Pęknięty korpus

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Pęknięty korpus

Post autor: Linhof »

Dzień dobry w niedzielny poranek. Kupiłem na części najpierwszą wersję modelu III Linhof Technika z pękniętym korpusem, ponieważ miał części, których brakowało do korpusu, który restauruję. Niestety, albo na szczęście okazało się, że to, co miałem wcześniej jest kolejną modyfikacją aparatu i mechanizm dalmierza ma inny system dźwigni, krótko mówiąc jest średnio zamiennie. Powstał pomysł, żeby zregenerować pęknięty korpus i uratować to cudo. I tu zaczynają się schody. Korpus jest z aluminium. Pierwszy pomysł: pospawać. Ale to wywoła naprężenia i całość będzie do d..., znaczy wyrzucenia. Pomysł drugi: skleić. Klej musi być o dużej wytrzymałości mechanicznej spoiny, wypełniający i na dodatek nie atakujący oczu kolerem spoiny (najlepiej, żeby się upodobniał do aluminium wypełniając ewentualne ubytki. Powierznia klejenia niezbyt duża, niestety. Czy ktoś z Szanownych Koleżanek tudzież Kolegów ma pomysł, doświadczenia z takim zadaniem? Uff, jaki post mi wyszedł.

Edyta: jak można pomylić niedzielę z sobotą?
Załączniki
Pęknięcia zaznaczyłem
Pęknięcia zaznaczyłem
Technikardan + mała szklarnia
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Może coś znajdziesz tutaj:
http://mcpolska.pl/kleje-i-uszczelniacz ... etakrylowe

A.. i jeszcze jedno: dzisiaj jest sobotni poranek...

Właśnie zauważyłem, że się już zorientowałeś... ;)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ja bym to potraktował distalem 1-godzinnym. Co wypłynie doszlifujesz, a spoinę zamaskujesz lakierem. Zastanawiam się jeszcze czy nie dodać do distalu pyłu aluminiowego albo magnezowego (czy to nie osłabi spoiny). Czysty klej utrzyma to na pewno, ale wszelkie dodatki i wypełniacze osłabiają go. Jeśli dodatek pyłu metalicznego to niewielki, tylko dla koloru.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof pisze:Edyta: jak można pomylić niedzielę z sobotą?
Dobrze popić w piątek. :mrgreen:
Linhof pisze:Czy ktoś z Szanownych Koleżanek tudzież Kolegów ma pomysł, doświadczenia z takim zadaniem?
Metal w płynie. Ja bym szukał u Loctite (henkel).
technik219 pisze:(czy to nie osłabi spoiny)
Nie. To działa jak beton. Jak dasz wypełniacz w postaci żwiru to go wzmacniasz, sam cement bardzo słabo wiąże. Tu będzie podobnie. Opiłki dadzą konstrukcję, a żywica będzie wiązała je ze sobą.
technik219 pisze: Czysty klej utrzyma to na pewno, ale wszelkie dodatki i wypełniacze osłabiają go.
Raczje wzmacniają.
Poprzez dodanie do żywic krzemionki robi się ze zwykłej żywicy epoksydowej bardzo mocne posadzki przemysłowe. Były i w sumie są ciągle bardzo popularne. Takie zielone podłogi w halach fabrycznych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Myślę, że można by użyć tu klejów spod marki Loctite, Dragona, Poxipolu czy innego rodzaju "płynny metal". Po zastygnięciu można to swobodnie podszlifować.
Z doświadczenia wolę kleje dwuskładnikowe - lepiej mi się z nimi pracuje i chyba dają pewniejsze efekty.
U mnie do różnych zastosowań od dawna idzie głównie Poxipol i UHU plus.
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Bardzo dziękuję Wszystkim za zainteresowanie i podpowiedzi.
technik219 pisze:Ja bym to potraktował distalem 1-godzinnym. Co wypłynie doszlifujesz, a spoinę zamaskujesz lakierem. Zastanawiam się jeszcze czy nie dodać do distalu pyłu aluminiowego albo magnezowego (czy to nie osłabi spoiny). Czysty klej utrzyma to na pewno, ale wszelkie dodatki i wypełniacze osłabiają go. Jeśli dodatek pyłu metalicznego to niewielki, tylko dla koloru.
Dobry pomysł. Dzięki.
J.A. pisze: Linhof napisał/a:
Edyta: jak można pomylić niedzielę z sobotą?
Dobrze popić w piątek.
To jak scenka w tramwaju:
Zawiany gość: "Przepraszam, jest szósta rano, czy wieczorem?"
Usłużny współpasażer: "szósta w południe"

Czytałem na temat Loctite, że tworzy elastyczną spoinę. Czy to nie jest tak przypadkiem, że ma za zadanie wzmacniacz elementy, które są ze spobą połączone, np. śrubunkiem? Nie mam z tym żadnego doświadczenia dlatego dopytuję.

[ Dodano: Sob 25 Paź, 2014 ]
Też wygląda na dobry pomysł. Masz doświadczenie z tymi klejami? Chodzi mi o moc spoiny. Z opisu by wyglądało, że może zadziałać.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof pisze:Czytałem na temat Loctite, że tworzy elastyczną spoinę. Czy to nie jest tak przypadkiem, że ma za zadanie wzmacniacz elementy, które są ze spobą połączone, np. śrubunkiem? Nie mam z tym żadnego doświadczenia dlatego dopytuję.
To zależy jaki. Płynny metal daje sztywną obrabialną gwintowalną spoinę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