Żółte powłoki obiektywu

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Eryk
-#
Posty: 69
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Żółte powłoki obiektywu

Post autor: Eryk »

Czy wystarczy z nim pójść na solarium? Czy czekać na słońce do wiosny? Jakieś uwagi?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Eryk, a w czym one Tobie przeszkadzają ? To taka "miejska legenda" o np. ich promieniotwórczości, itd. Rób zdjęcia i nie martw się "pierdołkami" ;-) Pzdr.
Fan Pentax'a.
Eryk
-#
Posty: 69
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Eryk »

Chodzi mi o to, czy nie będą przeszkadzać w fotografii barwnej :)
Chodzi o Takumara 105 do pentaxa 6x7
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Zapewne tylną soczewkę Ci zabarwiło na żółto - to w wyniku zastosowania m. in. radioaktywnego Toru. Ponoć najlepiej odbarwia właśnie światło UV.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

A czy ktoś zauważył by to jakoś przeszkadzało? Mam kilka Takumarów do małego obrazka i nie mogę tego powiedzieć, ale też słyszałem że silne UV odbarwia soczewki, choć czy to bez znaczenia dla powłok to nie wiem :-|
Eryk
-#
Posty: 69
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Eryk »

jestem w trakcie naświetlania obiektywu metodą pokazaną w filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=3CAaSgK6WsE
akurat mam taką samą lampkę z Ikei ;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jeden kolega z AO naświetlał i naświetlał i osiwiał od tego naświetlania, a zabarwienie nie zniknęło. także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Eryk
-#
Posty: 69
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Eryk »

No więc tak. Na początku naświetlałem 3 doby lampką led. Efekt: zniwelowanie zażółcenia o jakieś 30-40%. Później przerzuciłem się na żarówkę UV i ta załatwiła sprawę w jakieś 30 godzin. Szkło jest idealnie przejrzyste. Więc lepiej używać żarówek UV, niż lampek ledowych.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

ja całkowicie z ciekawości i prewencyjnej dezynfekcji(bo podobno UV również zabija grzyba, co prawda u mnie nie stwierdzono ale dla pewności jakieś zarodniki ewentualne można zabić) naświetlałem pół godziny lampą UV do utwardzania lakieru do paznokci(operacja była przy okazji wizyty na herbatę u znajomej)... efektu nie zauważyłem, albo ja jakiś ukuśnięty jestem. Dłużej nie będę bo się boję o powłoki itp. Obiektyw to Takumar SMC 50/1.4 ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

UV to środek na bakterie, glony, grzyby itp proste organizmy żywe. W akwarystyce stosuje się lampy UV klika wat macy, ale one nie świecą tak jak te do paznokci bo by ludziom i rybom oczy wypaliły. Są zamknięte i woda tylko przez nie przepływa. Te do paznokci to zabawka w porównaniu z UV do celów bakteriobójczych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Eryk
-#
Posty: 69
Rejestracja: 01 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Eryk »

a czy ktoś się napotkał na jakiś artykuł mówiący o tym, że takie naświetlanie lampami UV szkodzi obiektywowi?
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

liczyłem kiedyś ile trzeba mocy UV, zeby zdezynfekować słoiki do nalewania w linii dzemów, wyszło tyle, że inwestycja okazała się nieopłacalna i zostaliśmy przy psateryzacji tylko.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

moc, mocą, warto jeszcze brać pod uwagę zakres promieniowania. do odkażania stosuje się lampy UV-C. u mnie w aptece do odkażania receptury (3x4m) jest lampa o mocy 15W i to wystarczy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