Ratunek dla nie doświetlonego filmu

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Ratunek dla nie doświetlonego filmu

Post autor: Borys94 »

Robiłem ostatnio zdjęcia w ciemnych opuszczonych miejscach. (opuszczona jednostka wojskowa) i mam następujące pytanie, wydaje mi się że te zdjęcia wyjdą nie doświetlone, czy można ten negatyw jakoś "przewołać" by coś z tego wyszło ? Negatyw to Ilford Pan 100 ?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Re: Ratunek dla nie doświetlonego filmu

Post autor: sejmajnejm »

Borys94 pisze:Robiłem ostatnio zdjęcia w ciemnych opuszczonych miejscach. (opuszczona jednostka wojskowa) i mam następujące pytanie, wydaje mi się że te zdjęcia wyjdą nie doświetlone, czy można ten negatyw jakoś "przewołać" by coś z tego wyszło ? Negatyw to Ilford Pan 100 ?
możesz go wywołać forsownie (zakładasz np, ze naświetlałeś go jako 200 i tak go wywołujesz).

http://www.digitaltruth.com/devchart.ph ... empUnits=C
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Zastanów się najpierw czy rzeczywiście masz podstawy by sądzić, że nie doświetliłeś: jaką czułość miałeś ustawioną na urządzeniu pomiarowym (aparacie), w jaki sposób mierzyłeś warunki ekspozycji, jak je ustawiałeś na aparacie. Jeśli miałeś ustawioną właściwą czułość i zdałeś się wyłącznie na automatykę aparatu (jaki tryb pomiaru?), to może wcale nie będą niedoświetlone? Mogą się okazać nawet prześwietlone, a przewołując je tylko dodatkowo pogorszysz sprawę? wiele zależy od fotografowanych motywów. Może najpierw zrobić próbę wołania na kawałku filmu? Stracisz 1-2 klatki, ale będziesz wiedział co i jak.?
Lux mea lex
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

czułość miałem tak jak podaje producent (100) i tak go naświetałem, znajomy robił cyfrą, i aby uzyskać sensowyny czas naświetlania, miał iso 3200, widziałem te zdjęcia, wyszły paskudnie, nigdy nie widziałem gorszych, szum był taki że obraz wydawał się nie ostry, pomieszczanie było ciemne, zgnity parkiet, jak mówiłem opuszczony od jakiś 20 lat budynek, i tak myślę właśnie by go wywołać w D-76 1+0 ale jak 200

[ Dodano: Pią 01 Sie, 2014 ]
pomiar TTL, zdjecia modelek, czas jak pamiętam najniższy miałem 1/15 przy przesłonie 2, więc było dość ciemno
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Czym to robiłeś, światłomierza nie masz?

Skąd pomysł, że 200 wystarczy skoro kolega musiał na 3200 robić?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

taharii pisze:Czym to robiłeś, światłomierza nie masz?

Skąd pomysł, że 200 wystarczy skoro kolega musiał na 3200 robić?
wystarczy, ze ma ciemnego zooma od 5.6
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Borys94, policz po prostu EV. Weź exifa z jednego prawidłowo naświetlonego zdjęcia, sprawdź jakie były parametry: czas, przesłona i iso. Z tego wyjdzie Ci jak bardzo parametry Twoich zdjęć odstają od ww.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:jak bardzo parametry Twoich zdjęć odstają od ww.
skąd założenie, że zdjęcia sa niedoświetlona w tak znacznym stopniu, skoro
Borys94 pisze:pomiar TTL, zdjecia modelek, czas jak pamiętam najniższy miałem 1/15 przy przesłonie 2
Chyba, że to był Zenit TTL ;-) Jeśli jednak było to cokolwiek innego, to nie byłbym taki pewny tego "niedoświetlenia".
Borys94 pisze:znajomy robił cyfrą, i aby uzyskać sensowyny czas naświetlania, miał iso 3200, widziałem te zdjęcia, wyszły paskudnie, nigdy nie widziałem gorszych, szum był taki że obraz wydawał się nie ostry,
Jaki był ten "sensowny" czas naświetlania? Zakładam, że 1/60 przy przysłonie 5,6. I wszystko się zgadza :-) A ziarno/szum? Zależy przecież od aparatu i matrycy (właśnie: jakim aparatem robił kolega? Lustrem? Kompaktem?). Jeśli robiłeś z ręki z czasem 1/15 s. to nawet podciągnięcie czułości o jeden stopień nie zniweluje... poruszeń. Mówię: byłbym ostrożny w tak kategorycznym wyrokowaniu o niedoświetleniu ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:skąd założenie, że zdjęcia sa niedoświetlona w tak znacznym stopniu, skoro
Przecież nie zakładam, że są nie doświetlone. Podaję sposób na sprawdzenie czy w ogóle są jakieś rozbieżności pomiędzy tymi pomiarami.
technik219 pisze:Zakładam, że 1/60 przy przysłonie 5,6. I wszystko się zgadza
A może być nawet i przesłona 8. Jeżeli szum na 3200 ISO jest tak koszmarny, to można przyjąć, że to aparat z mniejszą matrycą, może nawet nie lustrzanka, a hybryda.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jeśli zdjęcia były robione według wskazań światłomierza z ustawioną czułością 100, to nie widzę sensu ich teraz pchania.

