Pentax 67

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Pentax 67

Post autor: jerezano »

Przeglądałem wczoraj wywołane negatywy zrobione Pentaxem 67. Coś mi nie pasowało, patrzę i patrzę i... jest tylko dziewięć! Na każdym filmie jest tylko dziewięć klatek zamiast dziesięciu. Brakuje klatki na początku. Może miał ktoś podobny przypadek? Zaznaczam, że nawijam prawidłowo, zamykam w odpowiednim momencie (strzałki), naciągam do oporu. Chociaż przy ostatnim ruchu klucza naciągu czuje się większy opór, coś jakby ciut za luźny film był naciągany bez obrotu szpuli. Ale jeśli tego ostatniego razu nie zrobię to migawka nie jest naciągnięta i nie da się pstryknąć.
Oddać do fachmana czy coś się da poprawić samemu?
tofik
-#
Posty: 17
Rejestracja: 20 lis 2013, 13:07
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

6x7

Post autor: tofik »

Jeżeli rolka to 120 a nie 220 to będzie 9 klatek. W mojej RB67 zawsze jest tylko 9 klatek przy formacie 6x7 lub 8 klatek w formacie 6x8. Także wg mnie wszystko jest w porządku i żadnej regulacji nie wymaga.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: 6x7

Post autor: mrek »

tofik pisze:Jeżeli rolka to 120 a nie 220 to będzie 9 klatek. W mojej RB67 zawsze jest tylko 9 klatek przy formacie 6x7 lub 8 klatek w formacie 6x8. Także wg mnie wszystko jest w porządku i żadnej regulacji nie wymaga.
Co ty piszesz??? W formacie 6x7 każda RB robi 10 klatek na filmie. Nawet kseta 220, bo taką mam. Każdy aparat w tym formacie zmieści 10 klatek.
Polecam serwis Nagov! Moja kaseta do RB po przeglądzie zaczęła robić równiejsze i stałe odstępy pomiędzy klatkami, nie mówiąc o naprawie czerwonego znacznika naświetlenia, który nie chciał zostawać w okienku.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

tofik pisze:Także wg mnie wszystko jest w porządku i żadnej regulacji nie wymaga.
Nie jest w porządku. Tak jak pisze mrek.
Każdy aparat 6x7 ma robić 10 klatek na filmie 120, jeśli nie robi, to jest jakiś problem. Po szerokości przerw miedzy klatkami można wstępnei zdiagnozować. Nie mogą mieć więcej niż 1-1,5 cm. Warto oddając do przeglądu poinformować o tych odległościach serwis.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

J.A. pisze:Nie mogą mieć więcej niż 1-1,5 cm.
Centymetr do półtorej przerwy między klatkami?
Nie milimetr przypadkiem?
(nie czepiam się, nie znam 'standardów'...)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

taharii pisze:
J.A. pisze:Nie mogą mieć więcej niż 1-1,5 cm.
Centymetr do półtorej przerwy między klatkami?
Nie milimetr przypadkiem?
(nie czepiam się, nie znam 'standardów'...)
Moja wyregulowana kaseta 220 robi na początku filmu nawet ok 5 mm, potem oszczędniej.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
tofik
-#
Posty: 17
Rejestracja: 20 lis 2013, 13:07
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: 6x7

Post autor: tofik »

mrek pisze:
tofik pisze:Jeżeli rolka to 120 a nie 220 to będzie 9 klatek. W mojej RB67 zawsze jest tylko 9 klatek przy formacie 6x7 lub 8 klatek w formacie 6x8. Także wg mnie wszystko jest w porządku i żadnej regulacji nie wymaga.
Co ty piszesz??? W formacie 6x7 każda RB robi 10 klatek na filmie. Nawet kseta 220, bo taką mam. Każdy aparat w tym formacie zmieści 10 klatek.
Polecam serwis Nagov! Moja kaseta do RB po przeglądzie zaczęła robić równiejsze i stałe odstępy pomiędzy klatkami, nie mówiąc o naprawie czerwonego znacznika naświetlenia, który nie chciał zostawać w okienku.
Faktycznie wg specyfikacji powinna robić 10 klatek. Dziś sprawdzę czy wprowadziłem w błąd czy to moja kaseta "tak ma". Ostatnio często korzystałem z 6x8 także 6x7 muszę sprawdzić. Także mea culpa.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: 6x7

Post autor: mrek »

tofik pisze:...Ostatnio często korzystałem z 6x8 także 6x7 muszę sprawdzić.
Jak sie pracuje na formacie 6x8? Faktycznie na matówce RB nie widać tego obrazu który się rejestruje na dodatkowym centymetrze kadru?

