Fomapan 4x5 100

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Teo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2014, 13:01

Fomapan 4x5 100

Post autor: Teo »

Witam!
Mam pytanie w czym i jak najlepiej będzie wywoływać fomapan 4x5 100 chodzi o wywoływacz.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Dobre pytanie.... A moze napiszesz co chcesz osiągnąć na negatywie..? Twoje kryteria determinują dobór płynu.
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piday »

W przypadku 4x5 obawa o zbyt duże ziarno jest nieuzasadniona, więc dobrym wywoływaczem na początek może być Rodinal (względnie wersja robiona przez Fomę pod nazwą R-09). Tani, trwały i przewidywalny. Czasy dla różnych rozcieńczeń można wykorzystać na początek z Massive Dev Chart. W razie niezadowolenia z efektów - można poszukać innego, ale trzeba wiedzieć, co ta zmiana ma poprawić.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

Wywoływacz to jedno-ale trzeba też wziąć pod uwagę za pomocą czego będzie wywoływane - procesor - koreks (w jakiejś tam agitacji ) - w kuwecie - no i temperatura cieczy wywołującej.
Uzależniony od fotociemni .
Teo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2014, 13:01

Post autor: Teo »

Chcę osiągnąć dużą skalę szarości półtonów. Będę wywoływać w koreksie, mam krokusa i zrobioną własnoręcznie szpulę na trzy negatywy. Co do temperatury nie wiem jaka da dobry efekt ale myślę trzymać się temperatury koło 20 stopni.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Ja tam używam wyłącznie Adonala 1+25 lub 1+50 i jestem zadowolony.
Pamiętaj tylko, że ta Foma 4x5 nie ma z całą pewnoscią czułości 100. Ja naświetlam na 64 i jest ok., ale na 50 też będzie dobrze.
Wywołuję w MOD54 z przerzutkami co minutę i jest dobrze.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

D76 mniej ostro, rodinal bardziej ostro, pyrohd super ostro.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

jerezano pisze:Wywołuję w MOD54
To ile cieczy wlewasz do koreksu?....ponad 1litr?...pytam bo też się przymierzam do tego wkładu.
Uzależniony od fotociemni .
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Litr do Pattersona trzyszpulowego (dwie 120). Tak jak przy zwojowych. Jestem bardzo zadowolony z tego wynalazku - nic się nie rysuje, łatwo po ciemku założyć szitki. Jedynie trzeba przewracać koreks powoli, nie nerwowo..
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

jerezano pisze:Pamiętaj tylko, że ta Foma 4x5 nie ma z całą pewnoscią czułości 100. Ja naświetlam na 64 i jest ok., ale na 50 też będzie dobrze.
Tylko w tej serii oblewów. Inna seria może mieć inną czułość. Każdy zakup FP4 u mnie sie różni czułością (nawet do 1 blendy).
Technikardan + mała szklarnia
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

jerezano pisze:Litr do Pattersona trzyszpulowego (dwie 120). Tak jak przy zwojowych. Jestem bardzo zadowolony z tego wynalazku - nic się nie rysuje, łatwo po ciemku założyć szitki. Jedynie trzeba przewracać koreks powoli, nie nerwowo..
Chryste teraz wiem, że oprócz btzs i jobo nikt nie wymyślił nic lepszego..
Litr chemi...sporo.. do jobo i btzs też łątwo włożyć szitkę, a przewrotki można robić jak mocne się chce.

Wracając do tematu ja wołam w adonalu i jestem zadowolony.. wołałem w d76, ale wole ziarno z rodinala.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

poczytaj o d23, to prosty wywoływacz, dający ostry obraz, stosowany w roztworze 1+3 jest kompromisem pomiędzy rodinalem a D76. Świecisz fomę na 64 i wołasz według tabel. Ale pamiętaj, że inaczej wołasz pod skaner, inaczej pod powiększalnik z mieszaczem, a inaczej pod kondensory.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

m6nj pisze: Chryste teraz wiem, że oprócz btzs i jobo nikt nie wymyślił nic lepszego..
Litr chemi...sporo.. do jobo i btzs też łątwo włożyć szitkę, a przewrotki można robić jak mocne się chce.
Ile chemii wlewasz łącznie do sześciu tubek?
Ja na tym litrze wywołuję 4-6 załadowań po 6 szitek i jest ok.
Nie potrzebuję wyżywać się miotając na wszystkie strony koreksem.. :mrgreen: Obracam nim normalnie, tyle że nieco wolniej i to jest cały problem. Przecież koreks to nie shaker :-P
Niektórzy wywołują w kuwetach i jakoś z tym żyją...
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

jerezano pisze:
m6nj pisze: Chryste teraz wiem, że oprócz btzs i jobo nikt nie wymyślił nic lepszego..
Litr chemi...sporo.. do jobo i btzs też łątwo włożyć szitkę, a przewrotki można robić jak mocne się chce.
Ile chemii wlewasz łącznie do sześciu tubek?
Ja na tym litrze wywołuję 4-6 załadowań po 6 szitek i jest ok.
Nie potrzebuję wyżywać się miotając na wszystkie strony koreksem.. :mrgreen: Obracam nim normalnie, tyle że nieco wolniej i to jest cały problem. Przecież koreks to nie shaker :-P
Niektórzy wywołują w kuwetach i jakoś z tym żyją...
btzs też ssie chemię.
a jobo ma jedną przewagę, nie musisz zbierać 4-6*6 negatywów, żeby zacząć, możesz wołać po 6 i będzie cacy.
Ale komu by się chciało... ja zbieram... ;)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

taharii pisze:... nie musisz zbierać 4-6*6 negatywów, żeby zacząć...
Też mogę po 6 wywoływać. Zleję chemię do butelki i za trzy dni kontynuuję...jakiż to problem.
Jak już wyprowadzę Graflexa na spacer, to zawsze zrobię kilka ujęć...

Zresztą takie dyskusje to jest udowadnianie czegoś czego się udowodnić nie da, albowiem każdy ma swoje przyzwyczajenia, styl pracy i możliwości nabywcze...
ODPOWIEDZ