Brak czegokolwiek : )

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

To światło przez podkład nie przechodzi? Przecież jest przezroczysty...
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Niewywołany negatyw ma powłoki antyhalacyjne i od strony podkładu jest "ślepy". Emusja "patrzy" w Twoją stronę jeśli znaczki (wrąbki na krawędzi) szitki trzymanej przed sobą są po prawej na dole.
Technikardan + mała szklarnia
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

O ślepocie nie wiedziałem. Cholera, to może tłumaczyć brak naświetleń, chociaż wycięcia zawsze mam pod palcem, i zawsze po prawej. Nic nie rozumiem. A wstępne płukanie nie usuwa antyhalo?
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Usuwa, ale jest już po ptokach, znaczy film był lub nie naświetlony. Wrąbki muszą być po prawej na dole, żeby emusja była w Twoja stronę. Nie wystarczy, że są po prawej.
Technikardan + mała szklarnia
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Na dole? Ja mam zawsze po prawej na górze : ). W kasecie są na dole, ale po lewej. Co do płukania faktycznie, akcja dzieje się po fakcie : ).
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

Linhof pisze:Niewywołany negatyw ma powłoki antyhalacyjne i od strony podkładu jest "ślepy". Emusja "patrzy" w Twoją stronę jeśli znaczki (wrąbki na krawędzi) szitki trzymanej przed sobą są po prawej na dole.
po prawej na górze,
po lewej na dole.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

No to mamy wyjaśnienie. Dla pełnej jasności co jest gdzie.
Załączniki
photo-otaku.com_holder_loading-5.jpg
4x5-film-in-holder.jpg
sheet-film-notch-in-upper-right-corner.jpg
Technikardan + mała szklarnia
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

To faktycznie może być to...

...ale...

...trenowałem naświetlanie materiałów (rozmaitych) odwróconych emulsją do kasety i efekta bywają różne, zależne od podkładu i powłok. Natomiast niezależnie od tego jakie te podkłady i powłoki są, to po wywołaniu na negatywie jednak zawsze coś było widać. Czasami bardzo słabiuśko i niewyraźnie, ale jednak. Tak, żeby absolutnie nic nie było, to mi się nie zdarzyło. Ale może faktycznie są i takie materiały, których podkład nie przepuszcza do emulsji nic, a nic.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof pisze:Niewywołany negatyw ma powłoki antyhalacyjne i od strony podkładu jest "ślepy". Emusja "patrzy" w Twoją stronę jeśli znaczki (wrąbki na krawędzi) szitki trzymanej przed sobą są po prawej na dole.
Kurna. na górze. W prawym górnym rogu. Palec wskazujący prawej ręki na znaczniku, wtedy emulsja patrzy na Ciebie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Naświetlanie od dłupy strony zabiera jeden mniej więcej EV - sprawdzone sromotnie ;P

Może są wyjątki ale sprawdzone i na slajdzie i na BW (ilford i fuji)
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Podsumujmy:
1) Wygląda na to, ze Nipen chyba jednak prawidłowo wsadził negatyw do kasety.
2) Nawet gdyby wsadził go na odwrót, to i tak po wywołaniu powinien się pojawić jakikolwiek obraz (choćby i mocno niedoświetlony), a nie pojawiło się nic.

Wniosek: Podejrzanym znowu jest chemia.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

W przeciwieństwie do innych zdarzeń losowych, szitki zawsze wkładam "po palcu", skoro utrwalacz nie może pozbawić obrazu naświetlonego negatywu, jeśli szybry były w czasie naświetlania w powietrzu, znaczy, że niby wywoływacz daje ciała. Też mi się nie chce wierzyć, bo rozrabiam zawsze 5 litrów ID11, opisuję flaszki, żeby zawartości z sokiem malinowym nie rozczynić i trzymam w jednym miejscu. Czyli próba jednak z chemią...
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

ja kiedyś przez przypadek wywołałem 4 rolki tmaxa tonerem selenowym. Zero obrazu :P
God Is A Girl
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Pet pisze:To faktycznie może być to...

...ale...

...trenowałem naświetlanie materiałów (rozmaitych) odwróconych emulsją do kasety i efekta bywają różne, zależne od podkładu i powłok. Natomiast niezależnie od tego jakie te podkłady i powłoki są, to po wywołaniu na negatywie jednak zawsze coś było widać. Czasami bardzo słabiuśko i niewyraźnie, ale jednak. Tak, żeby absolutnie nic nie było, to mi się nie zdarzyło. Ale może faktycznie są i takie materiały, których podkład nie przepuszcza do emulsji nic, a nic.
FP4 nawietlone "od spodu" nie zarejstrowało wogóle nic. Zero, przecinek zero (3 rolki 120). O zgrozo.


Linhof napisał/a:
Niewywołany negatyw ma powłoki antyhalacyjne i od strony podkładu jest "ślepy". Emusja "patrzy" w Twoją stronę jeśli znaczki (wrąbki na krawędzi) szitki trzymanej przed sobą są po prawej na dole.
Kurna. na górze. W prawym górnym rogu. Palec wskazujący prawej ręki na znaczniku, wtedy emulsja patrzy na Ciebie.
Masz< Kurna< problem z odwórceniem zdjęcia o 90st w prawo, negatywu, czy jakiś inny?
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Linhof pisze:Masz< Kurna< problem z odwórceniem zdjęcia o 90st w prawo, negatywu, czy jakiś inny?
Bo to zależy jak kogo uczyli. Mnie uczyli tak jak Ciebie. A Innych może uczyli tak, jak pewna nauczycielka tłumaczyła dzieciom przystępującym do egzaminu na kartę rowerową, że "na skrzyżowaniu powinieneś ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi, który dojeżdżając do skrzyżowania ma ciebie po lewej stronie".
Autentyk.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