Rollei Retro 80s i wywoływacz wyrównawczy.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wielebny
-#
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwie 2014, 07:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rollei Retro 80s i wywoływacz wyrównawczy.

Post autor: Wielebny »

Ostatnio przestrzelałem 3 rolki Retro 80s + wywołanie w Pyro HD i jestem zadowolony z rezultatów jeśli scena jest umiarkowanie kontrastowa - jak dla mnie słoneczny dzień jest akceptowalny. Aczkolwiek przy scenach gdzie są ostre światła i zaraz ostre cienie (skraj lasu w słoneczny dzień) w światłach jest miodnie ale Pyro nie daje rady z cieniami.

Jaki proponujecie wywoływacz wyrównawczy dla tego materiału tak aby uzyskać maksymalną rozpiętość tonalną wraz z dużą rozdzielczością ? (R09 1:100 - 40 min ?- tak gdzieś wyczytałem)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja wołałem go w tetenalu ultrafin plus (starej wersji), ale ja go naświetlałem przez filtr IR.

http://rbit9n.blogspot.com/2013/05/podc ... carna.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

To materiał aero, więc z tej samej rodziny co Superpan, Rollei Retro 400S i wszelkie AGFY Aviphoty. Proponowałbym opracować go dla Rodinalu. 1:100 może być, 400S robię w 1:50 w czasie 22 min przy jednoczesnym zjechaniu czułością do 200-250ASA. Trzymając się pudełkowych 400 ASA materiał nie radzi sobie z cieniami. Przewołanie zwiększa tylko kontrast.
Naświetl na jednym filmie kilka klatek o dużej rozpiętości tonalnej (cienie i światła, także mocne cienie i mocne światła) z założeniem czułości od 80 ASA poprzez 64, 50 do 45 ASA i wywołaj w czasie nominalnym dla czułości 80 ASA. No, może ciut krótszym, nie krótszym niż 1 - 2 minuty. I tak wyjdzie Ci czas wywoływania w granicach 20 min. więc nie ma się co obawiać niedowołania. I wtedy zobaczysz, jak się ma sprawa z cieniami i światłami. Podejrzewam, że materiał będzie najkorzystniej pracował w zakresie 64 - 50 ASA: światła nie podskoczą za wysoko, ale w cieniach pojawią się już szczegóły.
Czułość tych materiałów obliczana jest dla specjalnego wywoływacza i temperatury obróbki dochodzącej do 30 stopni. W normalnych wywoływaczach i normalnej temperaturze czułość pudełkowa nie odpowiada użytecznej. Rollei nie prowadzi badań czy wszystko się zgadza, tylko bierze dane z karty charakterystyki AGFY i jakiś domorosły spec przelicza to na inny wywoływacz i niższą temperaturę.

[ Dodano: Wto 05 Sie, 2014 ]
Edit:
W tabeli "producenta" podają czas 14 min dla Rodinalu 1:50 i czułości 80 ASA. Jednocześnie dla Studionalu (modyfikacja Rodinalu) podają czułość właśnie 64 ASA. Czyli potwierdza to mój tok rozumowania: materiał nie ma 80 ASA tylko mniej dla tego wywoływacza.
"Wal" więc w ciemno kilka klatek na 80 - 64 - 50 ASA i wołaj 14 minut. Jak Ci szkoda filmu, to strzel po dwie klatki na każdej czułości, potem odetnij naświetlony kawałek i wywołaj.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

kolego Technik, jesteś obeznany jak mało kto w tematach foto, więc i ja zadam pytanie, co prawda odbiegające od tematu RR80S, ale podobne. Zamierzam wywołać oryginalną Agfę APX 100 (nie AgfaPhoto) w Rodinalu (też oryginał). Sceny nie są wymagające pod względem rozpiętości tonalnej (cyfra sprzed 10 lat bez problemu zarejestrowała cały zakres tonalny M D7D), więc cudów nie ma. Jednak zależy mi na wywołaniu wyrównującym w Rodinalu 1:100 lub 1:200, a kontrast będę regulował gradacją papieru. Jak radzisz to wywołać w Rodinalu?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Kolego Minolciarz, Agfa APX 100 nie wymaga wcale wywoływania wyrównawczego przy zastosowaniu opisanych środków: Rodinal w rozcieńczeniu 1:100 a tym bardziej 1:200. Zwłaszcza gdy piszesz, że stara cyfrówka radziła sobie z takimi motywami bez problemu. Tak się składa, że ostatnio przerabiam ten materiał i bez względu na kontrasty wywołuję go w Rodinalu 1:50 w czasie 17 minut. Uwierz mi, APX 100 ma tak wielką pojemność tonalną, że w 1:100 i większym rozcieńczeniu nic nie zyskasz, a tylko zepsujesz (mydło). Nawet AGFA jako ostateczność zalecała 1:50 jako "wyrównawcze", a 1:25 jako podstawowe. Wołam sposobem ilfordowskim: fikanie przez pierwsze 30 sek., a potem przez 10 sek. na początku każdej minuty. Sposób agfowski to fikanie co pół minuty. No i nie używam przerywacza tylko czystą chłodną wodę 2 razy wlać, fiknąć i wylać.
Lux mea lex
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Właśnie będę musiał wołać apx w rodinalu i dzięki technik219 za czas wołania .
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

flonidan pisze:Właśnie będę musiał wołać apx w rodinalu i dzięki technik219 za czas wołania .
Ale zaznaczam, że podany czas i warunki dotyczą (są sprawdzone) dla starej, oryginalnej Agfy APX 100. To, co teraz sprzedają jako APX już nie jest tym samym. Jeśli więc jesteś pewny, że to oryginalny APX produkowany przez Agfę, to tak należy wołać. Przez jakiś czas konfekcjonowano odmrożone oblewy Agfy pod nazwą Rollei Retro 100, ale już dawno ich nie ma w sprzedaży. Nowe RR 1oo ma już zupełnie inny czas wywoływania.
Też jestem w kropce, bo mam kilkanaście tych wynalazków. Kupiłem je w zeszłym roku bo numer oblewu wskazywał na APX. Jeszcze ich nie obrabiałem, ale na początek chyba będę musiał poświęcić jedną rolkę na próby.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

technik219 pisze:bez względu na kontrasty wywołuję go w Rodinalu 1:50 w czasie 17 minut
technik219 pisze:Wołam sposobem ilfordowskim: fikanie przez pierwsze 30 sek., a potem przez 10 sek. na początku każdej minuty
Tak zrobiłem - REWELACJA. Miałes rację, wyszło miód malina :-D Wedle twoich zaleceń jedynie zmniejszyłem temp do 18 st C i zwiększyłem czas do 20 min. Tak zajebiście wywołanego nega to dawno nie stworzyłem :mrgreen:
I faktycznie miałeś rację, bo oryginalny APX 100 w porównaniu do tych RR100 czy innych jest bezkonkurencyjny - jest aż "tłusty" po wywołaniu. A mam porównanie, bo dotychczas kombinowałem z RR100 + Rodinal w róznych rozcieńczeniach (1:100 - 1:200) i czasach. Oryginalny APX wedle Twojego przepisu wyszedł za pierwszym razem bez porównania do tych PODRÓB
ODPOWIEDZ