Skanowanie negatywów kolorowych C41

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Spryciarz ;-) No nic, odkryles luke. Teraz to PC_38 bedzie pewnie juz na innym pliku :-P

Czyli twoj skrypt radzi sobie nawet bez maski?
weesee pisze:a w czym problem aby zacząć robić?
Uwierz mi, cz-b odbitki w kuchni, robione w nocy, w mieszkaniu z dzieckiem, a za chwile z dwojka, to juz i tak wystarczajacy hardkor. Nie znajde ani czasu, ani ochoty na nauke i babranie sie jeszcze w kolorze. Juz cz-b ciemnia to dla mnie czasem bardziej obowiazek niz przyjemnosc, albo inaczej - w calym procesie powstawania zdjec, odbitki lubie robic najmniej, wiec przy kolrowych to juz bym pewnie klal. Chociaz perspektywa obejrzenia swojego koloru na barycie kusi...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:Spryciarz ;-) No nic, odkryles luke. Teraz to PC_38 bedzie pewnie juz na innym pliku :-P
Przepraszam.... :oops:
dzerry pisze:Czyli twoj skrypt radzi sobie nawet bez maski?
W tym przypadku cienie pod krzesłami odegrały rolę maski ;)

Ściągam teraz pliki z katalogu Propozycje (ale nie będę już publikować wyników) i jeśli nie będzie niespodzianek, to uznam skrypt za gotowy.
Pozostanie wtedy już tylko przepisać go z linuksa na windowsa.

J.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

dzerry - przyjdź na spotkanie tutaj.
Zobaczysz odbitki kolorowe robione pod powiększalnikiem.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

slawoj pisze:dzerry - przyjdź na spotkanie tutaj.
Mam to w planie :-) Mam nadzieje, ze sie uda.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Witam,

znalazłem wreszcie trochę czasu, aby przygotować wersję skryptu dla Windows, mogę więc wywiązać się z obietnicy i opublikować gotowy skrypt.

Istnieje wiele metod odwracania negatywu C-41, niestety każda z nich wymaga dużo czasu, cierpliwości, doświadczenia no i zainwestowania w Photoshopa (który zwykle fotoamatorowi nie jest do niczego potrzebny).

Dlatego powstał ten skrypt, dzięki niemu mogę całkowicie pominąć używanie Photoshopa. Dodatkowo nie muszę zmieniać konfiguracji oprogramowania do skanowania. Po skalibrowaniu skanera do skanowania slajdów mogę używać jednej konfiguracji do skanowania każdego rodzaju filmu. Jedyna różnica między skanowaniem slajdów i negatywów polega właśnie na użyciu tego skryptu przed zaimportowaniem skanu do Lightrooma/Lightzone/Bible.

Danymi wejściowymi dla tego skryptu jest 16-bitowy liniowy skan negatywu bez odwracania i bez żadnych modyfikacji ze strony oprogramowania do skanowania (48bit HDR w terminologii SilverFasta). Zeskanowany obraz MUSI zawierać fragment maski i NIE MOŻE zawierać żadnych fragmentów ramki lub uchwytu, w którym mocowany jest negatyw.

Ważna uwaga dla użytkowników SilverFasta:
Silverfast pozwala na skanowanie w trybie HDR zarówno jako negatyw, jak i jako pozytyw. Skrypt negfix7 działa poprawnie tylko wtedy, gdy skanowanie zostało wykonane jako pozytyw!

Skrypt wykorzystuje oprogramowanie ImageMagick (http://www.imagemagick.org/), które dostępne jest za darmo dla systemów Linux, Mac i Windows. Należy użyć wersji Q16, a nie Q8.

Skrypt nie jest bardzo szybki, na moim komputerze z procesorem 3 GHz skan o wielkości 115 MB przekształcany jest w około 70 sekund, co i tak jest szybsze w porównaniu z użyciem Photoshopa.

