Strona 1 z 1

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 12:00
autor: techroot
Słowem wstępu: nie wiedziałem za bardzo do jakiej kategorii podczepić ten temat, więc został utworzony tutaj. Przepraszam jeżeli błędnie wybrałem kategorię.

WŁAŚCIWA TREŚĆ:
Witam.
Jak zapewne większość z Państwa pamięta, ostatnimi czasy zadawałem pytania dotyczące tworzenia ciemni na forum pod tym linkiem: wybor-papieru-t14372.html
W związku z tym, że chemia już przyszła, mam pytanie: czy można dzielić chemię fotograficzną w proszku? Tzn. np. rozpuścić połowę a połowę zostawić na później. Chciałbym w ten sposób podzielić:
-Wywoływacz negatywowy Kodak D-76
-Wywoływacz pozytywowy Fomatol P.
Czy tak rozrobiona chemia (z połowy porcji) będzie zachowywała swoje właściwości przez okres podany na opakowaniu dla całej porcji (np. Fomatol P na opakowaniu ma napisane że wystarcza na 3 metry kwadratowe papieru - czy chemia z 1/2 porcji będzie mogła wywołać połowę z tej ilości? Czy ta zasada co do Kodaka D-76 też będzie miała zastosowanie?)
Nie chcę rozpuszczać całej chemii gdyż nie zużyję jej w pół roku (taka jest chyba trwałość podanej chemii, tak?).

Pozdrawiam
Techroot

Ps. Chemię będę rozpuszczał w wodzie demineralizowanej.

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 12:28
autor: shredderr
Dzielenie chemii w proszku to wątpliwa sprawa. W torebce masz kilka substancji. Jak to podzielisz na 2 równe porcje tak, aby było po 50% każdego ze składników wymieszanych razem? Jest szkoła mówiąca o tym, aby robić tzw. superstocka - czyli używasz tylko połowy wody przewidzianej w przepisie. Taki koncentrat dzielisz na pół. Połowę zagazowujesz, połowę rozrabiasz na roztwór roboczy używasz. Jak się zużyje, rozrabiasz roztwór roboczy z drugiej części i ciągniesz dalej. Ewentualnie możesz zakupić składniki wywoływacza oraz wagę i robisz sam tyle, ile potrzeba.

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 13:25
autor: techroot
Ok. A jak jest z trwałością chemii w/w? Czy to prawda że poleży z pół roku (będę przechowywyał bez dostępu tlenu i w ciemnym miejscu)?

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 14:26
autor: teh_R.
Nawet lata.

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 14:55
autor: J.A.
Chemię przed użyciem należy przetestować.
Test kropelkowy made in technik219 sprawdza się bardzo dobrze ze wszystkimi normalnymi wywoływaczami. Normalne to są takie, których czas wywoływania w podstawowym stężeniu nie przekracza 10 min.
Bierze się końcówkę filmu zaświetloną i przy normalnym świetle stawia co 1 min 4 krople wywoływacza.
Po 5 min utrwala i ogląda. plamki mają się wyraźnie różnić gęstością.

Dzielenie chemii

: 01 maja 2020, 17:26
autor: Arturl
techroot
Jak chcesz podzielić RÓWNO wyw. w proszku, który ma parę składników mających różną wagę...?

Dzielenie chemii

: 03 maja 2020, 20:27
autor: ds74
A ja właśnie tak robię od wielu lat np. z D76. Z premedytacją i uwzględnieniem wszelkiego ryzyka. Czasami nawet jak nie mam wagi pod ręką to sypię kreskę (wywoływacza oczywiście ;) ) i dzielę ją na odpowiednie odcinki. Nie zdarzyła mi się jeszcze jakaś widoczna wpadka. Ale nikogo nie namawiam. :)

Dzielenie chemii

: 04 maja 2020, 11:35
autor: Henry
Arturl pisze: 01 maja 2020, 17:26 techroot
Jak chcesz podzielić RÓWNO wyw. w proszku, który ma parę składników mających różną wagę...?
Dobrze wymieszać, a potem dzielić - probabilistyka załatwi resztę ;-) Akurat D-76 ma dość "grubo" w składnikach, więc szansa że jakiś miligramowy składnik schowa się w kącie jest mała. Z bardziej zaawansowanymi wywoływaczami może być zabawniej.

Dzielenie chemii

: 04 maja 2020, 13:58
autor: rbit9n
fenidonu sypią jakieś 0,15g na litrę roztworu, weź to traf.