[ Dodano: Pon 20 Paź, 2014 ]
tofik pisze:...W mojej RB67 zawsze jest tylko 9 klatek przy formacie 6x7 lub 8 klatek w formacie 6x8.
To mi nie wygląda na awarię kaset, bo one mają przecież własne dźwignie do naciągu. Dwie jednocześnie i w identyczny sposób się uszkodziły?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
wesu
-#
Posty: 62
Rejestracja: 20 maja 2013, 10:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: wesu »

Tofik jak zrobiłeś 9 klatek to nie widziałeś, że na kasecie jest jeszcze numer 10? Musiałeś zrobić jeszcze jeden strzał na sucho, żeby film przewinąć- nie ma innej możliwości.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

wesu pisze:Tofik jak zrobiłeś 9 klatek to nie widziałeś, że na kasecie jest jeszcze numer 10? Musiałeś zrobić jeszcze jeden strzał na sucho, żeby film przewinąć- nie ma innej możliwości.
Raczej nie. W RB po 9 klatce kaseta nie da się przewinąć bezwiednie wiele razy. Trzeba odblokować, znów naciągnąć. Nie sposób nie zauważyć 10 w liczniku.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
wesu
-#
Posty: 62
Rejestracja: 20 maja 2013, 10:28
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: wesu »

No właśnie mi o to chodziło, że widać tą 10-tą klatkę i trzeba zrobić jeszcze jedno(dziesiąte) zdjęcie, żeby przewinąć bezwiednie do końca.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Centymetr do półtorej przerwy między klatkami?
Nie milimetr przypadkiem?
(nie czepiam się, nie znam 'standardów'...)
Nie, milimetr to za mało. Ale z tymi 15-toma, to przegiąłem.
W mojej M7 jest zawsze od 4 do 7 mm. Natomiast jak przeglądam starsze filmy (z RZtki i jeszcze starsze z RB), to czasami pojawiały się przerwy 10 mm.
Tak czy siak, oddając kasetę do naprawy, warto serwis poinformować o przerwach i jak powstają.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

No to w końcu jak jest z tym Pentaxem 67 dobry jest czy nie - bo chciałem sobie go sprawić ? Może lepiej wersje 67 II - albo kupić żonie jakąś niespodziankę za te pieniądze :-/
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ale który P67? Ten konkretny, czy w ogóle?
Mirosław pisze:albo kupić żonie jakąś niespodziankę za te pieniądze
Mamiyę M7 na przykład. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tofik
-#
Posty: 17
Rejestracja: 20 lis 2013, 13:07
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: tofik »

mrek pisze:
wesu pisze:Tofik jak zrobiłeś 9 klatek to nie widziałeś, że na kasecie jest jeszcze numer 10? Musiałeś zrobić jeszcze jeden strzał na sucho, żeby film przewinąć- nie ma innej możliwości.
Raczej nie. W RB po 9 klatce kaseta nie da się przewinąć bezwiednie wiele razy. Trzeba odblokować, znów naciągnąć. Nie sposób nie zauważyć 10 w liczniku.
Sprawdzałem skany - niestety ostatni film miał niedoświetloną klatkę więc skasowałem po zeskanowaniu. Sprawdziłem w domu negatywy, jest 10 ujęć. Także przepraszam za zamieszanie. Co do liczenia, to albo jest tak że zbieram do pełnej kliszy dluższy czas, raz krótszy i po prostu na końcu filmu idzie wymiana rolki a że kasety raczej nowe to nie zwracałem uwagi czy to była 9 czy 10 ;) Tym bardziej że niestety mam dogorewającego kieva ktory nawija jak chce, choć sprzedawca powiedział, że u niego działało. Lecz kiev swoje lata ma i wiem że niestety jest humorzasty. Orwo przewinie jak trzeba, Rollei tak samo bo jest chyba grubszy papier ochronny. Jednak Kodaka potrafi przeciągnąć, a właściwie do mocno nie dociągnąć.
ODPOWIEDZ