PENTACON SIX

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

PENTACON SIX

Post autor: Jarosh »

Witam,
niedawno zostałem właścicielem Pentacona SIX TL z Biometarem 80mm 2.8.
Czytając wszelakie negatywne opinie na temat tego to "dużego" zenita, wertując allegro udało mi się go kupić w rozsądnej cenie nie od "handlarza" ale od człowieka który rzeczywiście robił tym aparatem zdjęcia.
Problem ?
Każde jedno zdjęcie przestrzelone z ostrością tak samo ( głównie portretuje z bliska)
Ostrzone na oczy, en face, i pada ostrość na przykład na dekolt.

Pierwszą rolkę zrobiłem bardzo szybko w ramach testu czy trzyma czasy czy nie zaświetla. Generalnie robiłem zdjęcia z ręki, a jak wiadomo Pentacon 1,5kg sobie waży. Jak zobaczyłem efekt ( wszystko nieostre)postanowiłem zrobić to nieco dokładniej.

Zapisywałem każdą jedną klatkę po założeniu nowego filmu( przyslona/czas). Każde zdjęcie zrobiłem ze statywu ostrzone bardzo dokładnie ( przez pryzmat i matówkę).Wywołałem i efekt ten sam. Skonsultowałem się z kolega po "fachu" i dostrzegliśmy wgniecenie w tylnej klapie Pentacona. Przy użyciu niewielkiej siły odgięliśmy ją w miarę możliwości.

Warto dodać, że wcześniej po założeniu filmu, aby przesunąć film ową dźwigienką, musiałem użyć nieludzkiej siły aby go przewinąć. Po odgięciu problem z oporem przy naciąganiu filmu zniknął ( to już 3 rolka i moja cierpliwość się kończy) Zrobiłem film, wywołałem, skanuje i .... tak, znów to samo. Zdjęcia są nie ostre, ale granica błędu zmniejszyła się.

Czy miał ktoś do czynienia z podobnym problemem ?
Wie jak go rozwiązać ? Czy serwis się opłaca ?

Aparat trzyma czasy, nie nakłada klatek, jest w bardzo dobrym stanie wizualnym.


Dodam również, że robiłem testy z matówką( czy przypadkiem to nie jej sprawka) przed tym zanim zauważyłem to wgniecenie. Ostrzyłem przez pryzmat, porównywałem na matówce ( ściągałem pryzmat) oraz na kalce przyczepionej w komorze aparatu. Nie mówię, że robiłem to pod mikroskopem, ale użyłem lupy.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Jarosh, a próbowałeś wywołany film włożyć do powiększalnika, rzutować go na maskownicę i wtedy oceniać ostrość ? Może to jednak wina skanowania ? Pzdr.
Fan Pentax'a.
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Skanuje w skanerze, a nie aparatem. Nie, nie wkładałem do powiększalnika- nie m takiej potrzeby. Nie wydaje mi się aby skaner miał na to wpływ.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Jarosh pisze:Skanuje w skanerze, a nie aparatem. Nie, nie wkładałem do powiększalnika- nie m takiej potrzeby. Nie wydaje mi się aby skaner miał na to wpływ.
zdziwiłbyś się .
P.S.
Jeżeli jesteś pewien, że to nie skaner to chyba konieczna będzie regulacja lustra. A jeżeli ostrzysz na kalkę w miejscu filmu to po ustawieniu ostrości prze pryzmat (matówkę), na kalce masz ostry obraz?
Fan Pentax'a.
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Tak- obraz jest ostry. Kalka techniczna została przyklejona na cienkich paskach taśmy dwoma poziomymi plastrami. Powierzchnia kalki została przyklejona tak aby nie wybrzuszała.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Sprawdzania "na kalkę" to jak klupanie toporkiem. Postaraj się o porządną matówkę szklaną. Powinna mieć ona szerokość tak dobraną, by opierała się na tych szlifowanych listewkach u góry i u dołu okienka kadrowego. Oczywiście matówkę przykładasz stroną matową w kierunku migawki. Oprócz matówki powinieneś mieć do dyspozycji dobrą lupę o powiększeniu co najmniej 10X (najlepiej coś w rodzaju mikroskopu kieszonkowego o powiększeniu 30X), wężyk spustowy z blokadą.
Ustawiasz aparat na statywie, czas na "B", przysłona na 2,8. Ustawiasz ostrość na jakiś przedmiot za pomocą kominka, pryzmatu - co tam masz na wyposażeniu aparatu, po czym przykładasz matówkę do okienka kadrowego, zwalniasz migawkę i blokujesz wężyk. No i patrzysz, czy ostrość ustawiona w wizjerze obejmuje ten sam fragment, który obserwujesz na matówce. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że matówka albo lustro wymaga poprawki ustawienia.
Lustro: sprawdza się na płaskim obiekcie. Rozregulowanie lustra objawia się odchyłką obszaru ostrości pomiędzy górą a dołem kadru. Jak wyregulować? Nie miałem od kilku lat Pentacona i nie pamiętam, gdzie jest śrubka do regulacji lustra, ale jak obejrzysz komorę lustra po odłączeniu obiektywu, to na pewno znajdziesz.
Matówka: matówka w Pentaconie zamocowana jest za pomocą pierścienia sprężynującego widocznego po zdjęciu kominka lub pryzmatu. Trzeba albo dołożyć podkładek, albo ująć. Możliwe, że po zdjęciu górnej pokrywy są pod nią jakieś śruby regulujące - naprawiałem Kiewa, gdzie takie śruby są, Pentacona nie robiłem.
Sprawdź dobrze tę tylną ściankę. Wgniecenie wskazuje na uderzenie lub upadek, a to mogło spowodować rozregulowanie matówki.
W sieci jest bardzo dużo na temat Pentacona i jego naprawy. Poszukaj.

