Warsztaty ze skanowania

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Warsztaty ze skanowania

Post autor: JaZ99 »

Nie do wiary: http://www.optyczne.pl/7719-news-Epson_ ... 3%B3w.html

Ktoś się wybiera? Ja mam za daleko....
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

No ładnie...
...zapisałem się, ciekawe czy się załapię.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Też się zapisałem - zobaczymy czy się udało :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

JaZ99 pisze:Nie do wiary
Czemu? Dobre skanowanie to nie taka prosta sprawa. Może warto, ale jak to ocenić czy warto?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

J.A. pisze:Czemu?
Że ktoś (Epson) zauważył ten rynek u nas. Zwykle korporacje traktują nas jako rynek co najwyżej 2 kategorii... a tu, proszę, darmowe warsztaty.
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Zapisałem się. Medikon robi niezłe warsztaty. Miałem w szkole zajęcia z kalibracji i zasad druku ze specem z Medikonu. Są oblatani w temacie jak pies po śmietnikach i wielu u nich drukuje swoje prace ze względu na wysoki poziom warsztatowy. PS. z tym psem to tylko wyrażenie. Nie chcę nikogo obrażać. Wielki szacun dla wiedzy i doświadczenia tych ludzi. (nie mam nic wspólnego z firmą Medikon poza kupowaniem i korzystaniem z usług).
Technikardan + mała szklarnia
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Mam nadzieję, że koledzy podzielą się ciekawostkami....
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

"mam i ja " jak to było w reklamie, zapisałem się ;) Może będzie okazja się spotkać w realu zatem, jeżeli uda się załapać na warsztaty, bo widzę, że zainteresowanie spore :D
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Kurcze, słuchajcie kobita do mnie przyjechała i nie ma szans, żebym na cały dzień się urwał. Jeśli ktoś się nie dostał a chciałby iść, dajcie znać - 696-011-843. Szkoda byłoby, żeby się 'miejsce' marnowało.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Znam Karola osobiście. Jest profesjonalistą w tym co robi a zajmuje się właśnie skanowaniem, drukiem i obróbką tzw galeryjną :)
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

O zeszku solony O_o Taharii , ja sie nie zalapalem, a chcialem sie wybrac, bo planuje zakup skanera :/ tylko teraz to doczytalem :/

Czy ktos byl i moze cos ciekawego do siebie przekazac ? Jak wypadaja nowe wersje skanerow w porownaniu z poprzednimi ?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

maniaq pisze:O zeszku solony O_o Taharii , ja sie nie zalapalem, a chcialem sie wybrac, bo planuje zakup skanera :/ tylko teraz to doczytalem :/

Czy ktos byl i moze cos ciekawego do siebie przekazac ? Jak wypadaja nowe wersje skanerow w porownaniu z poprzednimi ?
Ale jak był, jak to jutro jest właśnie!
Napisz smsa jakiegoś ze swoim adresem email to Ci prześlę zaproszenie.
Inaczej jutro będę musiał zadzwonić i odwołać, może jeszcze kogoś z listy rezerwowej złapią. Kurcze liczyłem na ciekawe szkolenie.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Hej,
Byłem, widziałem, słyszałem, ale po kolei. Nie jestem znawcą tematu wręcz przeciwnie mam zerowe doświadczenie, więc zapodam suche fakty.
Warsztaty rozpoczęły się punktualnie i w miłej skromnej 15-20 osobowej grupie. Prowadził je Karol Bagiński - wiedza i doświadczenie ogromne w całej skali od podstaw fotografii aż po skanowanie i post produkcję.
Bez zbędnych opowieści morał był taki:
1) jak nie wiesz jak skanować i co ustawić to osiągniesz marne rezultaty, albo nawet nie będziesz wiedział że może być lepiej, a zasad jest kilka, ale trzeba wiedzieć co i jak od klikać.
2) jak możesz wydać 430 zł to kup SKANER EPSON PERFECTION V370 PHOTO - będziesz miał w dobrej cenie skaner do małego formatu oraz slajdów. Skaner nie powala jakością tzn. każdy skaner z modeli wyższych jest lepszy, ale jakość i tak jest na dobrym poziomie zarówno dla koloru jak i BW. W komplecie ramki.
3) jak masz 890 zł (promocja!!!) to kup SKANER EPSON PERFECTION V550 PHOTO. Tu masz średni format i jakość zdecydowanie lepszą bez artefaktów itp. W komplecie ramki.
4) jeśli cię stać na SKANER EPSON PERFECTION V850 PRO to wydasz 3800 i będziesz miał b.dobrą jakość dla małego, średniego oraz dużego formatu (do 4x5 bez ramek na szybie). Skaner jest szybszy od poprzednich i zdecydowanie lepszą ma optykę co się przekłada na jakość. Oczywiście w komplecie ramki i ten model ma ich najwięcej.

Wszystkie sprzęty mają soft do skanowania przy czym pozycja 3 i 4 ma więcej możliwości (pozbywania się pyłków i włosków itp.) Ogólnie skany wychodzą fajnie i adekwatnie do ceny sprzętu, ale ten najtańszy miło zaskakuje jakością do ceny!!!

Troszkę było o monitorach no ale nie będę na koreksie o tym prawił. Pojawiła się informacja, że nie ma sensu kalibrować skanerów epsona. Mija się to z celem, gdyż wzornik który otrzymujemy przy zakupie w pudełku traci parametry już po zakupie, więc kalibracja jest bezcelowa.

Od strony Medikona opiekował się nami Szymon Aksienionek.

Poprosiłem o próbki które zostały wykonane na warsztatach, więc jak je dostane to będzie można się zapoznać.

Było warto się zobaczyć i posłuchać.

To tyle
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

bawy2 pisze:...zasad jest kilka, ale trzeba wiedzieć co i jak od klikać.
Miło, że się dzielisz doświadczeniami. A może masz jakieś notatki i napiszesz jak to klikanie wygląda od strony producenta (kolejność, użyteczne opcje). U mnie to się odbywa raczej metodą prób i błędów... ;-)
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Będzie ciężko :-)
Nie mam epsona ani aplikacji do skanowania więc pojadę z pamięci:

1) Nie skanować w automacie.
2) Na histogramie zaznaczyć/zawrzeć cały zakres od czerni do bieli nawet jeśli automat podpowiada co innego. Zawsze w post produkcji można przyciąć, a w drugą stronę już nie.
3) Skanować w natywnej rozdzielczości/DPI skanera i nie ustawiać innej bo jest interpolowane
4) Skanować zawsze kolor tzn wybierać kolor dla kolorowego negatywu i BW. Negatyw czarno biały też posiada informacje w strefie poza szarością.
5) Zapisywać jako tiff windows.
6) Wybierać głębie 48bitów.
7) Wszelkie zmiany z kolor na BW robić w post produkcji i w ostatnim kroku.
8) Nie włączać żadnych bajerów w ustawieniach typu wyostrzanie, dust remove itp. wszystko ma być wyłączone. Musi być włączone tylko digital ice technology ostatnia zakładka.
9) Pracujemy na "Adobe RGB" i nie podłączamy krzywej koloru - tu mogłem coś pokręcić. Ogólnie chodziło o to żeby nie pracować na krzywej koloru, która z definicji odcina jakieś informacje.


Proszę o wyrozumiałość jeśli coś będzie pokręcone i starałem się nie pisać o tym czego nie byłem pewny w 60% :-)
ODPOWIEDZ