Yashica Mat124G - matówka z klinem od Rick Oleson

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

czary44
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2015, 10:49
Kontakt:

Yashica Mat124G - matówka z klinem od Rick Oleson

Post autor: czary44 »

Witam wszystkich forumowiczów!

Jestem nowy na forum ale analogami focę od około 10 lat.

Niedawno zapragnąłem lepszej matówki do mojej Jasi 124 i znalazłem w sieci coś takiego:

http://rick_oleson.tripod.com/index-175.html

Czy ktoś z forumowiczów zamawiał tam matówki i zna ich jakość, a jeśli nie to co sądzicie o tym co pisze ten człowiek i ile ceni sobie swoje produkty.

Jeśli macie inne źródło z matówkami (najlepiej jasnymi i z klinem) to poproszę o info.

Z góry dziękuję za pomoc!
Yashica Mat 124 G. Kiev 60, Biometar 120. Praktica LTL3, Helios 58, Pentacon 135, Pentacon 50, Hanimex 28. EOS 300, 20-35USM, 35L, 40STM, 85USM. Canonet QL17. MJU II.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Matówki Olesona są znane i cenione, więc jeśli Cię stać to nie ma się co zastanawiać. Zresztą poszukaj w sieci, są opinie.
czary44
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2015, 10:49
Kontakt:

Post autor: czary44 »

Dzięki serdeczne za info!
Yashica Mat 124 G. Kiev 60, Biometar 120. Praktica LTL3, Helios 58, Pentacon 135, Pentacon 50, Hanimex 28. EOS 300, 20-35USM, 35L, 40STM, 85USM. Canonet QL17. MJU II.
San
-#
Posty: 12
Rejestracja: 16 mar 2013, 21:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: San »

Ja posiadam z jaską 124G właśnie i sobie chwalę. Jest tak samo jasno, albo ciut jaśniej jak z oryginalną, klin mi ułatwia znacznie ostrzenie (oczy już nie te, co kiedyś), przez co przyjemność użytkowania jaśki się podniosła znacznie. Z tego, co pamiętam (bo to tak ze dwa lata temu było, jak zamawiałem) matówka była u mnie po ok. 20 dniach od zamówienia i wpłacenia kasy. Rick dołącza dość czytelną instrukcję, jak samemu zmienić matówkę i sprawdzić regulację ostrości. I nie jest to wielce skomplikowana i trudna operacja, przynajmniej w jaśce. Podobno w większości przypadków podkładki, które dołącza do matówki wystarczają na wyregulowanie ostrości z nową matówką bez grzebania w mechanizmie obiektywu i późniejszej kolimacji szkieł. U mnie niestety potrzebna była taka ingerencja. Ale nawet w takim wypadku uważam, że warto. Wybierz pasujący Ci wzór i zamawiaj, raczej nie pożałujesz. Chyba, że bardziej od klina wolisz ostrzenie na raster - tu już pozostawiają te matówki trochę do życzenia. Nie ma tragedii, ale nie jest to Maxwell, oryginalna jest wtedy równie dobra i zamiana bez sensu moim zdaniem. Jak napisałem na początku - ja sobie chwalę za klin właśnie, w tej cenie to chyba najfajniejsza opcja i spory wybór wzorów. Inne opinie znajdziesz zapewne w sieci.

Edyta: Jak masz jakieś pytania, to śmiało pisz na PW.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2015, 21:39 przez San, łącznie zmieniany 1 raz.
Lukasz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lukasz »

Wymieniłem matówkę w Rollei SL66E na Beattie z podziałką i skośnym klinem tyle, że dolar był wtedy tańszy…

Czy lepsza od oryginału - chcesz sprawdzić zapraszam.

Jak to się ma do matówki Yashica nie wiem.

http://www.camerascreens.com/yashica-intenscreens.php

http://www.bhphotovideo.com/c/search?at ... 4110135889
czary44
-#
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2015, 10:49
Kontakt:

Post autor: czary44 »

@San, dzięki za obszerną i ważną dla mnie odpowiedź. Chyba wybiorę wzór 6603 :)

@Lukasz, również dzięki za post. W linkach które podałeś niestety znajdują się ceny, które kładą na kolana ;)
Yashica Mat 124 G. Kiev 60, Biometar 120. Praktica LTL3, Helios 58, Pentacon 135, Pentacon 50, Hanimex 28. EOS 300, 20-35USM, 35L, 40STM, 85USM. Canonet QL17. MJU II.
Nam
-#
Posty: 26
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Nam »

Ja wstawiłem od kijewa ale niestety jest trochę mniejsza, za to jaśniejsza i wyjąłem po prostu z zepsutego body.
namiecinscy.pl
Samozwańczy Król Sztuki
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

A grubości nie musiałeś regulować?
Nam
-#
Posty: 26
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Nam »

Pamiętam , że przykładałem matówkę na przemian do miejsca na negatyw i miejsca na matówkę ale nie miałem jakiś wielkich problemów z regulacją. Chyba zrobiłem ostatecznie jakiś dystansik z czarnej taśmy izolacyjnej lub nic nie robiłem. Było to jakiś czas temu.
namiecinscy.pl
Samozwańczy Król Sztuki
ODPOWIEDZ