[ Dodano: Wto 22 Kwi, 2014 ]
Matówkę przed użyciem dobrze jest posmarować odrobiną wazeliny i potem przetrzeć szmatką. Lepiej widać drobne detale i łatwiej ocenić ostrość.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Oddaj do serwisu. Dobrego serwisu. Wyjdzie taniej i mniej nerwów będzie kosztowało.
Wiem, to nie sportowo, bo Polak musi wszystko zrobić sam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Zapytam o wadę wzroku - jest jakaś?
U mnie też był ten problem - zawsze starannie ostrzałem w punkt i trafiłem gdzie indziej - zawsze to było plus minus niedaleko od oczu, gdzie miała być ostrość.
Okazało się u mnie, że mam wadę wzroku (-0,25 dioptri) kupiłem lupe z korekcją i od razu liczba trafionych kadrów znaczenie wzrosła. Może w ten sposób warto sobie pomóc?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Wyrzuć ten zabytek i kup coś do robienia zdjęć.
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Trochę poszperałem w sieci zanim cokolwiek tutaj napisałem.
Moim zdaniem to wgniecenie wyglądało bardziej na takie jakby ktoś go trzymał w plecaku czy innej torbie/plecaku i po prostu powoli stopniowo się to wgniatało/ wyginało.
technik 219:
zrobiłem identycznie jak mówisz z tym, że:
- z kalką
-z lupką nie 20/30x a mniejszym powiększeniem, na tyle ile mi to pozwoliły moje waurnki.


J.A:
-bardzo bym chciał, byłbym niesamowicie usatysfakcjonowany jeżeli udałoby mi się to naprawić samemu, jednak bez konkretnych przyrządów które by mi to pomogły, robić i metodą na "próbę" za każdym razem tracąc film, prędzej wydam wartość z aparatu za zmarnowane filmy niż mi się uda. Warto dodać, że czasu wolnego, aż tyle nie posiadam oraz nie posiadam do tych predyspozycji.
Nie wydaje mi się aby wymagało to regulacji( sprawdzałem dwa razy). Z lupą czy bez tak czy siak jest to ostrzenie nadal na oko -moim zdaniem. Mam wersję z czystą matówką. Dla jednego obraz "już jest ostry" a dla innego może być "jeszcze ostrzejszy".
Serwis bardzo chętnie- chciałbym się rozeznać ile by mnie to mogło kosztować i są w stanie przywrócić do porządku tylną klapę bądź ją wymienić.


ModusOperandi:
Wady wzroku nie ma- byłem niedawno u oklulisty i ( o dziwo!) nie mam.

jac123:
Ja nie z tych :)


Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jarosh pisze:Nie wydaje mi się aby wymagało to regulacji( sprawdzałem dwa razy). Z lupą czy bez tak czy siak jest to ostrzenie nadal na oko -moim zdaniem. Mam wersję z czystą matówką. Dla jednego obraz "już jest ostry" a dla innego może być "jeszcze ostrzejszy".
No, teraz to dowaliłeś do pieca :shock:
"Przychodzi facet do lekarza i mówi, że go wszystko boli:
- Ty mnie boli, tu mnie boli, tu mnie boli i tu mnie boli, mówi po kolei dotykając palcem bolących miejsc.
- Panie! Masz pan złamany palec, powiedział lekarz i wypisał facetowi skierowanie do chirurga."
Ja powiem tak: Panie, wymień pan najpierw matówkę, a potem porozmawiamy.
Lux mea lex
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Podejrzewam, że jeżeli ten model był produkowany z tą matówką i ludzie nimi robili, robią zdjęcia tzn. że się da. Jest to pierwszy i jedyny Pentacon jakiego używałem. Tak jak wspominałem wyżej "dla mnie" obraz na matówce i mojej kalce jest ostry. Na dniach zrobię jeszcze dokładniejsze testy z kolegą który ma na ten temat większe pojęcie.
Dziękuje za wszelkie uwagi, odpowiedzi, te konkretne jak i te niepotrzebne :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jeśli masz taką matówkę:
http://www.pentaconsix.com/mattstkz.jpg
to powinieneś ją czym prędzej zmienić na normalną, czyli matową na całej powierzchni, z klinami lub bez, z mikrorastrem lub bez.
Jeśli, jak twierdzisz, jest to czysta matówka, czyli nr. kat. 207335, to służy ona do fotografii mikroskopowej, astrofotografii, spektroskopii i endoskopii. Do normalnego fotografowania się nie nadaje.
Tu masz wszystkie (prawie) matówki do P-sixa. Na All. pojawiają się matówki akrylowe możliwe do zastosowania w P-sixie.
http://www.pentaconsix.com/screens.htm
Lux mea lex
Jarosh
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 sie 2012, 09:18
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie

Post autor: Jarosh »

Posiadam dokładnie tą :
http://www.pentaconsix.com/stdscrn03.jpg

[ Dodano: Czw 01 Maj, 2014 ]
Problem rozwiązany :
głównym powodem była lekko wygięta płytka dociskająca :)

[ Dodano: Sob 03 Maj, 2014 ]
Problem rozwiązany :
http://rkf.rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=165
ODPOWIEDZ