Cykl krótkich tekstów o gumie

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Cykl krótkich tekstów o gumie

Post autor: dugi1985 »

Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku. Postaram się skończyć zaczęty cykl
Zapraszam http://damgan.blogspot.com/2014/12/guma ... -cz-1.html
Czekam na opinie i sugestie. Kolejna cześć będzie o przygotowywaniu papieru. Myślę że częstotliwość raz na tydzień wystarczy.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

dugi1985 pisze:Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku.
Trochę jest: http://www.guma.art.pl/

Przy czym oczywiście im więcej tym lepiej, więc Twoja inicjatywa ze wszech miar godna pochwały. Zagłębiam się w lekturę. :)
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Cykl krótkich tekstów o gumie

Post autor: Fikumiku »

dugi1985 pisze:Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku. Postaram się skończyć zaczęty cykl
Zapraszam http://damgan.blogspot.com/2014/12/guma ... -cz-1.html
Czekam na opinie i sugestie. Kolejna cześć będzie o przygotowywaniu papieru. Myślę że częstotliwość raz na tydzień wystarczy.

Nie obraź się ale chyba za mało czytasz:P....

Tytuły o gumie po polsku

W.Dederko "Guma Warszawska"
S.Sommer i W.dederko" Vademecum Fotografa
W.W Puśkow "Poradnik Fotograficzny"
Roman Niemczyński w ŻdŻarski "Zasady Fotografii" II tom
Aleksander Żakowicz "Specjalne techniki fotograficzne"
dr.E.Vogel "Podręcznik Fotografji"....

to tyle co mam i co wiem..i myślę że jakby ktoś poszukał dogłębniej znajdzie jeszcze więcej;P
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Fikumiku pisze:Nie obraź się ale chyba za mało czytasz:P....
Myślę, że dugi1985, miał na myśli internet. Książki mają jedną wadę (poza wszystkimi zaletami), mają ograniczony zasięg.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

J.A. pisze:
Fikumiku pisze:Nie obraź się ale chyba za mało czytasz:P....
Myślę, że dugi1985, miał na myśli internet. Książki mają jedną wadę (poza wszystkimi zaletami), mają ograniczony zasięg.
Internet tak samo. Dederko "guma warszawska" krąży dość obficie po sieci. Reszta to już kwestia bibliotek, w każdym większym mieście jest.

Ciekawym tematem do zbadania czy opisania w "internetowym poradniku" dotyczącym technik chromianowych było by poruszenie nowych substancji które tworzyły by z chromianami związki światłoczułe. np. alkohol poliwinylowy.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Re: Cykl krótkich tekstów o gumie

Post autor: dugi1985 »

Fikumiku pisze:
dugi1985 pisze:Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku. Postaram się skończyć zaczęty cykl
Zapraszam http://damgan.blogspot.com/2014/12/guma ... -cz-1.html
Czekam na opinie i sugestie. Kolejna cześć będzie o przygotowywaniu papieru. Myślę że częstotliwość raz na tydzień wystarczy.

Nie obraź się ale chyba za mało czytasz:P....

Tytuły o gumie po polsku

W.Dederko "Guma Warszawska"
S.Sommer i W.dederko" Vademecum Fotografa
W.W Puśkow "Poradnik Fotograficzny"
Roman Niemczyński w ŻdŻarski "Zasady Fotografii" II tom
Aleksander Żakowicz "Specjalne techniki fotograficzne"
dr.E.Vogel "Podręcznik Fotografji"....

to tyle co mam i co wiem..i myślę że jakby ktoś poszukał dogłębniej znajdzie jeszcze więcej;P
Widzisz każdy z wyżej wymienionych autorów mógłby tak samo do tego podejść i stwierdzić przecież już ktoś coś na ten temat napisał. Ja i Ty mieszkamy blisko wielkich miast. Wyobraź sobie młodzież, która coś tam wie ale chciała by pogłębić wiedzę na dany temat. Pierwsze to sięga nie do biblioteki tylko do internetu. Oczywiście książki mają więcej zalet niż internet, ale w internecie szuka się szybciej niż w indeksach bibliotecznych i książkach. Owszem jest tego sporo jak by poszukać, ale często są to skany bardzo starych książek gdzie niektóra informacje są jakby nieaktualne. Obecnie coraz trudniej kupić błony graficzne, a ich cena jest horrendalna w porównaniu do błon RTG, które ja używam. Czy któryś z wymienionych autorów poruszał ten temat? Poruszali o przetłuszczaniu papierów foto, ale znowu problem bo te nowe jakoś nie bardzo chcą puszczać uv.

