Brak czegokolwiek : )

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof pisze:Masz< Kurna< problem z odwórceniem zdjęcia o 90st w prawo, negatywu, czy jakiś inny?
Nie unoś się. Nie miałem zamiaru Cię urazić. Ja po prawej na dole rozumiem, że na dolnej krawędzi po prawje stronie.
technik219 pisze:Bo to zależy jak kogo uczyli. Mnie uczyli tak jak Ciebie.
Nie wiem kto Was tak uczył, ale slajdy w ramkach 5x5 cm, też ustawia się tak samo. Górna krawędź po prawej.
Gdzby ustawiać je prawa krawędź na dole, to w większości przypadków w magazynku by tego wycięcia po prostu nie bylo widać.
Ja jak wkładam arkusz do kasety, to wsuwam* ją z góry na dół, a nie z prawa w lewo.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2015, 15:06 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze: wsówam
nie ma takiego słowa w j. polskim :-P
God Is A Girl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

J.A. pisze:Nie unoś się.
Nie unoszę, tylko po to dałem zdjęcia, bo zorientowałem się, że taki opis to, do bani.


Własnie zdałem sobie sprawę, że walnąłem strasznego babola. Film 120 ma papier z tyłu. Nie ma bata, żeby coś się naświetliło "od tyłu".
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Eee, a jak go założyłeś papierem do obiektywu? Przyznam, że to spora sztuka. Mój kumpel to Rolka kiedyś coś takiego zrobił, jak próbowaliśmy powtórzyć manewr, to jakoś nie chciało nam to wyjść. Po tamtej stronie, ani numerków, ani strzałek, nic. Trzeba się naprawdę bardzo śpieszyć i do tego być w mocnym stresie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Nawinąłem odwrotnie film na rolki w mamci RZ. Dało się, niestety
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Linhof pisze:Nawinąłem odwrotnie film na rolki w mamci RZ. Dało się, niestety
No tak, też mnie kusiło tak założyć po latach użytkowania P-Six'a. To wywijanie z łamaniem filmu jest dla mnie niezrozumiałe.
Za to wypstrykałem w RB film z włączonym manual na obiektywie. Efekt wiadomy. W plenerze lustro kłapało, czasy były krótkie więc nie słyszałem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

mrek pisze:No tak, też mnie kusiło tak założyć po latach użytkowania P-Six'a. To wywijanie z łamaniem filmu jest dla mnie niezrozumiałe.
A jak to zmieścić w kasecie bez wywijania? Wszystkie tak mają. Haski, Bronki itd. Poza tym ta metoda ma swoje zalety. Film lezy znacznie bardziej płasko niż w aparatach z typowym przewijaniem.
Linhof pisze:Nawinąłem odwrotnie film na rolki w mamci RZ. Dało się, niestety
Fakt i widać wszystko. strzałki "start" numerki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:A jak to zmieścić w kasecie bez wywijania? Wszystkie tak mają. Haski, Bronki itd. Poza tym ta metoda ma swoje zalety.
Ale Shanghai się odkleja ;-)

[ Dodano: Śro 04 Mar, 2015 ]
J.A. pisze:slajdy w ramkach 5x5 cm, też ustawia się tak samo. Górna krawędź po prawej.
A o czym ja piszę?
Problem orientacji błon płaskich co jakiś czas powraca na tym forum. A ja z uporem maniaka tłumaczę: bierzesz błonę tak by wycięcie znajdowało się po prawej stronie górnej krawędzi i tak zakładasz do kasety. Czy jest coś mniej skomplikowanego? Po co kombinować, że na dole, z boku czy jeszcze inaczej? Dlatego pozwoliłem sobie zacytować nauczycielkę, żebu uzmysłowić niektórym jak można skomplikować prostą zasadę. JA czytaj uważnie ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:
Linhof pisze:Masz< Kurna< problem z odwórceniem zdjęcia o 90st w prawo, negatywu, czy jakiś inny?
Bo to zależy jak kogo uczyli. Mnie uczyli tak jak Ciebie.
No wydawało mi się, że czytam uważnie i że sugerowałeś iż Ciebie uczono jak Linhofa. czyli prawa krawędź na dole. Tak przynajmniej zrozumiałem to co pisał. "Po prawej na dole"
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

To Linhof w takim razie zagmatwał sprawę, bo najpierw rzeczywiście pisał o "prawej stronie na dole", ale potem zamieścił zdjęcia i przyznał się do błędu. Biorę to za "przejęzyczenie" - myślał o lewej, napisał o prawej. Nie przypuszczam, żeby sam tak robił, jak napisał za pierwszym razem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Myślę, że jednak tak robi. Trzyma szitkę poziomo prawą ręką. Dzięki i wsuwa ją z prawa do lewej.
Ale niech lepiej sam powie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Linhof pisze: Własnie zdałem sobie sprawę, że walnąłem strasznego babola. Film 120 ma papier z tyłu. Nie ma bata, żeby coś się naświetliło "od tyłu".
Etam, etam, straszny babol to nawinąć papier na szpulę koreksu zamiast filmu ;)
Znam takiego specjalistę ;]
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

technik219 pisze:To Linhof w takim razie zagmatwał sprawę, bo najpierw rzeczywiście pisał o "prawej stronie na dole", ale potem zamieścił zdjęcia i przyznał się do błędu. Biorę to za "przejęzyczenie" - myślał o lewej, napisał o prawej. Nie przypuszczam, żeby sam tak robił, jak napisał za pierwszym razem.
Zdjęcia zamieściłem bo i jeden i drugi opis można zrozumieć opacznie. Jeśli ja zrobiłem błąd to Wy taki sam.

[ Dodano: Śro 04 Mar, 2015 ]
J.A. pisze:
mrek pisze:No tak, też mnie kusiło tak założyć po latach użytkowania P-Six'a. To wywijanie z łamaniem filmu jest dla mnie niezrozumiałe.
A jak to zmieścić w kasecie bez wywijania? Wszystkie tak mają. Haski, Bronki itd. Poza tym ta metoda ma swoje zalety. Film lezy znacznie bardziej płasko niż w aparatach z typowym przewijaniem.
Linhof pisze:Nawinąłem odwrotnie film na rolki w mamci RZ. Dało się, niestety
Fakt i widać wszystko. strzałki "start" numerki.
Jak się zaczyna pierwsze doświadczenia ze średnim formatem po przesiadce z małego, to nie zwraca sia na takie detalu uwagi. Uwierz mi.

[ Dodano: Śro 04 Mar, 2015 ]
taharii pisze:
Linhof pisze: Własnie zdałem sobie sprawę, że walnąłem strasznego babola. Film 120 ma papier z tyłu. Nie ma bata, żeby coś się naświetliło "od tyłu".
Etam, etam, straszny babol to nawinąć papier na szpulę koreksu zamiast filmu ;)
Znam takiego specjalistę ;]
To znasz już dwóch
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie myli się ten, kto nic nie robi...
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Amen
Technikardan + mała szklarnia
ODPOWIEDZ