Doświetlanie/ przysłanianie - Wasza metodyka oraz filozofia

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

OK - teraz sytuacja hipotetyczna. Dla uproszczenia załóżmy , negatyw normalny kopiuję na gradacji normalnej ( papier stałogradacyjny) i czas "poprawny" wynosi 15s. Jednak trzy elementy na zdjęciu wymagają maskowania w kolejności np. 1s, 2s, 3s. Jak to ogarnąć za jednym zamachem przy braku trzeciej ręki ? Podzielić czas bazowy (15s) na 3 "interwały" po 5s. każdy i każdy z elementów maskować przez 1s,2s,3s w kolejnym interwale (5s) ?

PS. jest to zrozumiałe co napisałem w ogóle ? :)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Prosta sprawa...

Naświetlasz 15s -3-2-1 = 9 sekund
Naświetlasz 1s maskując pierwszy kawałek
Później 2s maskując drugi
Następnie 3s maskując trzeci

I masz całość 15 + 3,2,1 wymaskowane
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

Te układy równań żeby poukładać wszystko i podzielić na dwie ręce. No i pedał do startowania zegara bardzo ułatwia sprawę.

Zajrzałem do biblioteczki, w The Print Adamsa na 108 i 109 stronie w wydaniu z 2000r znalazłem taką oto mapkę wraz z reprodukcją opisem i poszczególnymi krokami.
Załączniki
AA1.jpg
AA2.jpg
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

niestety papiery stałogradacyjne odchodzą w niepamięć..czego nie rozumiem bo różnica w sznycie powiększenia między dobrym stało gradacyjnym a dobrym mg jest lekko mówiąc spora.. wielcy fineprinterzy używają stałych gradacji:) a wtedy tylko preflash i dodging/burning..

[ Dodano: Sob 25 Paź, 2014 ]
ostrygad pisze:OK - teraz sytuacja hipotetyczna. Dla uproszczenia załóżmy , negatyw normalny kopiuję na gradacji normalnej ( papier stałogradacyjny) i czas "poprawny" wynosi 15s. Jednak trzy elementy na zdjęciu wymagają maskowania w kolejności np. 1s, 2s, 3s. Jak to ogarnąć za jednym zamachem przy braku trzeciej ręki ? Podzielić czas bazowy (15s) na 3 "interwały" po 5s. każdy i każdy z elementów maskować przez 1s,2s,3s w kolejnym interwale (5s) ?

PS. jest to zrozumiałe co napisałem w ogóle ? :)
odniosę sie jeszcze.. nie wiem w czym problem..ustawiasz 15 sek i kawałkiem papierka na druciku maskujesz to co Cie interesuje przez ten czas.. jednak zastanawia mnie jakim cudem wyliczysz te 1,2,3 sek..maskowanie powinno odbywać się świadomie raczej przy użyciu tabeli naświetleń papieru.. wiesz wtedy przy bazowym czasie mniej więcej ile działki zdejmiesz przy określonym maskowaniu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

m6nj pisze:odniosę sie jeszcze.. nie wiem w czym problem..ustawiasz 15 sek i kawałkiem papierka na druciku maskujesz to co Cie interesuje przez ten czas..
Zupełnie od czapy. W ten sposób musisz się zwijać i zdążyć wyrobić z każdym maskowaniem, nie pomylić się z ewentualną wielkością i kształtem maski itd. Do tego trzeba się gapić na zegar - co z założenia uniemożliwia patrzenie na maskownicę - by widzieć upływający czas.
m6nj pisze:jednak zastanawia mnie jakim cudem wyliczysz te 1,2,3 sek..
Nic nie wyliczył. To był przykład by zobrazować o co chodzi.
Wg. f/stopa będzie to 1/16, 1/8 i 3/16 czasu bazowego.




EdytaAutokorekta cytowania.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 12:58 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

tak tylko jaki efekt ma to dać? taki krótki czas maskowania nie bedzie miał znaczącego wpływu na powiększenie.. oczywiscie wiem ze to tylko przykład jednak interesowało mnie jakim sposobem autor postu wylicza czas doświetlania/maskowania.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Z tego co zrozumiałem chodziło po prostu o metodę pracy, nie o wartości konkretne, które były czysto teoretyczne...
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

m6nj pisze:interesowało mnie jakim sposobem autor postu wylicza czas doświetlania/maskowania
...no ale właśnie nie wyliczam, nie wiem od czego zacząć i dlatego założyłem ten post. Nie chcę robić tego na pałę, bo po pierwsze (chyba) się nie da, po drugie szkoda papieru, czasu, pieniędzy etc, etc po trzecie chyba nie doczytałeś posta na starcie - to Ci wkleję:

"Patrząc na rozpiski i schematy topowych printerów (oczywiście te z google grafika) nie mogę zrozumieć , w oparciu o co określają oni modyfikacje czasów naświetlania poszczególnych partii obrazu. To znaczy ile czasu ekspozycji odjąć tu, ile ekspozycji dołożyć tam , i jak to wszystko ogarnąć co by odbitka nabierała wyglądu takiego jaki zrodził się w głowie. "
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Ja mam takie moze pomoże:
Załączniki
image.jpg
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie za bardzo rozumiem, bo chyba odszukanie wartości na tablicy zajęłoby mi więcej niż policzenie jej w pamięci...
Dzielenie przez 3 nie jest przecież jakoś specjalnie skomplikowane...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii, :-D
A zegar f/stop nie kosztuje majątku.
A dla bardzo oszczędnych są f/stopy na smartfony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ja nie wiem ile kosztuje ale jak mam czas bazowy, to zwiększenie o 1EV to przecież czas *2, 1/3EV to czas przez 3.
Taki zegar kiedyś sobie muszę sprawić ale tak bez przesadyzmu...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:1/3EV to czas przez 3.
Taki zegar kiedyś sobie muszę sprawić ale tak bez przesadyzmu...
1/3 często bywa za grubo. bywa że potrzeba 1/10 lub 1/12, a to już jest trudniejsze. Napisz do naszego kolegi Costa.
chodor i ja mamy od niego bardzo dobry zegar f/stop za bardzo przystępne pieniądze. Kiedyś już o tym i to do Ciebie pisałem, odnośnie K19s. I nie jest to reklama produktu konsumenckiego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

jak się ogarnę trochę to pewnie zaposzukam, zapisałem sobie już kiedyś namiar na niego, ale dzielenie przez 10 i przez 3 i 4 nie jest dla mnie na razie jakimś szczególnym wyzwaniem więc na razie jakoś daję radę ;]

Tak w ogóle chyba nie zdarzyło mi się potrzebować mniej niż 1/5 EV, mniejszych różnic nie widzę po prostu, może jestem patałachem...
Awatar użytkownika
costa
-#
Posty: 48
Rejestracja: 08 sty 2008, 11:14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: costa »

taharii, nie do końca jest tak jak myślisz z arytmetyką EV. Przy założeniu, że czas bazowy to 10s, to doświetlenie +1EV faktycznie będzie +10s.
Ale mówisz, że +1/3EV uzyskałbyś: 10s/3, czyli +3,33s. Tak?
A tak naprawdę dopalenie +1/3EV powinno trwać 2,6s, żeby być zgodnym z filozofią f/stop. Spójrz na tablicę, którą załączył m6nj.
ODPOWIEDZ