[ Dodano: Pon 22 Gru, 2014 ]
Fikumiku pisze:
J.A. pisze:
Fikumiku pisze:Nie obraź się ale chyba za mało czytasz:P....
Myślę, że dugi1985, miał na myśli internet. Książki mają jedną wadę (poza wszystkimi zaletami), mają ograniczony zasięg.
Internet tak samo. Dederko "guma warszawska" krąży dość obficie po sieci. Reszta to już kwestia bibliotek, w każdym większym mieście jest.

Ciekawym tematem do zbadania czy opisania w "internetowym poradniku" dotyczącym technik chromianowych było by poruszenie nowych substancji które tworzyły by z chromianami związki światłoczułe. np. alkohol poliwinylowy.
Nic nie stoi Tobie na drodze by sprawdzić i opisać swoje wrażenia. Ja opisuje jak ja robię gumy i tego będę się trzymał. Nie mam zamiaru pisać poradników bo jak każdy kto robił gumy wiem jak jest to kapryśna technika.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Cykl krótkich tekstów o gumie

Post autor: Fikumiku »

Dugi..nie hejtuje twojego postu, podziwiam inicjatywę i popieram dzielenie się wiedzą, ale już w samym zdaniu.
dugi1985 pisze:Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku.
gnieździ się zalążek kłamstwa, nieprawdy, nieścisłości.
Bo jednak w polskiej literaturze fotograficznej jest trochę napisane o tym. Ot potraktuj ten spis książek jako bibliografie którą zamieścisz na końcu swojego poradnika. Wiedza nie bierze się znikąd. Z całym szacunkiem ale wątpię żebyś sam doszedł do odkrycia i wynalezienia techniki "gumy".

Ps.

Niewiele w literaturze polskiej to jest o fotoceramice;P
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Re: Cykl krótkich tekstów o gumie

Post autor: dugi1985 »

Fikumiku pisze:Dugi..nie hejtuje twojego postu, podziwiam inicjatywę i popieram dzielenie się wiedzą, ale już w samym zdaniu.
dugi1985 pisze:Zauważyłem że niema za wiele tekstów o gumie dwuchromianowej po Polsku.
gnieździ się zalążek kłamstwa, nieprawdy, nieścisłości.
Bo jednak w polskiej literaturze fotograficznej jest trochę napisane o tym. Ot potraktuj ten spis książek jako bibliografie którą zamieścisz na końcu swojego poradnika. Wiedza nie bierze się znikąd.

Ps.

Niewiele w literaturze polskiej to jest o fotoceramice;P
Umieszczę literaturę, ale w moim przypadku najwięcej do mojego warsztatu wniósł ten tekst i jeden z wątków przewodnich o gumie na tym forum
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

W ramach ciekawostki wspomnę, że ciekawym sposobem jest połączenie cyjanotypii z gumą. Odpada nam konieczność wstepnego przeklejenia papieru, bo po połozeniu warstwy cyjanotypii i naświetleniu jej papier przestaje chlać gumę.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Pet pisze:W ramach ciekawostki wspomnę, że ciekawym sposobem jest połączenie cyjanotypii z gumą. Odpada nam konieczność wstepnego przeklejenia papieru, bo po połozeniu warstwy cyjanotypii i naświetleniu jej papier przestaje chlać gumę.
Słyszałem i mam zamiar wypróbować.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

dugi1985 pisze:Słyszałem i mam zamiar wypróbować.
Nie ma nic gorszego jak robić to w gumie :oops:
Uzależniony od fotociemni .
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

dugi1985 pisze:Słyszałem i mam zamiar wypróbować.
Polecam gorąco, zwłaszcza przy robieniu koloru z odseparowanych negatywów dla CMYK-a, albo RGB, ale i wersje quasi-monochromatyczne z jednego negatywu ciekawie wychodzą.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Dzisiaj wrzuciłem kolejną część:
http://damgan.blogspot.com/2014/12/tech ... apier.html

[ Dodano: Czw 29 Sty, 2015 ]
Dopisałem kolejne części. Adres bloga w stopce.
ODPOWIEDZ