Przykład 1:

Kod: Zaznacz cały

negfix7 obraz1.tif
przetwarza pozytywowy skan negatywu z pliku obraz1.tif i zapisuje obraz pozytywowy w pliku P_obraz1.tif

Przykład 2:

Kod: Zaznacz cały

negfix7 obraz1.tif obraz1.jpg
przetwarza pozytywowy skan negatywu z pliku obraz1.tif i zapisuje obraz pozytywowy w pliku obraz1.jpg

Przykład 3 - przekształcanie wielu plików w jednej komendzie:
Windows:

Kod: Zaznacz cały

FOR %i IN (*.tif) DO negfix7 %i
UNIX:

Kod: Zaznacz cały

for i in *.tif; do ./negfix7 "$i"; done

Skrypt dostępny jest do pobrania tutaj: http://jaz99.osiedlowa.pl/negfix/negfix7_1.0.zip

Plik zip zawiera skrypt w 2 wersjach:
* negfix7 (przetestowany na Linuksie z ImageMagick-6.5.1-0-Q16, powinien działać w systemie Mac)
* negfix7.cmd (przetestowany w Windows XP z ImageMagick-6.5.8-7-Q16, powinien działać w systemach Vista i W7)

Załączam przykład działania, więcej przykładów można zobaczyć tutaj: http://www.flickr.com/photos/jaz99/tags/negfix7/

Będę wdzięczny za uwagi na temat działania.

Wesołych Świąt!
Załączniki
Przykład działania skryptu
Przykład działania skryptu
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, 09:09 przez JaZ99, łącznie zmieniany 2 razy.
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

JaZ99, chylę czoła !
Jak tylko uda mi się zeskanować negatywy, prześlę Ci uwagi co do działania - wraz z ewentualnymi problematycznymi samplami ;)
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

JaZ99, a moglbys po krotce opisac zasade dzialania?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:JaZ99, a moglbys po krotce opisac zasade dzialania?
Jeśli porównasz krzywe charakterystyczne dowolnego slajdu z krzywymi charakterystycznymi dowolnego negatywu kolorowego, wtedy stanie się jasne, co trzeba zrobić - należy owe krzywe dla negatywu jak najlepiej nałożyć na siebie. I to właśnie czyni ten skrypt.

Oba skrypty (dla windows i linuksa) działają dokładnie tak samo, ale wersja dla linuksa moim zdaniem jest bardziej czytelna i łatwiejsza do zrozumienia (w windows nie można niestety połamać wszędzie tekstu w celu zwiększenia jego czytelności no i trzeba powielić w mało logiczny sposób niektóre znaki).

Pierwsza komenda convert liczy parametry przesunięcia i rozciągnięcia krzywych - używany jest rozmyty obraz, aby zmniejszyć wpływ ziarna, szumu, pyłu i dziur.

Druga komenda convert używa obliczonych wcześniej parametrów do odwracania i przesuwania krzywych. To wszystko. Podczas rozciągania zakładam, że najjaśniejszym elementem jest element o neutralnym kolorze. Zwykle to się sprawdza. Nie testowałem skryptu dla obrazów, w którym np. w ogóle nie ma neutralnych elementów. Ciekawy jestem wyników....

Negfix7 to siódmy skrypt, najprostszy (wcześniejsze były bardziej zakręcone) i najlepiej się sprawdzający. Mam nadzieję, że będzie przydatny ;)

JaZ
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

Niestety, efekty wychodzą mi dość mizerne:

Obrazek

Obrazek

Negatyw (Kodak 400UC) zeskanowałem w VueScan jako slajd do 48-bitowego TIFFa i odpaliłem skrypt.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

axer pisze:zeskanowałem w VueScan jako slajd do 48-bitowego TIFFa
I tutaj popelniles blad. Zeskanuj do RAW.
You can write raw scan files by setting the "Output | Raw file" option.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

axer pisze:Niestety, efekty wychodzą mi dość mizerne:

Negatyw (Kodak 400UC) zeskanowałem w VueScan jako slajd do 48-bitowego TIFFa i odpaliłem skrypt.
Czy mógłbyś udostępnić plik tiff? Chciałbym sprawdzić, dlaczego kanał niebieski został zmasakrowany....

