Doradźcie Panie i Panowie

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:jak masz klika sekund na wyjęcie aparatu i wykonanie zdjęcia, to nawet 80mg suchego ekstraktu z miłorzębu nie pomoże.
Tym bardziej ustawienie ostrości za pomocą dalmierza nie ułatwi sprawy. Zejdzie się o wiele dłużej zaniom ustawisz ostrość dalmierzem niż odsuwając klapkę i pstrykając.
Tym bardziej, że:
rbit9n pisze:w xa po zamknięciu osłony obiektywu, nic się nie przestawia, ani ostrość, ani przysłona. więc jak ustawisz 3m i f/5,6 to one tak są cały czas ustawione.
... a jak ustawisz 1m i przysłonę 2,8, to też tak zostanie, a masz do sfotografowania motyw w odległości 5,5 m; musisz i tak przestawić.
Widzę, Kolego, że skłaniasz się ku zasadzie: "jeśli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów" :mrgreen:
Lux mea lex
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

technik219 pisze: [ Dodano: Pon 15 Gru, 2014 ]
Pet pisze:Oczywiście, można tak dobrać przysłonę i odległość, że Olek XA2 zamienia się w point'n'shota
XA2 JEST poinshotem i nie trzeba go w "to " zamieniać. W nim nie ma preselekcji przysłony, ani czasu.
Ano tak! Faktycznie.

Tym bardziej głos na XA. :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:... a jak ustawisz 1m i przysłonę 2,8, to też tak zostanie, a masz do sfotografowania motyw w odległości 5,5 m; musisz i tak przestawić.
Widzę, Kolego, że skłaniasz się ku zasadzie: "jeśli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów" :mrgreen:
ale po co mam ustawiać 1m i f/2,8, skoro mam ustawioną hiperfokalną, tj. 3m i f/5,6 i nie potrzebuję nic majdrować. potrzebuję tylko wyciągnąć, naciągnąć, rozciągnąć i strzelić.

za to Ty komplikujesz sprawę tak, żeby wyszło na Twoje.

miałem oxa2, teraz mam oxa i wierz mi, na prawdę lepiej się fotografuje oxa. co więcej, oxa2 ma gorszy obiektyw, klasą porównywalny z tym z cosiny cx2.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Nie każdy używa hiperfokalnej do strzelania szybkich zdjęć :) ale faktem jest, że ja wole mieć możliwość pełnej kontroli ustawień :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

racja, nie każdy. ale w przypadku OXA2 on wybiera największy możliwy otwór przysłony, aby czas otwarcia był jak najkrótszy, więc jak on przestawi na te ca. 2m, a Ty zapomnisz ustawić po otwarciu, w pośpiechu będąc, masz nieostre zdjęcie i koniec orędzia.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:ale po co mam ustawiać 1m i f/2,8, skoro mam ustawioną hiperfokalną, tj. 3m i f/5,6 i nie potrzebuję nic majdrować. potrzebuję tylko wyciągnąć, naciągnąć, rozciągnąć i strzelić.
Mam już dosyć pewnych dyskusji przypominających rzucenie grochem o ścianę ;-)
Po to możesz mieć ustawiony 1 metr, bo ostatnie zdjęcie jakie robiłeś to był nastrojowy portret cioci Lusi. Zrobiłeś, zamknąłeś aparat i przed następnym zdjęciem dalej masz 1 metr. Przyznasz chyba, że ponowne ustawienie odległości hiperfokalnej zajmie jednak ciut więcej czasu.
XA2 po zamknięciu sam sobie ustawia odległość hiperfokalną. A majdrowanie polega wyłącznie na przestawieniu wajchy w górę lub w dół. Nic więcej.
rbit9n pisze:więc jak on przestawi na te ca. 2m, a Ty zapomnisz ustawić po otwarciu, w pośpiechu będąc, masz nieostre zdjęcie i koniec orędzia.
Nie zawsze ma pełną przysłonę. I nie samymi czasami reguluje naświetlenie. Program ekspozycji u niego wygląda tak jak w Mju. Najpierw rzeczywiście skraca czas naświetlania nie zmniejszając przysłony, ale po osiągnięciu określonego czasu (w tej chwili już nie pamiętam, 1/60 czy 1/125 s) zaczyna równocześnie skracać czasy i zmniejszać przysłonę.
Zresztą skończmy już tę dyskusję, bo do niczego ona nie prowadzi. Ja nie przekonam Ciebie a Ty mnie. Właśnie wywołałem pierwszą rolkę z XA2 i wszystko co chciałem wyszło ostro jak należy, o niczym nie zapomniałem, niczego w pośpiechu nie przeoczyłem.
Co do jakości obiektywu nie podejmuję dyskusji, bo to czy jest gorszy, czy lepszy jest względne i wynika z indywidualnych zapatrywań. Co dla jednego będzie wadą, drugi uzna za zaletę. I tak niech zostanie. Pozdrawiam.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

