Minolta auto meter IVF,VF czy Flash meter IV,V?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Minolta auto meter IVF,VF czy Flash meter IV,V?

Post autor: Jasiek Matacz »

Hej,
powoli przymierzam się do zakupu nowego światłomierza bo niestety stary Swierdłowsk 4 zaczął zawodzić. Waham się między modelami z tytułu (auto meter IVF,VF, Flash meter IV,V). Podobno flash meter był wyżej serią niż autometer ale z kolei są starsze (autometer VF to 2002r. a flashmeter IV to 1988r), więc nie mam pojęcia który wybrać.
Może ktoś z was się wypowie i pomoże jakąś pomocną radą lub uwagą co do wyboru?
Pozdrawiam
JM
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Minolta auto meter IVF,VF czy Flash meter IV,V?

Post autor: mrek »

Jasiek Matacz pisze:... Może ktoś z was się wypowie i pomoże jakąś pomocną radą lub uwagą co do wyboru?
Nie będziesz potrzebował spota?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Jak dla mnie zwracaj uwagę na 2 rzeczy...
pierwsze to EV...Np większość współczesnych cyfrowych światłomierzy mierzy światło do -2,5EV...przy ISO 100...(tak mają wszystkie współczesne GOSSENY)...
I dostępność baterii:)..im popularniejsze tym lepsze.

Czyli poczytaj Manuale wyżej wymienionych:P
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

do Minolty można dokupić dowolne spoty- a przynajmniej 5` i 15`(czy 10?) widziałem:
http://allegro.pl/swiatlomierz-minolta- ... 66884.html
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Ja miałem te światłomierze. Ogólnie są dobre. Ale napisz jakie masz wymagania. Czy np. będziesz mierzył światło błyskowe ... itp
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Jasiek Matacz pisze:do Minolty można dokupić dowolne spoty- a przynajmniej 5` i 15`(czy 10?) widziałem:
http://allegro.pl/swiatlomierz-minolta- ... 66884.html
Pewnie, że można. Ale ma to każdy Sekonic ze starszych wersji. Rozmawiamy tu o używanych modelach, tak?
Używam 10 letni L-608 ZOOM Master i tylko może czasem, brakuje mi w nim zakresu EV. Za to zadowala się baterią AA.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

używałem czwórki, zarówno do pomiaru błysku, jak i światła zastanego. wg mnie spisywał się świetnie.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Tak, mowa o używkach. Na razie nie korzystam z pomiaru światła błyskowego(choć zapewne zacznę po zakupie) ale ze sprzętem się nie rozstaje póki nie padnie więc chciałbym by to był zakup na lata. Stąd decyzja o zakupie takiego z pomiarem błysku ;-) Do marek żadnych uprzedzeń nie mam- mogą być Gossen`y czy Sekonic`i, akurat w temacie ejst Minolta bo o nich czytałem bardzo pozytywne opinie. Jak pisałem światłomierz będzie zapewne ze mną do póki nie padnie więc chciałbym by jak najdłużej spełniał moje oczekiwania, stąd decyzja o zakupie czegoś już lepszego.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp

Post autor: jac123 »

Dla mnie minusem w nich były te przystawki do pomiaru punktowego. Trzeba było zdjąć kopułkę i wkręcić tą nakładkę. Trochę to wszystko nieporęczne, a sam światłomierz staje się jeszcze większy (gdzieś tak 2-3 razy jak Swierdłowsk).
Ponadto tak naprawdę 5' to nie jest prawdziwy pomiar punktowy (mniejszego w nich nie ma). Poza tym to świetne światłomierze.
Z ww powodów sprzedałem i mam teraz małego Digisixa oraz osobno punktowy (którego w zasadzie nie używam).
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Podejrzewam że głównie będę korzystał właśnie z tej przystawki 5'. W moim Swierdłowsk`u 4 wg. google kąt pomiaru to 10' lub 20' (domyślam się że to obszar zaznaczony ramką) ale dla mnie to zdecydowanie za szeroko. Wygodnie by mi było gdybym używając okolic standardu i mając dziewczynę w kadrze np. od pasa(+ troszkę przestrzeni nad głową oczywiście) mógł światłomierzem zobaczyć oświetlenie twarzy + odrobina tła przy niej lub torsu.
Stąd podejrzewam że będę korzystał głównie ze spota 5' lub 10' (gdzieś mam instrukcje do Swierdłowsk`a i sprawdzę kąt pomiaru to będę wiedział jakiego oczekuje od następcy).
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Miałem Gossena Digipro F2 a obecnie mam Sixomat Flash i Starlite. Ze wszystkich byłem zadowolny i udało mi się dorwać w promocyjnych cenach;)...DigiproF2 dałem 500 zł za sixomata Flasha dałem 300 zł a za starlite'a dałem ok 650 zł...i wszystkie działają bez żadnych zastrzeżeń.

Po co ci punktowy jak możesz ze światłomierzem podejść pod modelkę i zmierzyć światło padające?:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Mam Flashmeter III i jak narazie nie zmieniam, choć być może dokupię spot (niezależny). Nasadki 5° i 10° (tę mam) to nie spot, spot ma być 1°, tak żeby nie mierzyć średniej z całej twarzy, tylko wybrać istotny obszar i "wrzucić" do odpowiedniej strefy. Zaletą dla mnie natomiast jest booster, czyli sonda do pomiaru światła na matówce. Baterie, LR44, da się kupić za grosze.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
ODPOWIEDZ