Sonnar 180/2.8 luzy w korpusie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

no mój mimo iż nie zebra mechanizm ma dokładnie jak z zebry, pewnie jakis przejściowy model.
daj mi maila, wyślę ci wszystkie zdjęcia jakie mam z tej rozbiórki
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

2bemaniaq@wp.pl bardzo proszę :) może naprowadzi na coś. Mój przy probie rozebrania od bagnetu utykam po odkreceniu pierwszych 6 srub, luzuje sie bagnet, wychodzi oslonka, ale nie chce wyjsc ten kawalek z mocowaniem, bo nadal jest tzrymany w ewnatrz body,a nie mam pomyslu jak do tego sie zabrac O_o

PS.
z tego tutoriala FR nie dochodzę do 4 zdjęcia, bo ciągle osłonka i mocowanie są w korpusie :/
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

ale w bagnecie są 3 śruby, które trzymają go w kupie z tubusem, nie 6.
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

http://translate.google.com/translate?u ... =&ie=UTF-8

zdjęcie nr 3 - zielone odkręcam i wychodzi osłonka tubusa szkła, pewnie, żeby nie kurzył się. Ale czerwone śruby wykręcone nie pozwalają wyjąć mocowania O_o Nie chce niczego uszkodzić, ale próbowałem od delikatnych prób do mocniejszego podważania i ... nic nie drgnie :/
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

sprawdź czy bolec nie zahacza o taki fikuśny drucik który powinien popychać. Mi się zaczepiło i nie chciało zejść.

Obrazek
tu widać en drucik, taki zakulony
to jedyna część jaka łączy bagnet z resztą (poza śrubbami)
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Wydaje mi się , ze Ty już jesteś krok do przodu, ja nie mogę zdjąć mocowania, które na tym "moim" tutorialu schodzi jeszcze na 3 zdjęciu, twoje przykładowe foto jest już 7 :)

Ja nie mogę się uwolnić po odkręceniu 3 czerwonych śrub od mocowania :/ na korpusie mocowania mam jakieś dziwne 2 dziurki, otwory. Zastanawia mnie czy tam jest gwint, czy po prostu schodzi to ? Wydaje mi się, ze powinno zejść.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

jak odkręcisz czerwone śrubyy bagnet powinien zejśc, jesli nie schodzi to jedyne co mi przychodzi do głowy to to że popychacz przysłony zacepił i ten zagiety drucik. Innego zaczepu o co możnaby sie zaczepić nie ma. Wykręć tylny blok soczewek, będziesz mial pogląd za co sie i co się zaczepia. Może pomoże
Educja: pokaż te dziurki. Tam może być mikro śrubka, ale wątpię...
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Czy to co jest szerzej niż przy czerwonych śrubkach, ta flansza, pierścień schodzi razem z mocowaniem, bo to mi trzyma mocowanie, wykręciłem tylna soczewkę przednia.... ale nadal nie mogę rozebrać korpusu :/
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

ta flansza to część bagnetu.
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Kilka wskazówek co do mojego przypadku na zdjęciach. Łatwiej mi to opisać rysując i zaznaczając.
Załączniki
_MG_1621RES.jpg
_MG_1622RES.jpg
_MG_1625RES.jpg
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

chyba musisz użyć trochę siły. To sie juz na niczym nie trzyma. ;)
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Niech moc będzie ze mną, ale chyba za dnia to zrobię, żeby więcej widzieć - gdzie złapać i podważyć ;)

Dziękuje za pomoc. Oczywiście zdam relacje.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

udało się? ;)
God Is A Girl
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Niestety nie, bo świąteczna atmosfera w domu i w pracy ... Ale dziś mocne postanowienie, idę do garażu przymierzyć się do klejenia tanku pod azotan srebra i rozebrać tego sonara wreszcie :D

Niestety jedyna opcja to siła, musiał być gdzieś uderzony i lekko zakrzywiony bo nie chce zejść mocowanie :/ Jak tylko coś ruszę w temacie napiszę i podzielę się tym co zastałem :)

[ Dodano: Wto 23 Gru, 2014 ]
Update, trochę siły musiałem użyć, ale na szczęście mnie tknęło, ze te dziury po coś muszą być. Okazało się, że ta flansza u mnie porzez te dwa otwory odkręca się.

Rozbieram dalej według instrukcji,jak operację zakończę to się pochwale po drodze zrobię kilka zdjęć "ku pamięci" i na przyszłość. Niech będzie dokumentacja, że i takie wersje były.

[ Dodano: Wto 23 Gru, 2014 ]
Zrobione :) Chodzi migawka i wygląda, że jest ok, zepsułem jedna rzecz - pod flansza, która była na gwincie, a o której cały czas mówiliśmy, że powinna zejść był zwykły metalowy pierścień, który wchodził pod flansze... jakie zadanie spełniał, nie mam pojęcia, ale przy podważaniu śrubokrętem zakrzywiłem i nie chce wejść z powrotem. Jedyne uzasadnienie, to dla mnie takie, że uszczelnia przed kurzem przez te otwory we flanszy. Zrobiłem na szybko kilka zdjęć, które załączę później.

[ Dodano: Czw 25 Gru, 2014 ]
Obiecanych kilka zdjęć już w drodze powrotnej, czyli skręcaniu, widać wyraźnie na jednym ze zdjęć, że ta flansza, pierścień posiada gwint. Nie spotkałem w internecie takiej wersji... Ale nie sądzę by ktoś to przerabiał. Zatem moja wersja tak ma i już. Ważne, że działa. Choć sonara używa się raczej otwartego, ale zawsze lepiej mieć regulację ;)

Dzięki za pomoc !
Załączniki
_MG_1626.jpg
_MG_1628.jpg
_MG_1629.jpg
ODPOWIEDZ