Dzięki za test i pozdrawiam, JaZ

Edit: dzerry: Czym różni się 48 bitowy tiff od RAW scan w VueScan? Czyżby zastosowaną gammą? Nie używam, to niestety nie wiem...

JaZ
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

dzerry pisze:
axer pisze:zeskanowałem w VueScan jako slajd do 48-bitowego TIFFa
I tutaj popelniles blad. Zeskanuj do RAW.
You can write raw scan files by setting the "Output | Raw file" option.
Spróbuję wieczorem powalczyć - do RAWa też skanowałem, ale musiałem coś namieszać. VueScan intuicyjny nie jest, niestety.
JaZ99 pisze:
axer pisze:Niestety, efekty wychodzą mi dość mizerne:

Negatyw (Kodak 400UC) zeskanowałem w VueScan jako slajd do 48-bitowego TIFFa i odpaliłem skrypt.
Czy mógłbyś udostępnić plik tiff? Chciałbym sprawdzić, dlaczego kanał niebieski został zmasakrowany....

Dzięki za test i pozdrawiam, JaZ
Nie ma problemu (co prawda już nie z tej klatki, ale przy okazji dalszych testów jak najbardziej). Spróbuję jeszcze zmusić VueScana do zeskanowania do jakiegoś sensownego tiffa - robiłem testy jeszcze Epson Scanem oraz SilverFastem i w obu przypadkach "odnegatywowywanie" przebiega zdecydowanie lepiej. Nie obiecuję, że jeszcze dzisiaj uda mi się coś podesłać, ale z testowania rezygnować nie mam zamiaru. Jeśli będzie dużo wątpliwości bądź problemów - po prostu nagram wszystko na płytę i przekażę Ci we Wrocławiu.

Pozdrowienia.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

JaZ99 pisze: Edit: dzerry: Czym różni się 48 bitowy tiff od RAW scan w VueScan? Czyżby zastosowaną gammą? Nie używam, to niestety nie wiem...
Skanujac jako slajd, VS ingeruje w skan. Nie pamietam dokladnie, ale zdaje sie, ze moze przycinac histogram, stad ta masakra w niebieskim kanale. Zaleznie od ustawien, moze tez probowac ingerowac w kolory, szukac balansu bieli, auto ekspozycji, wyginac krzywa, itp. RAW to jest w 100% liniowy skan, czysta zrzutka ze skanera - zwykle RAW jest duzo ciemniejszy.

Wlasnie robie test.

Co do intuicyjnosci VS, pozwole sie nie zgodzic. Wystarczy przeczytac instrukcje i wszystko staje sie jasne. A i tak najlepiej po prostu skanowac wsadowo do RAW i reszte robic w jakims porzadnym sofcie.
Awatar użytkownika
stachu
-#
Posty: 29
Rejestracja: 07 lis 2009, 12:15
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: stachu »

dzerry, to na czym polega skanowanie negatywów do rawów (nie jako slajdy)?
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

dzerry pisze: Co do intuicyjnosci VS, pozwole sie nie zgodzic. Wystarczy przeczytac instrukcje i wszystko staje sie jasne. A i tak najlepiej po prostu skanowac wsadowo do RAW i reszte robic w jakims porzadnym sofcie.
Instrukcję czytałem, także pozostawia wiele do życzenia. Próby kalibracji skanera pod konkretny materiał jedynie na podstawie instrukcji są bardzo męczące. Fakt, po kalibracji jest świetnie - wynikowego TIFa przycinam tylko w PSE, wyostrzam i zapisuję do jpg w sRGB, kolory są dokładnie takie jak na slajdzie.

Jeśli uda mi się zmusić VueScana do nieingerowania w RAWy pod względem kolorystyki oraz krzywych i jednocześnie korzystanie z technologii ICE, to dzięki negfixowi jest szansa na bezbolesne skanowanie także kolorowych negatywów.

Z dodatkowego softu korzystam z Photoshop Elements 7 (obróbka) oraz FastStone'a (przeglądanie i proste operacje wsadowe). Lightroomy i inne PS CS uważam za zbytek w praktyce amatorskiej - za te pieniądze wolałbym kupić sobie zamrażarkę filmów.
ODPOWIEDZ