stałogradacyjna foma fb

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

stałogradacyjna foma fb

Post autor: m6nj »

Witam.

Wiele sprzecznych informacji na ten temat czytam i stąd temat.

Chciałbym kupić kilka arkuszy wyżej wymienionego papieru kilka tzn ok 100, na początek-ale.. ma być to papier o gradacji N (błysk), z tego co czytam Foma N jest mocno kontrastowa i nie wiem czy w tym przypadku gradacja nie jest zaniżona.. Zastanawiam się czy nie kupić 2ki czyli miękkiej..
Miał ktoś do czynienia?
Prosiłbym o konkrety od osób, które używały bądź używają tego narzędzia..
Negatyw mam skalibrowany (foma 400 i trix) wg wzorca gęstości Adamsa pod mieszacz i kondensor.
Odbitki będę wykonywał na mieszaczu.

pzdr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Trzeba by najpierw sprawdzić jak wychodzą odbitki. Foma ma rzeczywiście większą kontrastowość. Miękki może nie, ale gradacja specjalna będzie bardziej odpowiednia. Jak jeszcze były papiery Fotonu, to Foma Normal był odpowiednikiem naszego twardego. Do negatywów kopiowanych dotychczas na Fotonie Normalnym trzeba było brać czeski specjalny i to się już bardziej pokrywało.
Może ktoś się wypowie, jak ten "normal" się ma do normalu uzyskanego na papierze wielogradacyjnym spod filtra "3", bo ja już dawno nie używałem fomy stałogradacyjnej i nie mam porównania.
Lux mea lex
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

a specjalny to nie normal przypadkiem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Specjalny czyj, a normal czyj?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Tylko o fomie mówimy. Ja fomę miałem raz i to małą ilość 40x50, ale rozmawiałem wczoraj z człowiekiem który twierdzi że mocno nie równe odlewy w seriach są..
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

dlatego najlepiej kupić całą rolkę, bo masz taki sam papier w dużej ilości, ja bym, tak jak ci mówiłem kupił rolkę multigradacyjnej fomy i będziesz miał dowolność gradacji, dowolność formatu i zawsze taką samą emulsję.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Tylko jakośći nie bede miał tej co w stałce..
A rolka stałki to jak sądze loteria bo negatywy wywołane.
ODPOWIEDZ