Męski format

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

Georgio, mam pytanie, bo widze ze masz narzute na glowie, masz cos z ebaya czy samemu skonstruowales? jak to sie przyczepia? :) ja uzywam koca ale nie wygodny i mi troche jednak swieci ...
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

tomaszt81,
To jest zwykła robocza koszula (rodzaj flaneli z pikowana podpinką). Powinienem sobie kupić coś bardziej profesjonalnego ale nigdy nie mogę sie zdecydować który model wybrać, tak że koszula, podkoszulek itd. musi pracować. Tak w ogóle to poluję na dobry wziernik z lustrem, nie lubię być pod szmatą, w rejonie gdzie robię zdjecia jest więcej niedżwiedzi niż ludzi a jestem przeważnie sam. Są one niesamowicie ciche, nie ma szans pod szmatą zauważyć czy usłyszeć, i do łódki mam zazwyczaj za daleko aby zdążyć. Tak że przy pasku mam zawsze z lewej strony światłomierz a z prawej dość dużą butlę z mocnym "bear spray" (w/g instrukcji działa na 18 stóp ale nikt ze znajomych nie chce się zgodzić na przetestowanie).
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

zieloo pisze:Henry, ciekawi mnie Twój magiczny powiększalnik z pudła i żarówki z obi, możesz podać więcej szczegółów?
W zasadzie to były trzy elementy: ramka na negatyw, pudło rozpraszające światło i źródłao (stosowałem lampkę albo halogen 100W). Pudło rozpraszające to był karton wyklejony folią aluminiową i wklejonymi dwoma kawałkami białej matowej folii - jeden 10cm nad negatywem, drugi w połowie do żarówki - żeby dać jako tako równomierne światło.

Tu ktoś pojechał jeszcze bardziej ;-)
http://blog.modernmechanix.com/2008/02/ ... -enlarger/

Cały czas przymierzam się do głowicy LED, ale jakoś czasu brak:
http://www.deadbread.com/crumbs/23c.html
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

Georgio, no ja akurat takich problemow nie mam wiec raczej zostane przy plandece ;) intryguje mnie jeszcze sposob mocowania owej plandeki, http://www.flickr.com/photos/7459176@N02/4402187312/lightbox/
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Wygląda podobnie do mojej - ja po prostu wszyłem gumę i naciągam na tył aparatu - trzyma się.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

o, Henry faktycznie to moze zadzialac :) dzieki za cenna rade. Jakies wskazowki co do materialu, wymiarow? Czy kwestia indywidualna? Na ebay kosztuje prawie 200 zl... samemu pewnie taniej mozna co? :)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Ja wziąłem jakiś pierwszy z tekstylnego - dość gęsty i niezbyt cienki żeby leżał sztywno i żebym się w niego nie plątał. Coś jakby trochę podobne do aksamitu, przy okazji robi w walizace za amortyzator żeby się sprzęt nie obijał ;-)
Prostokątny kawałek złożyłem na pół i z jednej strony wszyłem gumkę na obwód aparatu i zszyłem trochę w doł, a z drugiej zszyłem kilkanaście cm od złożenia, żeby zrobić coś w rodzaju kaptura - dzięki temu płachta nie zsuwa się z głowy mimo że jest dość krótka (Marek Madej mi to podpowiedział na jakimś plenerku). Jednocześnie podczas kadrowania mogę ją napiąć głową, żeby mi od góry nie spadała na matówkę i mieć całkiem sporą "ciemnię". Najpierw potestuj na ręczniku spiętym klipsami biurowymi bo musisz dobrać odpowiednią wielkość - żeby się potem nie okazało że jest za mała żeby ocenić kadr, albo za duża i się w nią plączesz (o wietrze nie wspominam).

BTW: Improwizacja Grześka Pędzicha - dlaczego warto mieć długi płaszcz:
http://www.pbase.com/hfoto/image/34905934

A ja wyglądam tak:
http://www.pbase.com/hfoto/image/111665723
a podczas wiatru tak :-P
http://www.pbase.com/hfoto/image/111665726
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2011, 07:44 przez Henry, łącznie zmieniany 1 raz.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

rewelacja! Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz! :) Poprosze zone zeby mi cos takiego zmajstrowala, jak juz bede mial to pokaze jak wygladam jako zakonnik ;)
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Rozważ jeszcze format 9x12 cm
minimalnie mniejszy od 4x5 a dostępność sprzętu duża .
I cena wielu elementów i negatywów 9x12 jest trochę niższa niż 4x5.

co do szmaty to kup sobie w aptece za kilkanaście zł koc metalowy
do osłaniania osób po wypadku , kup do tego czarny materiał , jakieś płótno itp złóż je w pół do środka włóż ten metalowy koc i daj to do obszycia krawcowi

będziesz miał dobrą nie przepuszczającą światła szmatę
a jak cie złapie deszcze to i ochronisz nim sprzęt.

a jak chcesz zwiększyć wagę szmaty to w sklepach pasmanteryjnych lub z firmanami sprzedają obciążniki w postaci sznurka nafaszerowanego ołowiem
każ to wszyć krawcowi i masz profesjonalną szmatę
Ostatnio zmieniony 04 maja 2011, 18:11 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 3 razy.
ju_87
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Czy to jest coś warte?
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Zestaw bez obiektywu i (chyba) matówki. Na pewno bym nie dał 700zł. Jak tam dalej Pan pisze "Można go też użyć jako części do budowy powiększalnika 4x5 cala. Zrobiłem coś takiego podłączając głowicę Meopta Color 3."
Do tego by się nadał faktycznie:)
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

jesli sie nie myle wiele z portretow Iczka jest zrobionych graflexem :)
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

junkers_ju-87, dziekuje za rady, niebawem dam znac co z tego wyszlo :)
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

w tym akurat Graflexie brak tyłu (kaset, matówki, mocowań), brak szkieł/szkła... w takim stanie to faktycznie tylko na części - ale nie wiele tych części zostaje..
pozdr.
s.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Ale ogólnie - kompletny graflex to dobry wybór?
ODPOWIEDZ