcia. Jak masz nowe roztwory, to musisz po prostu przeprowadzić całą obróbkę (z płukaniami włącznie) starannie i według czasów. Może zamiast przewrotek turlaj koreks po stole? Jak masz kawałek niepotrzebnego, naświetlonego i wywołanego negatywu, który obrabiasz na slajd, to wrzuć go do roztworu odwracającego i łap czas, kiedy obraz całkowicie zniknie. Może moczysz za krótko? A może pomyliłeś dwuchromian z żelazicyjankiem? Chociaż w tym przypadku po dodaniu kwasu wyszedłby Ci błękit pruski.
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

słuchaj, wziąłem naświetlony kawałek filmu do wywoływacza i stał się on żółty w ciągu sekundy-dwóch a czarny całkowicie w maks 1-2min. Jest potrzeba dłużej w nim trzymać film jak tak szybko działa czy chodzi by i rodanek zaczął działać? Twój test dodatkowo chyba wykrył błąd- całość perforacji zabarwia się na żółto na tyle by nie było widać plam po około 3.5-4min(raczej 4min i to przy częstym mieszaniu kawałkiem w kieliszku z kąpielą) w temp 18.5 więc to 18C i 5min to absolutnie na styk. Możliwe że dla tego pierwsza klisza wyszła ok a następna miała ten pasek(kąpiel była już trochę zużyta pierwszą). Zdecydowałem się podnieść temp kąpieli odwracającej i klarującej do 20C i zostawić 5min dla świeżego roztworu i około 6-7 dla drugiej kliszy.

P.S Swoją drogą zaczynam się zastanawiać czy nie obniżyć czasu wołania pierwszego filmu z 8min(inaczej były za ciemne slajdy) co dawało najlepsze efekty do 4-5min. Bo przedłużając tyle wołanie może rozjaśniałem slajdy ale czernią jednak dużo brakowało do poziomu wynikowego(film trzymany kilka min na świetle i na te 2 min do wywoływacza). Więc może wszedłem już w etap kiedy wywoływacz wywoływał za dużo i stąd brał się również za perforację która przez to nie była tak idealnie czarna...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jasiek Matacz pisze:wziąłem naświetlony kawałek filmu do wywoływacza i stał się on żółty w ciągu sekundy-dwóch a czarny całkowicie w maks 1-2min.
Nie rozumiem - stał się w wywoływaczu najpierw żółty a potem czarny? W wywoływaczu powinien ciemnieć stopniowo, bez przejścia przez żółty.
Jasiek Matacz pisze:Twój test dodatkowo chyba wykrył błąd- całość perforacji zabarwia się na żółto na tyle by nie było widać plam po około 3.5-4min(raczej 4min i to przy częstym mieszaniu kawałkiem w kieliszku z kąpielą) w temp 18.5 więc to 18C i 5min to absolutnie na styk.
W kąpieli odwracającej wywołany obraz srebrowy (czarny) powinien zejść całkowicie. W miejscach załkowicie zaczernionych, odpowiadających najwyższym światłom obrazu powinno się "odbielić" wszystko i powinno zostać przezroczyste podłoże. Tam nie ma prawa być nic żółtego. Dopiero w miejscach szarości powinno pozostać trochę "żółtego" (żółtego przez zabarwienie dwuchromianem, co po kąpieli klarującej powinno być mleczno białe). Cienie zaś pozostają po tej kąpieli (odwracającej) jako białe i dobrze kryte. To są halogenki, które po zaświetleniu i drugim wywołaniu dadzą właściwy obraz pozytywowy. Tak więc po kąpieli klarującej, jak otworzysz koreks, powinieneś mieć już gotowy obraz pozytywowy, tyle, że nie czarny, ale biały.
Jasiek Matacz pisze:Swoją drogą zaczynam się zastanawiać czy nie obniżyć czasu wołania pierwszego filmu z 8min(inaczej były za ciemne slajdy) co dawało najlepsze efekty do 4-5min. Bo przedłużając tyle wołanie może rozjaśniałem slajdy ale czernią jednak dużo brakowało do poziomu wynikowego(film trzymany kilka min na świetle i na te 2 min do wywoływacza). Więc może wszedłem już w etap kiedy wywoływacz wywoływał za dużo i stąd brał się również za perforację która przez to nie była tak idealnie czarna...
Czy wywoływacz pierwszy "brał się za perforację przy czasie 8 min. możesz sprawdzić wkładając kawałek nienaświetlonego filmu do wywoływacza i trzymając go w nim przez ten czas. Jak utrwalisz to zobaczysz czy perfo jest szare, czy przezroczyste. Moim zdaniem aż tak wielkiego zadymienia (bo tylko zadymienie może dać tak dużą szarość na perforacji) ten materiał nie ma. 15 letnia Foma tak, ona jest potężnie zadymiona, ale nie RR 400S.
Jasiek Matacz pisze:Twój test dodatkowo chyba wykrył błąd- całość perforacji zabarwia się na żółto na tyle by nie było widać plam po około 3.5-4min(raczej 4min i to przy częstym mieszaniu kawałkiem w kieliszku z kąpielą) w temp 18.5 więc to 18C i 5min to absolutnie na styk.
Czyli włożyłeś kawałek tego slajdu cz-b, który nie wyszedł. Radziłem włożyć kawałek jakiegoś starego negatywu, najlepiej odetnij czarną końcówkę rozbiegówki i czas potrzebny do całkowitego odbielenia - żeby film stał się całkowicie przezroczysty (nie żółty tylko przezroczysty - samo czyste podłoże) będzie czasem kąpieli odwracającej.
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Już patrzę, odciąłem kawałek rozbiegówki, dla pewności położyłem na 10min na oknie by na 100% zaświetlić i potem włożyłem do pierwszego wywoływaczapo 4 min film wydawał się mega czarny wiec go wyjąłem, przepłukałem dokładnie i włożyłem do kąpieli odwracającej(ta z dichromianem), tam film wyszedł żółty po 4 min, trochę i przezroczyście żółty ale równomiernie na całej powierzchni, zmyłem wodą, stał się mniej żółty ale dalej ewidentnie żółty. Chyba że te 3-4min w wywoływaczu to za mało i nie cały się wywołał?
ODPOWIEDZ