Soczewka w kominku

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Soczewka w kominku

Post autor: filozof97 »

No właśnie. Soczewkę o jakich parametrach powinienem wstawić w kominek, jako, że mój nowy zakup jej nie posiada? Aparat to Kiev 6C.

Ewentualnie- jak to policzyć?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

O panie, to wyższa matematyka ;P

Soczewka musi mieć ogniskową równą odległości matówki od ramki, w której będzie zamocowana.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Soczewka musi mieć ogniskową równą odległości matówki od ramki, w której będzie zamocowana.
Będzie za krótka. Musi być dłuższa, bo to lupa. A lupa ostrzy gdy obiekt jest między szkłem a ogniskiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp

Post autor: jac123 »

Już to ćwiczyłem, ciężko dorobić. Najlepiej weź cały aparat do optyka i porównaj różne soczewki i wybierz najlepiej powiększającą.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo :-D Ale się da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: odp

Post autor: mrek »

jac123 pisze:Już to ćwiczyłem, ciężko dorobić. Najlepiej weź cały aparat do optyka i porównaj różne soczewki i wybierz najlepiej powiększającą.
Też tak chciałem zrobić w mojej RB ale w końcu kupiłem oryginalny osłonięty kominek do RB bo: lepiej zaciemnia matówkę, soczewka ma regulację ostrości (jest wykręcana) no i ma powłoki.
Co do Kijeva to są takie osłonięte kominki do P-Six. Może pasują do Kijeva?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

mrek pisze:kominki do P-Six. Może pasują do Kijeva?
Nie pasują. Moim osobistym zdaniem, kominek Kiewa jest o parę długości lepszy od tego do Pentacona. Pomijam oczywiście ergonomię: w jednym zamyka się wszystko jednym ruchem palca, w drugim trzeba mieć palce jak prestidigitator, ale wystarczy trochę poćwiczyć i da się zamknąć kominek Kiewa palcami jednej ręki.
Lux mea lex
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Ostatecznie poradziłem sobie tak, że rozdłubałem kilka niepotrzebnych obiektywów, wyciągnąłem z nich najlepszą soczewkę i dałem do optyka do stoczenia. Najlepiej powiększała druga soczewka jakiegoś zooma od ruskiej kamery super 8. Co ciekawe, miała fabrycznie walniętą oś optyczną.

Mam jednak gorszy problem, z przysłoną. Po wyzwoleniu migawki nie chce mi jej do końca domknąć (zatrzymuje się gdzieś na 11), po naciągnięciu- zupełnie otworzyć, zatrzymuje się na 5.6. Gdy pociągnę i szybko puszczę dźwignię podglądu GO, otwiera mi ją zupełnie. Nie jest zaoliwiona, rozebrałem, wyczyściłem. Po wyjęciu obiektywu z aparatu zamyka ją zupełnie.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Soczewka w kominku

Post autor: Jerzy »

Hej odgrzebuję temat.

Mam lupę zastępującą kominek do Pentacona Sixa. W okularach widzę może połowę kadru, bez nich z okiem w okularze brakuje mi ostrości - mam -5.
I teraz pytanie: jaką soczewkę tam wstawić, bym widział dobrze? Byłoby to idealne rozwiązanie, bo pryzmat ciemny, a zwykły kominek puszcza światło że hej.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Soczewka w kominku

Post autor: mrek »

Jerzy pisze: Hej odgrzebuję temat.

Mam lupę zastępującą kominek do Pentacona Sixa. W okularach widzę może połowę kadru, bez nich z okiem w okularze brakuje mi ostrości - mam -5.
I teraz pytanie: jaką soczewkę tam wstawić, bym widział dobrze? Byłoby to idealne rozwiązanie, bo pryzmat ciemny, a zwykły kominek puszcza światło że hej.
Mam lupę zastępującą kominek w Mamiya RB
Soczewka jest ogromna i ma b.dużą regulację wysokości (ale ja używam oczu +3). Mogę podejść do salonu optycznego i poprosić o sprawdzenie dioptrii jeśli to Ci coś da.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Soczewka w kominku

Post autor: Jerzy »

mrek, dzięki za propozycję, ale mamy naprawdę różne wady wzroku. Przy +3 moja lupa by nie wymagała poprawek - bo ma zakres -1:+3 właśnie :) I tak pewnie pójdę do optyka, chciałem mieć jakiś konkret wcześniej.
ODPOWIEDZ