"Ustawiony" konkurs fotograficzny UTK?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

"Ustawiony" konkurs fotograficzny UTK?

Post autor: ushuru »

Urząd Transportu Kolejowego ogłosił konkurs fotograficzny:
http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/21283/UTK-oglasza-konkurs-fotograficzny.html
UTK pisze:Zdjęcia powinny być przesłane w formacie cyfrowym (TIFF, RAW,NEF), ewentualnie (JPEG). Rozdzielczość w pionie i poziomie min. 934 dpi. Minimalny wymiar zdjęcia 7360x4900. Fotografie powinny być profesjonalne, zrobione lustrzanką pełnoklatkową.
Patrząc po aparatach cyfrowych znalazłem "aż" dwa, spełniające wymagania: Nikon D800 i Nikon D810. Przyjąłem pełną klatkę jako standardowe 35mm, więc już np. średnioformatowe Hasselblady z cyfrowymi pleckami odpadają. Dość dziwne, że ustalili takie a nie inne wymagania, bo nie spełniają ich nawet flagowce - D4s i 1Dx

Są jeszcze inne aparaty spełniające wymagania?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Panoramę możesz pstryknąć nawet komórką i może takie parametry osiągnąć ;>
(no może poza pełnoklatkowością, ale sądząc po wymaganiach raczej się nie połapią...)
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

Wraz ze zdjęciem należy przesłać oświadczenia, przenoszące prawa autorskie do zdjęcia na Urząd Transportu Kolejowego. Na pewno nikt się nie zorientuje, że UTK w ten sposób zbiera grafikę do swoich materiałów. Wymagania są jak pod spory billboard.

Ciekaw jestem czy znajdą chętnego na zrobienie im takich fotografii.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Bo to ma być spory billboard:
"Wybrane fotografie będą ozdobą w nowej siedzibie Urzędu. Każde zdjęcie zostanie opatrzone informacją o jego autorze."
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

Taaak, a prawa do zdjęć są im potrzebne tylko po to, żeby zdjęcia mogły wisieć w ramce na ścianie :mrgreen:
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ogólnie rzecz biorąc, większość konkursów, przynajmniej tych w Polsce, to farsa.
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Niestyty tak. Dlatego zachęcam do uważnego czytania regulaminów i w przypadku stwierdzenia tam sformułowań w postaci przeniesiania pełnych praw autorskich w przypadku przesłania zdjęć na konkurs apeluję do omijania z daleka takich wydarzeń i jak najszerszym zniechęcaniu potencjalnych konkursowiczów. Jedyna broń przed bezeceństwem.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jest jeszcze jedna. Prawo.
Jeżeli w regulaminie występuje dosłownie "przeniesienie praw autorskich", a czasem jeszcze występuje, to jest to niezgodne z polskim prawem i można to zgłosić do ścigania z urzędu. Coraz rzadziej się to trafia, ale ciągle się trafia.
O co chodzi? A no o to, że wg. polskiego prawa nie wolno przekazywać praw autorskich, bo przekazanie praw autorskich jest równoznaczne z oszustwem. Czyli Ty napisałeś wiersz, a ja się pod nim podpisałem.
Zgodne z prawem jest przekazanie "praw majątkowych", które z natury posiada autor i może je zbyć, ale autorem nie przestaje być.
3, czy 4 konkursy lokalnych "biznesmenów" w ten sposób udupiłem na tydzień przed ogłoszeniem wyników. A że wredna menda jestem, to wyczekałem ze zgłoszeniem specjalnie by prace spłynęły i wtedy przychodzi pismo z prokuratury, że "zostało wszczęte śledztwo w sprawie".
A skutek jest taki, że cwaniak już jest w ogródku, już wita się z gąską, a tu nagle dupa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Ujmując to w ścisłe definicje. Prawo (nie tylko polskie) dzieli prawa autorskie na dwie kategorie.
1. Majątkowe prawa autorskie
2. Osobiste prawa autorskie.
Te pierwsze można sprzedać/przenieść i oznacza to, że ni mniej ni więcej przenosi się prawo pożytków na inną osobę. To znaczy, że ktoś może sprzedać nasze zdjecie, a my już nie (jeśli tego prawa sie pozbyliśmy).
To drugie z mocy prawa jest niezbywalne. Czyli, jeżeli nawet regulamin mówi o przeniesieniu osobistych praw autorskich, to z mocy prawa takie przeniesienie jest nieskuteczne, ponieważ o ile korzyści z dzieła można przenieść na inną osobę/instytucję, to autorem dzieła pozostaje się w dalszym ciągu. Czyli regulamin mówiący o przeniesieniu majątkowych praw autorskich niestety jest skuteczny i będzie bardzo ciężko z tego się wywinąć. Skala problemu jest duża, bo w przypadku przeniesiania majątkowych praw autorskich sprzedanie własnego zdjecia jest ... pogwałceniem praw autorskich i aktualny właściciel może dochodzić od nas odszkodowania (zgodnie z literą prawa). Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest udzielenie licencji, ponieważ zostajemy przy swoich prawach majątkowych do zdjęcia (czy jakiegolwiek innego dzieła).
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

prawa autorskie to jedno, druga sprawa, to sposób wyboru nagradzanych zdjęć. o ile w przypadku pierwszego, możemy się wypiąć na regulamin i nie wysyłać prac, o tyle gdy już je wyślemy i np. zobaczymy ogól prac wystawionych na wystawie pokonkursowej, możemy się bardzo zdziwić.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

To jeszcze nic! Kiedyś instytucja podlegająca MSWiA rozpisała konkurs, opublikowała pełny regulamin, dokładnie wyszczególniła nagrody (wysokiej klasy aparat plus jakieś tam inne gadżety). Po ogłoszeniu wyników okazało się, że w tytule konkursu przybyło dodatkowe określenie znacznie zawężające tematykę prac a w regulaminie dodano punkt, którego wcześniej nie było i pierwszą nagrodą uhonorowano zdjęcia pana z Komendy Stołecznej Policji. To się nazywa ustawka! :evil:
Wykosztowałem się na maksymalną liczbę prac, zrobiłem za free kilkadziesiąt kilometrów do laboratorium, które opracowało zdjęcia jak chciałem, a tu ZONK. Od tego czasu nie biorę udziału w żadnych konkursach. Uznałem, że nie ma sensu godzić się na to by jakiś cwaniaczek robił w bambuko poważnego faceta.
Lux mea lex
dominika11111

Post autor: dominika11111 »

TO przeciez straszne naciąganie, nie powinno się tego zostawić bez echa.

-----------------
operator żurawia wieżowego - wrocław
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Panie, co ja mogę, co ja mogę? Komisja zakończyła obrady, nagrody wręczone, prasa zrelacjonowała... Po ptokach.
Lux mea lex
anakin
-#
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2014, 09:36
Kontakt:

Post autor: anakin »

Przecież w Polsce tak ustawione jest większość przetargów.
laszon
-#
Posty: 1
Rejestracja: 09 paź 2014, 11:03

Post autor: laszon »

Nie mogę uwierzyć ze w postkomunistycznym demokratycznym kapitalistycznym kraju dzieją się takie rzeczy.
ODPOWIEDZ