Jeśli czasy były za długie to zdjęcia i tak będą poruszone i nic im nie da 'rozjaśnienie' jeśli nie są poruszone, to dostały prawidłową ilość światła (pomiar) więc po co je pchać?!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Przecież nie zakładam, że są nie doświetlone. Podaję sposób na sprawdzenie czy w ogóle są jakieś rozbieżności pomiędzy tymi pomiarami.
;-) nie chciało mi się pisać całego wywodu, więc posłużyłem sie Twoim cytatem :-) Na znak kontynuacji myśli.
Lux mea lex
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

Więc w odpowiedzi, ;p już jakiś rok przeszedłem z zenita z pomiarem TTL na Revueflex AC2. Chodź często zenit ze mną jest na wyjazdach, gdyż do Revue pakuje slajd kolorowy, a do zenita film czarnobiały, lubię oglądać slajdy na ścianie, ale też nie pogardzę fajnymi odbitkami w antyramach :D. Negatyw wywołem jak 200, i w sumie hmm nawet tego nie odczułem że został przewołany, kadry fakt były bardzo jasne, ale bez problemu szlo z nich odbijać na papier

[ Dodano: Wto 05 Sie, 2014 ]
wybaczcie jakieś paprochy, ale nie potrafię się ich pozbyć ze skanera

[ Dodano: Wto 05 Sie, 2014 ]
technik219 pisze: A ziarno/szum? Zależy przecież od aparatu i matrycy (właśnie: jakim aparatem robił kolega? Lustrem? Kompaktem?). Jeśli robiłeś z ręki z czasem 1/15 s. to nawet podciągnięcie czułości o jeden stopień nie zniweluje... poruszeń. Mówię: byłbym ostrożny w tak kategorycznym wyrokowaniu o niedoświetleniu ;-)
Robił Sonym Alfa 230 jak się nie mylę, lustrzanka rzecz jasna :P
Załączniki
skanuj0003.jpg
skanuj0008.jpg
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

pomiar TTL, zdjecia modelek, czas jak pamiętam najniższy miałem 1/15 przy przesłonie 2,
Borys94 pisze:jakiś rok przeszedłem z zenita z pomiarem TTL na Revueflex AC2. Chodź często zenit ze mną jest na wyjazdach, gdyż do Revue pakuje slajd kolorowy, a do zenita film czarnobiały
Ciekawe. Czasy Zenita kończą się na 1/30.
Borys94 pisze:kadry fakt były bardzo jasne, ale bez problemu szlo z nich odbijać na papier
Bo było ciemno ;-) Efekt nocy polega na niedoświetleniu. Zauważ, że najwyższe światła pozostały nienaruszone, czyli - jakby pomiar TTL w zakresie cieni działał w Zenicie prawidłowo, otrzymałbyś zdjęcia prześwietlone.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:
Ciekawe. Czasy Zenita kończą się na 1/30.
a może Kolega ma zenita 18 lub 19? a może nawet km? kto wie? wszak nie napisał, że ma zenita TTL, tylko zenita z pomiarem TTL.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:a może Kolega ma zenita 18 lub 19? a może nawet km?
To niech się pochwali ;-)
Lux mea lex
ODPOWIEDZ