Jak ocenić jakość wywołania negatywu.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Jak ocenić jakość wywołania negatywu.

Post autor: qni »

Witam, szukam informacji jak ocenić czy dobrze wywołałem negatyw. na forum nic nie znalazłem może ktoś posiada tą wiedzę ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Na forum jest wszystko. Od oceny na gazetę, poprzez pomiary, aż do kalibracji negatyw-wywoływacz-powiększalnik.
Na gazetę:
Kładziesz zaświetlony ogonek na zadrukowaną kartkę papieru, jeżeli przez czerń możesz z trudem, ale możesz przeczytać co jest pod spodem, to negatyw jest w miarę dobrze wywołany. Jeżeli nie możesz przeczytać, to jest przewołany, jeżeli możesz z łatwością przeczytać, to jest niedowołany.

To pytanie jest zbyt ogólne i nie ma na nie odpowiedzi jednym zdaniem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

A mogę prosić o linki. Nawet nie wiem pod jakim hasłem szukać tego w necie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Kładziesz zaświetlony ogonek na zadrukowaną kartkę papieru, jeżeli przez czerń możesz z trudem, ale możesz przeczytać co jest pod spodem, to negatyw jest w miarę dobrze wywołany. Jeżeli nie możesz przeczytać, to jest przewołany, jeżeli możesz z łatwością przeczytać, to jest niedowołany.
Ogonek nie ma tu nic do rzeczy ;-) Ogonek zawsze będzie czarny i nic przez niego nie będzie widać. Światła użyteczne na negatywie nigdy nie będą tak czarne jak ogonek. Na gazecie ogląda się klatkę z obrazem. Lilka dni temu wywołałem RR 400 (bez "S"). Film jest bardzo ładny, szeroka tonalność (potrafię ocenić, w końcu to lata praktyki), ale ogonek ma całkowicie czarny, niestety. Czy przewołałem?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

RR400 i superpany i co tam jeszcze Rollei sprzedaje trzeba przewoływać. Tak jak Deltę i TMaxa 3200 świecone na 3200. TMax wołany na 3200 ma na ogonku gęstość 3,5 w górę. Wołany na 1000 ISO ma 2,2.
Ogonki FP4, TMaxa 100 Delty 400, czy nawet Fomy, nie przekraczają gęstości 2. I nie są zupełnie czarne.
Sprawdź normalny film, a nie to co sprzedaje Rollei.

Poza tym użyłem asekuranckiego zwrotu "w miarę dobrze" co daje dość duże pole do interpretacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Poza tym użyłem asekuranckiego zwrotu
Rzeczywiście :mrgreen: Jednakże w dalszym ciągu obstaję przy tym, że "ogonek" o niczym nie świadczy. Na "normalnych" też robię: APX-y (oryginalne), Pan F+, PlusX, TMaxy setki (starsze i nowsze), wszystkie Fomy, wcześniej ORWO i polskie Fotony - wszystkie miały "ogonki" sporo ciemniejsze niż najwyższe światła obrazu. Nawet używane w niewielkiej ilości Ilfordy setki i czterysetki też nie miały jaśniejszych.
Musisz użyć innego asekuranckiego zwrotu. ;-)

[ Dodano: Sob 26 Lip, 2014 ]
J.A. pisze:RR400 i superpany i co tam jeszcze Rollei sprzedaje trzeba przewoływać.
Nie przewołuję. Zakładam niższą światłoczułość i wywołuję nawet ciut krócej niż zaleca producent. Czyli wedle starej szkoły: naświetlam obficie, wywołuję skąpo.
Lux mea lex
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

qni pisze:A mogę prosić o linki. Nawet nie wiem pod jakim hasłem szukać tego w necie.
szukaj pod hasłem "kalibracja negatywu"
a tak naprawdę to w necie poszukaj dobrej książki na ten temat.
to i tak będzie taniej niż kasa zmarnowana na źle wywołane negatywy.
nie oczekuj że ktoś ci tu streści w 2 zdaniach to co w książce zawarte jest na kilkunastu stronach.
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

Trampek pisze: szukaj pod hasłem "kalibracja negatywu"
a tak naprawdę to w necie poszukaj dobrej książki na ten temat.
stronach.
Już szukałem i...
Proszę o polecenie dobrej książki w języku polski.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jeśli chcesz oceniać na oko, to wszystko już tu zostało napisane.

Model laboratoryjny oceny 'na oko' jest dość prosty, do tego książki nie potrzebujesz. Jeśli chcesz o samym negatywie poczytać to kup albo wypożycz Negatyw Ansela Adamsa ale obawiam się, że po polsku ciężko będzie znaleźć coś na tym poziomie.
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

Myślę że warto coś więcej przeczytać nisz fora internetowe. niestety angielskiego nie znam.

Co sądzicie o GERHARD TEICHER - FOTOTECHNIKA ?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

qni pisze:Myślę że warto coś więcej przeczytać nisz fora internetowe. niestety angielskiego nie znam.

Co sądzicie o GERHARD TEICHER - FOTOTECHNIKA ?
Nie kojarzę książki niestety, a co do angielskiego, to na polski też zwracaj większą uwagę;)

A tak serio: język w Negatywie jest dość prosty a co najważniejsze jest całe mnóstwo obrazków, wykresów i innych pomocy wizualnych.
Drugą tak fajną książką jest Way beyond monochrome ale znów po angielsku...
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

qni pisze:Już szukałem i...
Proszę o polecenie dobrej książki w języku polski.
Tadeusz Cyprian "Fotografia" od strony 228.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

qni pisze:Myślę że warto coś więcej przeczytać nisz fora internetowe. niestety angielskiego nie znam.

Co sądzicie o GERHARD TEICHER - FOTOTECHNIKA ?
Bardzo dobra lektura. Mam akurat dwie, jedna do zbycia.
A, no i nawet pocztą bym nie musiał wysyłać :-).
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Witam .Ja się żadnym ogonkiem nie sugeruję.Wiadomo ,że ogonek jest silnie prześwietlony ,raczej trzeba by było naświetlić na zupełnie białe tło i tak oceniać.Zgadzam się z techik219 zupełnie.Miałem tak wywołany już ogonek a negatyw był niestety niedoświetlony.Ja tam nie kalibruję żadnych negatywów-raczej uczę się na błędach a pod powiększalnikiem zawsze wyjdzie czy został on dobrze naświetlony i dowołany-raczej trzymam się doświadczeń innych i informacji producenta oprócz Rollei bo to inna para kaloszy.
jacek
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Ja uważam że na dobrze naświetlonym i wywołanym negatywie powinna być widoczna pełna rozpiętość tonalna w znaczących światłach i cieniach..to daje informacje że negatyw nie jest "mdły".. Jeśli w niskich cieniach III-II strefa mamy szczegół to znaczy że nasze iso oraz naświetlenie jest poprawne. Analogicznie jeśli w wysokich światłach VII i VIII mamy szczegół oznacza to że nasz negatyw został prawidłowo wywołany.. niby..bo:
Oczywiście wszystko też zależy od pre wizualizacji.. bo jeśli w planie był bardzo kontrastowy negatyw z dziurami w cieniach ale szczegółami w światłach to oczywiście iso ciężko będzie ustalić..

Myślę że żadna książka nie powie Ci jak wygląda prawidłowy negatyw bo to zależy tylko od tego co chciałeś na nim mieć.. słowem kluczowym jest PRAKTYKA!

pzdr i powodzenia.
ODPOWIEDZ