Fomapan R

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Zair
-#
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:15
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Fomapan R

Post autor: Zair »

Witam ponownie,
Nie znalazlem dzialu wywolywanie pozytywow, to napisalem tutaj.

A wiec. Zanim zamieszcze skany i zaglebie sie w temat ogolnie naswietle problem i zapytam:

Czy slajd Fomapan R powinien byc przezroczysty tak jak w przypadku np. filmow super 8 ?

Moj fomapan po wywolaniu posiada jasnoszara maske.

Dodam ze nie uzywam kapieli odwracajacej tylko naswietlam na sloncu albo halogenem - czyli tzw second exposure.

Generalnie do swojego wolania nie mam zastzezen bo jakosc jest super - czyli piekne chmury, wszystkie szczegoly widoczne, dobry kontrast ostrosc, prawidlowe naswietlenie i same superlatywy.

Niestety tam gdzie ma byc idealnie bialo i tak jest na starych filmach Super 8 , u mnie jest szara maska i musze uzywac zarowki 150W.

Po polozeniu na kartke papieru w zadadzie nic nie widac, dopiero po podswietleniu.

Chemia jest skladana samodzielnie zgodna z receptura producenta z ponizszymi wyjatkami:

zamiast h2so4 uzywam elektrolitu 1.28 w troche wiekszej ilosci do kapieli odbielajacej z dwuchromianem potasu, gdyz nie moglem dostac stezonego kwasiora.

Utrwalacz wlasciwy juz mam, wczesniej uzywalem Fomafix z tiosiarczanem amonu
a w recepturze jest ten z proszku z tiosiarczanem sodu krystalicznym. Moze to ma znaczenie ?

Nie doczytalem sie tez czy mozna do drugiego wywolania uzyc tego samego roztworu wywolywacza, czy zrobic nowy roztwor ? Ja uzywam tego samego do dwoch wywolan.

P.S Ogonki filmow sa w zaleznosci czy naswietlone czy nie - poczatek i koniec tasmy albo jasnoszare albo calkowicie czarne.

Film jest nie przeterminowany.


Pozdrawiam i prosze o pomoc, bo moze zrobilem jakis "szkolny blad"...

Skan dodam w miare mozliwosci, albo zamieszcze fotke, bo zdaje sobie sprawe ze jest potrzebny, ale moze ktos juz wie co i jak, czyli czy ma byc czysty celuloid.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zair pisze:Czy slajd Fomapan R powinien byc przezroczysty tak jak w przypadku np. filmow super 8 ?
Tak. Dmin to jakieś 0,07
Zair pisze:Moj fomapan po wywolaniu posiada jasnoszara maske.
Czyli jest niedowołany w pierwszym wołaniu, nie wybielony w wywoływaczu, lub za słabo sklarowany.
Zair pisze:Utrwalacz wlasciwy juz mam, wczesniej uzywalem Fomafix z tiosiarczanem amonu
a w recepturze jest ten z proszku z tiosiarczanem sodu krystalicznym. Moze to ma znaczenie ?
Nie.
Wybielacz. Na marginesie nie odbielacz, bo można coć odplamić, ale odbielając usuwamy biały. Więc wybielamy, tak jak firanki, które już nie są białe.
Tak czy siak, pierwszy wywoływacz musi dogłębnie wywołać emulsję, czyli ogonek ten z przodu po pierwszym wołaniu powinien mieć wywołane całe srebro.
Wybielacz ma zamienić całe srebro metaliczne w emulsji na sole rozpuszczalne w kąpieli klarującej.
To są trzy miejsca, które mogą skutkować tym co się stało u Ciebie. Ani zaświetlanie, ani wywoływanie II, ani tym bardziej utrwalanie nie mają wpływu na powstanie tego "zadymienia". Choć to nie zadymienie, bo zadymienie na slajdzie objawia się spadkiem Dmax.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Zair
-#
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:15
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: Zair »

Dziekuje za cenne informacje, jestem aptekarzem jesli chodzi o czas, temperature, proporcje, termin przydatnosci wywolywacza... wiec raczej bedzie to problem z wybielaniem (poprawilem). Zbyt male stezenie H2SO4 przypuszczam...

Zamieszczam linki do przykladowego slajdu. Ogonek jest troche podrapany, ale przez zadrapania wychodzi jasny podklad o ktory tak ciezko na zdjeciach.

https://imageshack.com/i/p3uYnRK9j
https://imageshack.com/i/id54dw6mj
https://imageshack.com/i/p12N0DMCj
https://imageshack.com/i/p9uCCddKj
Ostatnio zmieniony 02 sie 2014, 12:46 przez Zair, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tylko Foma4.jpg pokazuje dobrze problem. Ten ogonek powinien być prawie niewidoczny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Zair
-#
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:15
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: Zair »

Dziekuje za info, mam jeszcze 19 klatek do naswietlenia.
Zrobie tak jak napisales i sprawdze. Efektami podziele sie na forum.
ODPOWIEDZ