powiekszalniki OMEGA

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

powiekszalniki OMEGA

Post autor: bawy2 »

Może temat nie jest nowy, ale po przeanalizowaniu innych wątków postanowiłem jednak zasięgnąć waszej opinii. Na rynku wtórnym są różne powiększalniki o których się wypowiadacie Focomaty, Dursty, Magnifaksy, Opemusy, Krokusy, Kaisery ale na temat Omegi raczej jest mało opinii choć są to podobno dobre sprzęty. Czy na forum są użytkownicy tej marki jeśli tak to jakie są wasze opinie? Czy elementy i podzespoły są dostępne w realnych cenach jak z niezawodnością, stabilnością i czy są modele polecane i mniej polecane? Dodam może że myślę raczej o modelach do LF.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2014, 20:00 przez bawy2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Omega to bardzo popularne powiększalniki ale niestety popularne w stanach...
Na ebayu znajdziesz do nich sporo akcesoriów/podzespołów ale znów - zwykle w stanach, więc o ile nie masz tam rodziny/znajomych przesyłki i inne pierdoły mogą się okazać dość drogie.

Co do jakości, to jest to klasa mojego LPLa więc dość przemyślane i ergonomiczne konstrukcje. Jak szukałem powiększalnika 4x5 to intensywnie się im przyglądałem, gdyby nie to, że po tej stronie wielkiej wody są raczej rzadkością na pewno chciałbym go mieć bo jest do nich dużo więcej części niż do LPLi.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Jak już napisałem post to się zorientowałem, że pominąłem LPL w liście wymienionych powiększalników i odpowiedź przyszła właśnie od użytkownika LPL :-) W Omegach chyba nie ma klasycznej karetki, czy się mylę?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie wiem co rozumiesz przez klasyczną, ale jest karetka - gdzieś trzeba negatyw umieścić... ;)
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Wydaje mi się, że za karetkę służą po prostu dwie blaszki/maskownice/ramki nie ma możliwości użycia szkła i uniwersalnego zastosowania pomiędzy różnymi negatywami. Jakim cudem te dwa powiększalniki mają te same podzespoły, ktoś pisał LPL=Omega w niektórych przypadkach? Chyba właśnie maski są te same.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

LPL != Omega, może niektóre elementy mogą być podmieniane, ale cała konstrukcja jest zdecydowanie różna.
..jak zwykle poza skończoną liczbą wyjątków jak 4x5 od omegi chyba numer 5500 ma, wygląda bardzo podobnie jak LPL.

A karetka to właśnie to do negatywu, więc dwie blaszki (w LPLu też tak jest) są karetką, dlatego nie zrozumiałem, że nie ma karetki...
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

karetki Omega 4x5 są wymienne z LPL 4x5, reszta nie i nic innego ze sobą nie mają wspólnego. karetka to dwie blaszki, luzem lub połączone zawiasem.
Omegi są cudowne, zwłaszcza kondensorowe. Cudowne! to takie Focomaty do 4x5 :-)
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Mało jest na rynku kondensorów Omegi 4x5 jeśli już to głowice kolorowe. Za wielką wodą też o dziwo trzymają ceny. Dadan_mafak wybebeszyłeś z dużego Dursta elektronikę i udało się go uruchomić? Pozdrawia posiadacz M805 od wyżej wymienionego :-)
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Mój znajomy ma omegę w której się zakochałem kiedyś bez pamięci.. Nie pracowałem na niej ale z tego co mi mówił często do większych powiększeń ustawia ją w sposób chałupniczo źemieślniczy ok godziny.. Chyba żywotny sprzęt bo przez kilka lat zepsuło się tylko chłodzenie głowicy i podobno teraz jest jakiś problem z trafo.. W polsce nie sposób tego sprzętu kupić chyba że trafi się jak zegarek Nowakowi.. I tak np trafiła się ta omega kiedyś u Huberta:)
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

M6nj widziałem wspomnianą przez Ciebie omegę :-) ahh i całą resztę dóbr.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

powiekszalniki OMEGA

Post autor: marcinfoto »

m6nj pisze: 27 lis 2014, 16:39 Mój znajomy ma omegę w której się zakochałem kiedyś bez pamięci.. Nie pracowałem na niej ale z tego co mi mówił często do większych powiększeń ustawia ją w sposób chałupniczo źemieślniczy ok godziny.. Chyba żywotny sprzęt bo przez kilka lat zepsuło się tylko chłodzenie głowicy i podobno teraz jest jakiś problem z trafo.. W polsce nie sposób tego sprzętu kupić chyba że trafi się jak zegarek Nowakowi.. I tak np trafiła się ta omega kiedyś u Huberta:)
Mi się właśnie trafiła w zestawie z El-Nikkor 2,8 50 , El-Nikkor 5,6 80 , Anaret 4,5 80 i Rodagonem 5,6 150 , ten zestaw chyba już u mnie zostanie na zawsze :D
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
ODPOWIEDZ