Część Paterson Tank System 4

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

michauu
-#
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2014, 15:48
Lokalizacja: Gdańsk

Część Paterson Tank System 4

Post autor: michauu »

Witam,

dziś przyszedł do mnie zakupiony na allegro koreks Paterson Tank System 4. Wszystko w stanie bardzo dobrym, nie mam większych zastrzeżeń. Jedyne co mnie zastanawia to przeznaczenie pewnej części (mogę tylko podejrzewać, że to podstawa do czepienia ). O to ona:
Obrazek
Czy wie ktoś do czego ona służy i gdzie należy ją umieścić?

Wiem, że pewnie to głupie pytanie (szukałem odpowiedzi w internecie, bez skutku), ale doszedłem wniosku, że lepiej je zadać niż później coś gdzieś źle wsadzić.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

A nie jest to przypadkiem taki ring, który umieszczasz na trzpieniu - ponad szpulami? Tak aby w czasie wołania/kręcenia szpule w koreksie nie latały na trzpieniu?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: odp.

Post autor: mrek »

jac123 pisze:A nie jest to przypadkiem taki ring, który umieszczasz na trzpieniu - ponad szpulami? Tak aby w czasie wołania/kręcenia szpule w koreksie nie latały na trzpieniu?
Na pewno tak. W Krokus Tank był taki. Zakładało się szczególnie wtedy gdy była tylko jedna szpula i mogła się przesunąć do góry.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Wcale nie głupie pytanie, jeśli tego nie zamontujesz, to przy odrobinie pecha, zmarnujesz film.
Po nałożeniu szpuli na trzpień, trzeba założyć ten właśnie pierścień i docisnąć nim szpulę do samego spodu trzpienia.
Inaczej jest ryzyko, że szpula sobie będzie pływała po powierzchni wlanej do koreksu chemii i wywoła się tylko dolna połowa filmu.
michauu
-#
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2014, 15:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: michauu »

Wielkie dzięki za odpowiedź!

[ Dodano: Czw 23 Kwi, 2015 ]
Zbyt pochopnie zakończyłem wątek, bo mam jeszcze jedno pytanie dot. tego koreksu.
Przy przewracaniu (o 180 stopni) można usłyszeć, że szpula wraz z trzpieniem przesuwa się o jakiś centymetr, góra dwa (jakby co to założyłem powyżej opisywany pierścień). Czy takie "luzy" w koreksie powinny występować ?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2015, 12:52 przez michauu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

michauu pisze:Przy przewracaniu (o 180 stopni) można usłyszeć, że szpula wraz z czpieniem przesuwa się o jakiś centymetr, góra dwa (jakby co to założyłem powyżej opisywany pierścień). Czy takie "luzy" w koreksie powinny występować ?
Tak się czasami zdarza, a nie powinno, gdy "pierścień dociskowy" (tzn. element na zdjęciu) jest już stary i nie sprężynujący. Nie obejmuje wtedy ciasno trzpienia koreksu, a tym samym nie przytrzymuje szpulki z filmem.

Można sobie z tym poradzić przez zastąpienie w/w obejmy, odciętym kawałkiem pojemniczka plastikowego po filmie: - w pojemniczku należy odciąć denko w pewnej odległości, a następnie naciąć naprzemiennie pionowo krawędzie np. w czterech miejscach (w celu sprężynowania i lepszego przepływu chemii).
Wysokość powstałego walca powinna być taka żeby zapierał się pomiędzy szpulą, a lejkiem koreksu.

Nie muszę dodawać, że taki walec nakłada się na trzpień koreksu zamiast obejmy ze zdjęcia, a następnie całość zakręca lejkiem.
michauu
-#
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2014, 15:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: michauu »

Chyba mało dokładnie opisałem mój problem. Sama szpula stoi w miejscu, ale trzpień ma odrobinę luzu i przesuwa się obijając o denko koreksu.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

michauu - to co napisałem w poście powyżej, całkowicie rozwiązuje ten problem.
Walec z pojemniczka po filmie dociska cały zestaw; szpulę razem z trzpieniem.
michauu
-#
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2014, 15:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: michauu »

slawoj zrobiłem tak jak mówiłeś, tylko zamiast czterech nacięć zastosowałem sześć. Wszystko styka się teraz bardzo dobrze. Zastanawiam się czy taka firma jak Paterson mogła źle zaprojektować koreks (który przecież sprzedał się w dwóch milionach egzemplarzy!), bo luzy wynikały nie ze zużycia pierścienia, a po prostu z faktu, że lejek nie dociskał trzpienia.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

michauu pisze:Chyba mało dokładnie opisałem mój problem. Sama szpula stoi w miejscu, ale trzpień ma odrobinę luzu i przesuwa się obijając o denko koreksu.
A nie jest to założenie konstruktorów? Wspomniany Krokus Tank także miał taki luz. Używałem ten ruch w czasach gdy kręciłem szpulą. Do kręcenia dodawałem ruch pionowy z zakresie luzu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

taki sam luz jest w puszce kaisera. i tak jak pisze Marek to jest luz technologiczny. albowiem w przypadku puszek, w których można kręcić szpulami przy użyciu odpowiedniego trzpienia, dno posiada wypukłości, które powodują, że podczas wspomnianego kręcenia, całość chodzi up and down the square. zaś w tankach jobo w dnie i na rdzeniu są ząbki, które się zazębiają i szpula nie chodzi. ani dookoła, ani w pionie. proste i genialne!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:zaś w tankach jobo w dnie i na rdzeniu są ząbki, które się zazębiają i szpula nie chodzi. ani dookoła, ani w pionie. proste i genialne!
Bo one są do ratacji i szpula musi obracać się razem z tankiem
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

plusik za rewolucyjną czujność czekisty. ja zapomniałem dopisać.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