Szczerze, średnio widzę to dyskretne fotografowanie aparatami do zone focusingu (Rollei 35, XA2) w metrze ;) Miałem XA4 i imho aparaty tego typu dają się wykorzystać dopiero gdy dysponujesz dobrym światłem. Z praktycznych względów wybrałbym dalmierz czyli po prostu XA. Podobnym do XA patentem jest pierwszy Contax T, ale to już inna półka cenowa.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

zousan pisze:Z praktycznych względów wybrałbym dalmierz czyli po prostu XA
Tu nie chodzi o dobry światłomierz, bo akurat Olympusy mają dobre światłomierze (slogan reklamowy z tamtych czasów głosił, że Olympus to najlepszy światłomierz obudowany aparatem). Tu chodzi o to, że zarówno w XA jak i XA2 zakres czułości kończy się na 800 ASA. Dopiero XA3 ma na skali 1600 ASA i dla Twojego zastosowania jest to podstawa.
Z 800 ASA wyżej pleców nie podskoczysz ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:Zresztą skończmy już tę dyskusję, bo do niczego ona nie prowadzi. Ja nie przekonam Ciebie a Ty mnie. Właśnie wywołałem pierwszą rolkę z XA2 i wszystko co chciałem wyszło ostro jak należy, o niczym nie zapomniałem, niczego w pośpiechu nie przeoczyłem.
no to gratuluję. ja xa2 używałem kilka lat i wywołałem i zeskanowałem więcej niż jedną rolkę filmu.
technik219 pisze:
Mam już dosyć pewnych dyskusji przypominających rzucenie grochem o ścianę ;-)
wybacz, ale to Ty często w ten sposób prowadzisz rozmowę. jeśli tego nie zauważasz, stań ten metr od monitora i popatrz na to z dystansu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nie nakręcaj się, Kolego. Powiedziałem, że mam gdzieś co myślisz o moim prowadzeniu dyskusji, bo na temat Twoich wywodów w tej oraz innych kwestiach mam własne, ustalone zdanie. Dlatego nie chcę z Tobą dyskutować.
Lux mea lex
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Wyluzujcie.... Każdy ma swoje sposoby fotografowania... i każdemu odpowiada inna konfiguracja startowa a co za tym idzie inny aparat :) Więc udowadniacie sobie swoje racie a tak na prawdę każdy ma rację....
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Z tego wszystkiego jeden pożytek, że zdecydowałem się kupić w ramach małego do kieszeni właśnie XA1 :)
Dziękuję, ależ proszę.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

figureliusz pisze:Z tego wszystkiego jeden pożytek, że zdecydowałem się kupić w ramach małego do kieszeni właśnie XA1 :)
No akurat XA1 to najgorszy z możliwych wyborów.

Służę uprzejmie, nie ma za co.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

A czy jest jakiś kompakt osiągający 70+ lp/mm w centrum kadru?
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

JaZ99 pisze:A czy jest jakiś kompakt osiągający 70+ lp/mm w centrum kadru?
A ktoś w ogóle testuje/testował analogowe kompakty pod tym kątem?
ODPOWIEDZ